Euroliga koszykarzy: Alba - Idea Śląsk 75:64

Idea Śląsk Wrocław przegrała z Albą Berlin 64:75 (14:20, 15:23, 17:15, 18:17) w spotkaniu piątej kolejki grupy A Euroligi koszykarzy. Spotkanie rozegrano w berlińskiej Max-Schmeling-Halle.

Po tym pojedynku obie drużyny mają na koncie po dwa zwycięstwa i po trzy porażki. Dla mistrzów Polski jest to trzecia porażka z rzędu w Eurolidze. Za tydzień wrocławianie zagrają wyjazdowy mecz z Benettonem Treviso.

Koszykarze Idei Śląska wystąpili bez rosyjskiego skrzydłowego Andrieja Fietisowa, który narzekał przed spotkaniem na bóle w kolanach. Było to znacznym osłabieniem zespołu mistrza Polski, jednak nieobecność zawodnika z pierwszej piątki nie jest usprawiedliwieniem dla słabego występu wrocławian w Berlinie. Przed rokiem Śląsk przegrał z Albą dopiero po dogrywce. W zespole Alby, z powodu kontuzji, zabrakło trzech graczy w tym środkowego Jiriego Zidka, mimo to koszykarze mistrza Niemiec dominowali w walce podkoszowej i zmuszali koszykarzy Idei do oddawania rzutów z dystansu z nieprzygotowanych pozycji. Mimo, że zespół Idei wygrał nieznacznie trzecią i czwartą kwartę, przewaga berlińczyków była niezagrożona od początku meczu.

Najbardziej wyrównana była pierwsza kwarta, w której często na tablicy pojawiał się remis. Wrocławianom zdobywanie punktów przychodziło jednak z dużym trudem. Natomiast rywale Polaków łatwo oszukiwali obronę Idei i zdobywali punkty po kontratakach bądź indywidualnych akcjach Wendella Alexisa, z którym nie mogli poradzić sobie ani Paweł Wiekiera (po sześciu minutach gry miał na koncie trzy faulem popełnione na Alexisie), ani Dominik Tomczyk. W pierwszej kwarcie 37-letni Amerykanin zdobył 10 pkt. Początek drugiej kwarty był udany dla podopiecznych Jasmina Repesy. Po rzutach Litwinów Dainiusa Adomaitisa i Gintarasa Einikisa wrocławianie zniwelowali przewagę gospodarzy do jednego punktu (20:19), nie pozwalając Niemcom na zdobycie punktu przez 200 sekund (bardzo dobra gra pod tablicami Tomczyka). W ciągu 60 sekund mistrzowie Polski stracili jednak sześć punktów z rzędu, a w 15 minucie Alba prowadziła 28:19. Przez kolejne minuty wrocławianie razili nieskutecznością w ataku, a słaba obrona powodowała, że koszykarze z Berlina zdobywali punkt za punktem. Ten fragment gry drużyna Idei przegrała 3:17! W 18 minucie zespół Alby objął najwyższe prowadzenie różnicą 21 punktów (43:22). Tak wysoka przewaga pozwoliła berlińczykom kontrolować przebieg gry już do końca spotkania. Wrocławianie nie mieli zupełnie koncepcji na rozgrywanie akcji w ataku, a w obronie nie potrafili poradzić sobie z szybszymi rywalami. Po dwóch kwartach Śląsk przegrywał 29:43 i już do końca spotkania mistrzowie Polski nie byli w stanie zniwelować przewagi Niemców poniżej 10 punktów.

Punkty:

Alba: Derrick Phelps 16, Wendell Alexis 15, Stefano Garris 12, Henrik Roedl i Joerg Lutcke po 8, Teoman Ozturk 7, Stipo Papic 4, Sven Schultze 3, Thommy Thorwarth 2,

Idea: Gintaras Einikis 15, Maciej Zieliński 14, Michael Hawkins 10, Dominik Tomczyk i Dainius Adomaitis po 8, Fred Vinson 4, Rafał Bigus 3, Paweł Wiekiera 2, Vladan Alanovic 0