30 000 punktów Jordana!

Michael Jordan dołączył do ekskluzywnego grona koszykarzy NBA, którzy zdobyli w swej karierze ponad 30 000 punktów. Wyczynu tego dokonał w meczu z zespołem, z którym odnosił największe sukcesy.

Minionej nocy Washington Wizards pokonali Chicago Bulls 89:83, a najlepszy koszykarz w historii zdobył 29 punktów. Z pewnością nie jest łatwo grać przeciwko zespołowi, z którym wiążą się najpiękniejsze dni kariery. W 1984 roku Jordan został wybrany w drafcie przez Bulls i poprowadził drużynę do sześciu mistrzowskich tytułów w ciągu ośmiu lat. Obecnie Chicago to najgorszy zespół NBA, a Washington Wizards z Jordanem w składzie walczą dzielnie o play off.

Na 5 minut i 28 sekund przed zakończeniem drugiej kwarty, Jordan trafił dwa rzuty wolne i dołączył do Kareema Abdul-Jabbara, Wilta Chamberlaina i Karla Malone, jedynych koszykarzy, którym udało się zdobyć ponad 30 000 punktów. - Trzydzieści tysięcy punktów to dużo - powiedział Michael - Było to z pewnością większym lub mniejszym wydarzeniem tego spotkania, ale pokonanie swojego byłego zespołu zawsze jest czymś wyjątkowym.

Jordan trafił 9 z 24 rzutów z gry, 11 z 13 rzutów wolnych oraz zaliczył 7 zbiórek i 3 asysty.

19 stycznia Wizards zagrają z Bulls w Chicago i to spotkanie może być jeszcze bardziej interesujące.

- Wyobrażam sobie, że mecz w Chicago będzie troszkę inny - powiedział Jordan - zagram przecież przed kibicami, przed którymi grałem przez wiele lat. Dla mnie będzie to jak powrót do domu i z pewnością będzie to spotkanie bardziej emocjonalne.

Na parkiety NBA powrócił po kontuzji Shaquille O'Neal. W wygranym przez Los Angeles Lakers 118:86 meczu z Phoenix Suns Shaq grał przez 28 minut i zdążył zdobyć 28 punktów, zaliczyć 9 zbiórek i 5 asyst.

- Jeszcze trochę boli mnie noga, ale będzie OK - powiedział po meczu Shaquille - Czuję się na tyle dobrze, że mogłem zagrać w dzisiejszym meczu.

Dominacja Lakers w meczu z Suns, ani przez chwilę nie podlegała dyskusji. Już do przerwy podopieczni Phila Jacksona prowadzili 60:45, ale najskuteczniej zagrali w ostatniej kwarcie, którą wygrali 33:18.

- Shaq robił co chciał i właśnie dlatego jest jednym z najlepszych koszykarzy w lidze. Dla mnie jest głównym kandydatem do nagrody MVP - komplementował centra Lakers trener Phoenix Scott Skiles.

Na drogę zwycięstw wchodzi ubiegłoroczny finalista NBA Philadelphia 76ers. Wielki wpływ na mobilizację w zespole miała chyba plotka, że coach Larry Brown zamierza podać się do dymisji. Brown zdementował jednak te pogłoski, ale Sixers grają wreszcie tak, jak rok temu. Minionej nocy pokonali Seattle SuperSonics 87:77.

- Wreszcie zaczynamy grać lepiej, no i wygrywamy mecze - mówił po meczu najlepszy strzelec Sixers Allen Iverson - Mamy zamiar odrobić straty i osiągnąć 50% bilans zwycięstw i porażek. To pierwszy krok.

Iverson zdobył w Key Arena 22 punkty, trafiając 8 z 21 rzutów z gry. Rewelacyjnie w obronie zagrał Dikembe Mutombo 5 razy zablokował rzuty rywali i zebrał 8 piłek po ich niecelnych rzutach. Do tego dorobku dodał jeszcze 9 "oczek".

Dobry mecz rozegrał również Derrick Coleman. Zdobył 14 punktów, zebrał 10 piłek i zaliczył 3 bloki i 3 przechwyty.