Euroliga: Trzecie zwycięstwo Śląska

Drużyna Idei Śląska Wrocław pokonała na wyjeździe ASVEL Villeurbanne 77:65 (25:21, 21:13, 11:15, 20:16) w meczu 3. kolejki ULEB Euroleague sezonu 2003/2004.

Jest to już trzecie zwycięstwo podopiecznych Muli Katzurina w tegorocznych rozgrywkach. Wcześniej wrocławianie wygrali u siebie z Olympiakosem Pireus oraz na wyjeździe z Albą Berlin.

Wrocławianie mieli przewagę w pierwszej, drugiej i czwartej kwarcie dzięki dobrej obronie zespołowej oraz grze Amerykanina Lynna Greera, który nie tylko zdobywał punkty w decydujących momentach spotkania, ale umiejętnie podawał pod kosz do Tomczyka, Wójcika, Hyżego (9 asyst).

W połowie pierwszej kwarty Idea prowadziła 10:5, ale Francuzi szybko zniwelowali przewagę wrocławian i doprowadzili do remisu 11:11. Drugą kwartę koszykarze Idei rozpoczęli od zdobycia pięciu punktów z rzędu i po 100 sekundach tej części spotkania prowadzili 30:21.

Tę przewagę zespół Idei utrzymał do końca kwarty, mimo że w 12 minucie parkiet opuścił Estończyk Tanel Tein, który popełnił trzeci faul i trener Muli Katzurin posadził go na ławce rezerwowych. Ciężar gry wziął na siebie Greer, który równie dobrze jak w ataku spisywał się w obronie "wyłączając" czołowego zawodnika ASVEL Shawntę Rogersa. Francuzi grali bez pomysłu w ataku, nie potrafili wypracować pozycji do rzutów za trzy punkty, które były ich mocną bronią w wygranym meczu z Albą.

Po rzucie za trzy punkty Tomczyka na otwarcie trzeciej kwarty Idea wygrywała 49:34, ale przez kolejne siedem minut wrocławianie zdobyli tylko cztery punkty. Bez Greera atak Śląska był mniej skuteczny, a w poczynania wrocławian zarówno w ataku, jak w obronie wkradło się zbyt wiele chaosu. Francuzi zaczęli w końcu trafiać zza linii 6,25 m i na półtorej minuty przed końcem trzeciej kwarty ASVEL zniwelował prowadzenie Idei do sześciu punktów (47:53).

Po trzypunktowej akcji Davida Frigouta na początku ostatniej części meczu Francuzi przegrywali tylko 52:57, ale punkty Tomczyka i Ignerskiego z kontrataku pozwoliły odzyskać ponad dziesięciopunktowe prowadzenie (67:55 w 34. min).

Gospodarze jeszcze raz zbliżyli się do wrocławian, niwelując ich przewagę do różnicy ośmiu pkt (69:61), ale rzut za trzy punkty Adama Wójcika i wejścia pod kosz Greera zakończone punktami Amerykanina przesądziły o wygranej zespołu Idei Śląska Wrocław.

W 4. kolejce wrocławianie zmierzą się we własnej hali z niepokonaną do tej pory hiszpańską drużyną Pamesa Walencja. Stawką meczu będzie pierwsze miejsce w tabeli grupy C.

Idea Śląsk Wrocław - ASVEL Villeurbanne 77:65 (25:21, 21:13, 11:15, 20:16)

ASVEL - Sacha Giffa 16, Karim Souchu 10, Makan Dioumassi 9, Derreck Hood i David Frigout po 8, Harold Mrazek 6, Herve Toure 5, Shawnta Rogers 3, Rolandas Alijevas 0.

Idea - Lynn Greer 21, Adam Wójcik 14, Dominik Tomczyk 13, Radosław Hyży 10, Michał Ignerski i Maciej Zieliński po 6, Tanel Tein 5, Ryan Randle 2, Pero Vasiljevic 0, Robert Skibniewski 0.