Porażki Knicks i Suns

Zespoły, których barw bronią Polacy - New York Knicks Macieja Lampego oraz Phoenix Suns Cezarego Trybańskiego przegrały swoje sobotnie spotkania w zawodowej lidze koszykarzy NBA.

New York Knicks ulegli we własnej hali 94:95 Indianie Pacers, a Phoenix Suns również u siebie zostali pokonani 100:91 przez Detroit Pistons. Obaj Polacy nie grali w tych spotkaniach.

Zwycięstwo Pacers to zasługa przede wszystkim Reggie Millera, który w Madison Square Garden zdobył dla swojej drużyny 31 punktów, co jest jego najlepszym wynikiem od ponad roku, bowiem w ubiegłym sezonie w żadnym spotkaniu nie udało mu się przekroczyć granicę 30 "oczek".

Tylko w pierwszej kwarcie Miller rzucił aż 18 punktów. Gospodarzy pogrążył ostatecznie w czwartej kwarcie, kiedy to do kosza trafiły trzy jego rzuty z dystansu. Dla Knicks to czwarta porażka z rzędu.

Nie wiedzie się również Phoenix Suns, którzy w spotkaniu z Detroit Pistons schodzili pokonani z parkietu w trzecim kolejnym występie. Na 2 minuty i 16 sekund przed końcem meczu utrzymywał się jeszcze remisowy rezultat (84:84), ale końcówka w wykonaniu "Tłoków" była wręcz perfekcyjna. W ciągu następnej minuty szybko odskoczyli Suns na siedem punktów, kiedy to dwukrotnie piłkę od rywali "wyłuskał" Ben Wallace (w sumie 16 zbiórek) i jego podania bezbłędnie wykorzystali koledzy z zespołu. Najskuteczniejszym w ekipie z Detroit był Richard Hamilton (27), ale swoje zrobił również Chauncey Billups (24).

Najlepszy zespół ubiegłego sezonu San Antonio Spurs, zajmujący piątą lokatę w Midwest Division, w sobotę po niezbyt udanym początku w wyjazdowym meczu ze stołecznymi Wizards wygrał 95:71. Najwartościowszy gracz poprzednich rozgrywek Tim Duncan (Spurs) uzyskał 17 punktów oraz 13 zbiórek. Osobisty rekord sezonu odnotował jego kolega z drużyny Malik Rose, rzucając 23 punkty. Wizards zdobyli zaledwie 71 punktów. Tak niskiej liczby nie notowali od grudnia ubiegłego roku.

Natomiast po raz pierwszy w obecnych rozgrywkach granicę 100 punktów osiągnęli New Jersey Nets wygrywając w Atlancie z Jastrzębiami 100:95 i są wiceliderem Atlantic Division. Na boisko powrócił po kontuzji Kenyon Martin, który zdobył dla Nets 23 punkty oraz zaliczył 14 zbiórek. Dzielnie sekundował mu Jason Kidd dodając 21 pkt.

Orlando Magic to jedyny zespół w rozgrywkach, który dotychczas wygrał tylko jeden mecz. W sobotę koszykarze z Florydy po raz dziewiąty zeszli z boiska pokonani. W Los Angeles przegrali z miejscowymi Clippers 92:95, mimo dobrej dyspozycji Tracy McGrady''ego (19) oraz Juwana Howarda (22). Najwięcej punktów w Clippers zdobył Quentin Richardson (31).

W dogrywce rozstrzygnęły się losy meczu Memphis Grizzlies - Dallas Mavericks. Do dogrywki doprowadził rzut za trzy punkty Teksańczyka Antoine Walkera. Grizzlies mając najlepszego gracza w osobie Mike Millera (22 punkty) odnieśli pierwsze zwycięstwo nad Mavericks od listopada 2000 roku.

Hartem ducha popisał się czołowy gracz gości Dirk Nowitzki. W zderzeniu w drugiej kwarcie doznał kontuzji głowy i po założeniu ośmiu szwów powrócił na parkiet w drugiej części spotkania.