Rewanż po siedmiu miesiącach

Damon Stoudamire rzucił w niespełna czterech ostatnich minutach przed końcową syreną 8 ze swych 27 punktów w całym meczu i jego Portland Trail Blazers pokonali w niegościnnej hali Staples Center Los Angeles Lakers 109:104 przerywając obrońcom tytułu mistrzowskiego serię pięciu zwycięstw.

Opłaciła się ekipie z Oregonu w finałowych minutach taktyka "fauluj Shaqa". W siedem miesięcy po siódmej, zwycięskiej dla "Jeziorowców", grze finału Konferencji Zachodniej Shaquille O`Neal przestrzelił w ciągu ostatnich 180 sekund sześć osobistych co w znacznym stopniu obniża ocenę jego występu, choć w sumie zdobył 32 punkty i zebrał 15 piłek z tablic. Na 7,4 sekundy przed syreną końcową przy prowadzeniu gości 107:104 arbitrzy odgwizdali ofensywne przewinienie Kobe Bryanata (29 punktów) - ten musiał opuścić parkiet bowiem był to już jego szósty faul - Staoudamire trafił oba wolne, a Robert Horry nie trafił ostatniego rzutu w meczu. Najlepszy na parkiecie był silny skrzydłowy drużyny Mike`a Dunleavy - Rasheed Wallace, który wzbogacił konto Blazres o 33 punkty.

W drugim świątecznym starciu Indiana Pacers nic nie robili sobie z życiowego występu Tracy McGrady (43 punkty) i kolektywną grą mistrzowie Wschodu odnieśli zwycięstwa 103:93. Dzięki 31 punktom Jalena Rose i 22 "oczkom" Reggie Millera ekipa Isiaha Thomasa przerwał niefortunną serię trzech porażek w swej hali Conseco Field House. "Żółtodziub" Jonathan Bender dodał na konto Pacers rekordowe w karierze 20 punktów.