Koszykówka: "Złoto" dla USA

Po przeciętnym widowisku reprezentacja Stanów Zjednoczonych w koszykarskim finale olimpijskim pokonała Francuzów 85:75. Do przerwy Amerykanie prowadzili czternastoma punktami (46:32).

Francuzi po raz drugi stanęli na olimpijskim podium. W 1948 roku zdobyli, podobnie jak w Sydney, srebrny medal przegrywając w finale z USA 21:65. W pierwszej połowie podopieczni trenera Rudy'ego Tomjanovicha, mieli zdecydowaną przewagę, pomimo nienajlepszej skuteczności.

Przez blisko dziewięć minut gwiazdorzy ligi NBA nie potrafili zdobyć punktów z gry. Francuzi prowadzili tylko dwukrotnie: po pierwszej akcji 2:0 i 7:6 po dwóch wolnych rzutach Stephane'a Risachera. W drugiej połowie zespół Francji, czwarta drużyna ME'99, stawiał Amerykanom większy opór.

Szkoleniowiec Francuzów, Jean Pierre di Vincenzi, powiedział po spotkaniu: - Mój zespół dopiero w przerwie zrozumiał, że to jest mecz o olimpijskie złoto. Dla koszykarzy francuskich spotkanie rozpoczęło się po przerwie - dodał Vincenzi. W 29. minucie zawodnikom "trójkolorowych", po raz pierwszy w tej części gry, udało się zmniejszyć przewagę reprezentacji USA do 62:50. W rewanżu Ray Allen (Milwaukee Bucks) zdobył osiem punktów z rzędu (dwa rzuty za trzy punkty i kosz z kontrataku) i Amerykanie ponownie prowadzili różnicą ponad 10 punktów.

Podopieczni trenera Vincenziego, nie zrażeni obrotem sytuacji, walczyli jednak do końca. Po rzucie Antoine Rigaudeau, zza linii 6,25 cm, na cztery i pół minuty przed końcową syreną, zmniejszyli prowadzenie zespołu gwiazd NBA do dwóch punktów 74:76. Rzuty wolne Kevina Garnetta (Minnesota Timberwolves) i spektakularne, efektowne wsady do kosza Vince'a Cartera (Toronto Raptors) oraz agresywna gra Amerykanów w obronie zapewniły podopiecznym trenera Rudy'ego Tomjanovicha złoty medal.

Brązowy medal zdobył zespół Litwy. Nasi sąsiedzi pokonali w meczu o trzecie miejsce Australię 89:71 (51:35). Jest to trzeci z rzędu brązowy medal Litwinów.

Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | francuzi | medal | koszykówka | złoto | złoto | USA