32. ME koszykarzy: Turcy pozostali w turnieju

W trzecim dniu koszykarskich mistrzostw Europy rozgrywanych na parkietach Turcji mistrzowie Europy, Włosi pokonali Rosjan 64:58.

Mistrzowie Europy prowadzili już 12 punktami w trzeciej kwarcie, ale do końca musieli walczyć o zwycięstwo z zespołem, który przegrał w turnieju po raz pierwszy.

W pozostałych meczach Chorwaci wygrali po raz pierwszy, pokonując 81:69 Estonię, zaś Łotysze dopiero po dogrywce pokonali Słoweńców 99:93. Dla zespołu łotewskiego było to także pierwsze zwycięstwo w turnieju.

Koszykarze Izraela pokonali 23 punktami Ukrainę (88:65) i wyeliminowali ten zespół z turnieju.

W konfrontacji dwóch niepokonanych ekip grupy C Jugosłowianie pewnie ograli Niemców 86:73. Było to o tyle łatwiejsze, że w czwartej kwarcie parkiet za 5 fauli opuścił Dirk Nowitzki, lider ekipy niemieckiej.

W bardzo ważnym dla siebie spotkaniu gospodarze turnieju, Turcy walczyli z Hiszpanami. I musieli wygrać, by pozostać w grze. W trzeciej kwarcie Turcy prowadzili już 70:55, by w czwartej pozwolić dojść się rywalom, a nawet przegrywać. ostatecznie jednak, głównie dzięki świetnej dyspozycji rzutowej Ibrahima Kutluay'a wygrali z Hiszpanami 84:78.

Z mistrzostwami Europy po ostatnich meczach grupowych pożegnały sie ekipy: Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy i Estonii.

Drużyna z pierwszych miejsc w grupach uzyskały bezpośredni awans do 1/4 finału. Zespoły, które zajęły drugie i trzecie lokaty w grupach zagrają - według klucza A2 - B3, A3 - B2, C2- D3, C3 - D2 - w poniedziałek o prawo gry w ćwierćfinałach: Litwa - Łotwa, Izrael - Hiszpania, Niemcy - Grecja, Chorwacja - Włochy.