MŚ koszykarzy: USA bez litości

Drużyna amerykańska złożona z graczy NBA wygrała swoje pierwsze spotkanie na rozpoczętych w Indianapolis Mistrzostwach Świata w Koszykówce Mężczyzn.

Podopieczni George'a Karla zbudowali szybko wysoką przewagę, a potem pokazali trochę efektownych akcji, gromiąc Algierię 110:60 w meczu grupy C.

Paul Pierce i Elton Brand świetnie rozpoczęli pojedynek, wnosząc wiele punktów. To pozwoliło gospodarzom na zdobycie pierwszych 13 punktów meczu i prowadzenie 32:13 po I kwarcie.

Amerykanie pokazali kilka efektownych akcji dopiero pod koniec III kwarty, kiedy to piłkę do kosza zapakował Jermaine O'Neal. Tak akcja zainspirowała jego kolegów i po chwili Shawn Marion powtórzył akcję partnera, tym razem po podaniu zza pleców od Pierce'a. Jednak najładniejsza akcja meczu padła łupem Bena Wallace'a, który z całej siły wsadził piłkę z powietrza po asyście Barona Davisa.

Pierce zakończył mecz z 22 punktami (16 w I kwarcie), a Michael Finley i Elton Brand dodali po 17.

Mimo, iż Algeria przegrywała zaledwie 19 punktami do przerwy, to Afrykańczycy praktycznie nie istnieli na parkiecie. Zespół z Algierii rzucał przeważnie za 3 punkty (31 takich prób przy 24 "normalnych"), a wiele z tych prób była czyniona z odległości większej niż 7 metrów.

Amerykanie, który popełnili znacznie mniej strat (12-28) i grali na zdecydowanie lepszej skuteczności z gry (56% - 30%), odskoczyli od rywali jeszcze wyraźniej na początku III kwarty, a wynik meczu ustalił Raef LaFrentz. Jego dobitka na 1,4 s przed końcem dała 50-punktową różnicę na korzyść USA.

Drużynę Karla czeka w piątek wieczorem (noc na sobotę naszego czasu) cięższy, kiedy zmierzą się z Niemcami. Nasi sąsiedzi w pierwszym meczu pokonali ChRL 88:76, a gwiazdą meczu był nie kto inny jak Dirk Nowitzki (30 pkt, 8 zb.).

USA - Algieria 110:60 (32:13, 19:19, 28:15, 31:13)

USA: Finley 17, B. Davis 10, A. Miller 8, J. O'Neal 2, A. Davis 1, Pierce 22, Marion 8, Jay Williams 11, B. Wallace 6, Brand 17, LaFrentz 8.

Algieria: Boulaya 3, Mehenaoui 4, Belhimeur 2, Mebarki 0, Boudissa 0, Doubal 3, Ramdane Haif 1, Ouali 0, Boughedir 16, Benramdane 22, Sayah 4, Oukid 5.

W grupie D nieoczekiwane zwycięstwo nad Rosją 90:81 odniosła drużyna Nowej Zelandii. W połowie sierpnia koszykarze z Antypodów pokonali Jugosłowian w turnieju o Superpuchar w Brunszwiku.