Ekstraklasa koszykarek: 39-punktowa wygrana Lotosu

Lotos VBW Clima odniosła kolejne zwycięstwo w ekstraklasie koszykarek. Drużyna z Gdynii w 10. kolejce wygrała w Poznaniu z tamtejszym Progresem POSiR aż 101:62 i z kompletem zwycięstw prowadzi w tabeli.

Swój mecz wygrały także wicemistrzynie Polski - koszykarki Polfy. Pabianiczanki pokonały na własnym parkiecie CCC Aquapark Polkowice 80:64.

Pierwsze minuty spotkania - to wyrównana rywalizacja. W 5. minucie był remis 8:8, ale dobre akcje Moniki Veselovskiej i Sylwii Wlaźlak dały w 7. minucie prowadzenie wicemistrzyniom Polski 15:8. Sześć ostatnich punktów w pierwszej kwarcie zdobyła Edyta Koryzna i wydawało się, że pabianiczanki nie będą miały problemów ze zwycięstwem.

W 12. minucie meczu Polfa wygrywała 31:21, by po dwóch kolejnych prowadzić do stanu 33:25. Między 14., a 18. minutą pabianiczanki zdobyły jednak tylko jeden punkt (Koryzna) i było 34:31. Ostatecznie, na przerwę drużyny schodziły przy prowadzeniu Polfy różnicą trzech punktów 39:36.

Najmniej ciekawa była trzecia kwarta meczu. Pabianiczanki, które opanowały sytuację, nie pozwoliły doprowadzić do remisu, ale same też nie potrafiły zapewnić sobie większej przewagi. Dobra gra przez ostatnie 2 minuty Agnieszki Pałki i Koryzny zapewniły Polfie prowadzenie 60:50.

Ostatnia kwarta meczu rozpoczęła się od rzutu za 3 punkty najlepszej na parkiecie Veselovskiej, ale 7 kolejnych punktów zdobyły zawodniczki z Polkowic. Dobrze grała w tym okresie wychowanka pabianickiego klubu Magdalena Włodarska, która dwukrotnie trafiła do kosza zza linii 6,25 m.

Od 32. minuty, gdy było 63:57, Polfa zaczęła grać bardziej agresywnie w obronie i nie pozwoliła gościom na sprawienie niespodzianki. Losy meczu były już praktycznie rozstrzygnięte w 35 minucie, gdy było 74:62. Ostatecznie, Polfa pokonała CCC Aquapark 80:64.

Trener Polfy, Mirosław Trześniewski powiedział po meczu, że gra jego drużyny zbyt często jest nieprzewidywalna. - Takich sytuacji nie może być. Mimo to mam dużo uznania dla zawodniczek za grę w pierwszej kwarcie. Później grały jednak zbyt chaotycznie - powiedział Trześniewski.

Szkoleniowiec CCC Aquapark Wojciech Spisacki przyznał, że spodziewał się słabszej gry Polfy. - Pabianickie zawodniczki przewyższały nas pod względem fizycznym. Mecz jednak stał na dobrym poziomie i na pewno mógł się podobać - dodał Spisacki.

Wyniki 10. kolejki

Progres POSiR Poznań - Lotos VBW Clima Gdynia 62:101 (14:30, 21:27, 20:27, 7:17)

Najwięcej punktów: dla Progresu - Wiera Ligczanowa 20, Karolina Żurkowska 8; dla Lotosu - Elena Szakirowa 26, Olga Pantalejewa i Małgorzata Dydek po 15, Agnieszka Bibrzycka 13, Joanna Cupryś 12.

Polfa Pabianice - CCC Aquapark Polkowice 80:64 (27:14, 12:22, 21:14, 20:14)

Polfa: Edyta Koryzna i Monika Veselovski po 16, Gabriela Toma 13, Agnieszka Pałka 10, Sylwia Wlaźlak 9, Marzena Głaszcz 8, Elżbieta Trześniewska 6, Agnieszka Jaroszewicz 2.

CCC Aquapark: Justyna Kłosińska 16, Anna Marczewska 11, Monika Gonciarz-Ciecierska i Ewa Portianko po 10, Magdalena Włodarska 9, Ingrida Ryng 6, Ilse Ose-Hlebowicka 2

Start Gdańsk - SMS PZKosz Warszawa 82:68 (20:19, 28:17, 18:13, 16:19)

Najwięcej punktów: dla Startu - Monika Stańczak 30, Elina Stefanowska 18; dla SMS PZKosz - Elżbieta Międzik 24, Aleksandra Chomacz 14.

Meblotap AZS Lublin - ŁKS Łódź 79:58 (25:13, 16:22, 12:15, 26:8).

Najwięcej punktów: dla Meblotapu - Oksana Dołgorukowa 21, Małgorzata Pietraś i Agnieszka Pazur po 19; dla ŁKS - Daiva Jodekaite 15, Neringa Zakalskiene 14, Marzena Grabowska 11.

Łączność Olsztyn - Cukierki Odra Brzeg 57:59 (20:11, 15:8, 12:16, 10:24).

Najwięcej punktów: dla Łączności - Maryna Kress 20, Natalia Trasimowa 16; dla Odry - Olga Muraszkina 21, Anna Kędzior 15.

Toya Ślęza Wrocław - Wisła Kraków 104:76 (20:18, 30:17, 26:19, 28:22).

Najwięcej punktów: dla Ślęzy - Olga Żytomirska 20, Beata Predehl i Emilia Lamparska po 15, Edyta Łapka 12; dla Wisły - Patrycja Czepiec 16, Agnieszka Zalewska 15, Małgorzata Downar - Zapolska 12.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wygraj | mecz | polfa | aquapark | wygrana | Ekstraklasa | lotos