Powtórki telewizyjne pomogą arbitrom NBA

Sędziowie prowadzący mecze rozpoczynającego się we wtorek sezonu 2002/2003 zawodowej ligi koszykarzy NBA będą mogli korzystać z powtórek telewizyjnych.

Po serii kontrowersyjnych decyzji na tym etapie rozgrywek w ubiegłym sezonie, władze ligi NBA zdecydowały się dać arbitrom możliwość obejrzenia akcji powtórnie na specjalnie zamontowanych monitorach przy stolikach sędziowskich.

Tak zwany "instant replay system" będzie stosowany tylko i wyłącznie w czterech przypadkach. Oglądnięcia powtórki akcji przez sędziego nie może wymusić trener (nie będzie więc istniejącego w NFL systemu "play challenge") ani nawet sami arbitrzy. System będzie stosowany automatycznie gdy nastąpi:

- Trafienie do kosza na końcu I, II lub III kwarty (na zegarze zostanie 0:00).

- Trafienie do kosza na końcu IV kwarty lub dogrywki (na zegarze zostanie 0:00), które może zmienić końcowego zwycięzcę meczu. System nie będzie stosowany na przykład przy stanie 90:80.

- Faul na końcu I, II lub III kwarty (na zegarze zostanie 0:00).

- Faul na końcu IV kwarty lub dogrywki (na zegarze zostanie 0:00), w którego wyniku nastąpią rzuty wolne, które mogą zmienić końcowego zwycięzcę meczu. System nie będzie stosowany na przykład przy stanie 90:80.

W przypadku gdy nastąpi jeden z wyżej wymienianych warunków, sędzia główny podjedzie do stolika sędziowskiego, a dwaj pozostali będą starali się, by przedstawiciele obu zespołów mu nie przeszkadzali. Przy stoliku sędziowskim będą słuchawki oraz monitor z zegarem. Sędzia główny naciśnie przycisk, który połączy go z producentem, który będzie realizował dany mecz. Po naciśnięciu tego przycisku w monitorze włączy się zegar, który będzie odliczał czas w dół od 2 minut. Kiedy zegar wybije 0:00 arbiter będzie musiał podjąć decyzję w jedna lub drugą stronę.

"Instant replay system" ma wykazać czy rzut został oddany przed upływem czasu bądź czy faul został popełniony przed końcem czasu (sędzia nie może zmienić swojej decyzji dotyczącej faktu czy faul był, nawet gdyby powtórka dała mu jasność, że przewinienie nie nastąpiło). Sędzia może jednak nie uznać zdobytych punktów na przykład gdy:

- Nastąpiło przekroczenie czasu 24 sekund

- Nastąpiło przekroczenie czasu 8 sekund

- Nastąpiło przekroczenie linii bocznej bądź końcowej przez zawodnika oddającego rzut.

Arbiter główny będzie mógł także zmienić wartość zdobytych punktów z trzech na dwa (lub vice versa) jeśli uzyska taką pewność po oglądnięciu powtórki.

Sędzia będzie mógł oglądać powtórki tyle razy i ile sobie tego zażąda, ale nie może przekroczyć wspomnianych dwóch minut. Zmiana decyzji podjętej na parkiecie nastąpi tylko wówczas jeśli będą co do tego "jasne i ostateczne" przesłanki.

Dowiedz się więcej na temat: faul | sędzia | NBA