Euroliga koszykarzy: Efes - Idea Śląsk 63:51

Idea Śląsk Wrocław przegrała na wyjeździe z Efesem Pilsen Stambuł 51:63 (13:15, 10:16, 15:16, 13:16) w spotkaniu 11. kolejki grupy A Euroligi koszykarzy. W pierwszym meczu obu drużyn we Wrocławiu mistrzowie Polski ulegli 74:79. Była to 9. z rzędu porażka Śląska w tych rozgrywkach.

Tylko pierwsza kwarta spotkania była wyrównana i interesująca. Mimo, że koszykarze z Wrocławia popełnili sporo strat (6) i słabo wykonywali rzuty wolne, prowadzenie zmieniało się po każdej akcji. W zespole mistrza Polski, grającego bez kontuzjowanego Dominika Tomczyka, dobrze spisywał się Michael Wright (6 punktów w tej kwarcie), natomiast Rafał Bigus, choć ambitnie walczył, nie był w stanie "przebić się" przez obronę gospodarzy. Wrocławskiemu środkowemu nie wychodziła także gra w obronie, w której miał kłopoty z upilnowaniem łotewskiego centra Efesu Kasparsa Kambali.

W 7. min Śląsk wygrywał jeszcze 11:10, ale końcówka pierwszej kwarty należała do gospodarzy. Wrocławianie bardzo źle zaczęli drugie 10 minut i po pierwszym rzucie Wrighta, który dał im remis 15:15, przez kolejne 6 minut nie potrafili zdobyć punktu. Podopieczne trenera Andreja Urlepa pudłowali zarówno spod kosza jak i z dystansu, zaś grający szybciej w ataku rywale powiększali prowadzenie z minuty na minutę, głównie za sprawą rezerwowych, a przede wszystkim 22-letniego Kaya Pekera (uzyskał 6 punktów z rzędu).

W 16. min Efes prowadził 25:15, a po 20 minutach 31:23. Dwie kolejne kwarty umocniły prowadzenie Turków, którzy mieli widoczną przewagę na mistrzami Polski. Wynikała ona przede wszystkim z bezradności mistrzów Polski w ataku.

W 25. min Śląsk przegrywał różnicą 17 punktów (26:43) i była to najwyższa przewaga jaką uzyskał zespół Efesu, który walczy jeszcze o miejsce w pierwszej czwórce w tabeli grupy A i awans do drugiej rundy rozgrywek.

Wrocławianie mieli bardzo słabą skuteczność rzutów za 3 pkt (3 na 13) i mimo, że dominowali w walce pod tablicami, nie potrafili zmniejszyć przewagi zawodników z Efesu poniżej 10 punktów.

W zespole Idei zadebiutował Białorusin Ole Kożeniec pozyskany z drużyny Czarnych Słupsk. Białorusin dotarł do Wrocławia dopiero w poniedziałek, w Stambule grał mało i było widać, że potrzebuje jeszcze sporo czasu by dobrze rozumieć się z kolegami na parkiecie.

Efes Pilsen Stambuł - Idea Śląsk Wrocław 63:51(15:13, 16:10, 16:15, 16:13)

Punkty:

Idea: Michael Wright 14, Michael Hawkins 12, Maciej Zieliński 10, Dainius Adomaitis 9, Rafał Bigus 4, Paweł Wiekiera 2, Andrzej Adamek 0, Robert Skibniewski 0, Oleg Kożeniec 0

Efes: Kaspars Kambala 23, Marcus Brown 17, Kaya Peker 6, Saulius Stombergas 5, Omer Onan 2, Mahmet Okur 4, Keren Tunceri 4, Ender Arsan 2, Alper Yilmaz 0.

Dowiedz się więcej na temat: Wrocław | Michael | Stambuł | Euroliga | idea | Śląsk