Wybierz sprzęt na snowboard

Snowboard już dawno przestał kojarzyć się z zabawą zbuntowanych nastolatków. Deska staje się coraz popularniejsza, bo ma wiele do zaoferowania zarówno dla tych co ścigają demona prędkości, jak i dla tych, którzy nade wszystko cenią sobie luz.

Duże znaczenie ma wybór sprzętu. Inny wybierają alpejczycy, inny freestylowcy. Dla tych pierwszych liczą się przede wszystkim prędkości. Najlepsze osiągi gwarantują im deski twarde, długie, wąskie o bardzo ostrych krawędziach.

Reklama

Z kolei freestyle polega na wykonywaniu skoków i ewolucji w śnieżnej rynnie (half pipe) albo na specjalnie przygotowanych skoczniach i przeszkodach. Zbliżony do niego jest freeride, którego fani czerpią frajdę z jazdy w głębokim śnieżnym puchu. W tych odmianach snowboardu królują miękkie deski.

One także są najlepsze do nauki jazdy. Po pierwsze: nauka na nich przebiega płynnie, po drugie: miękka deska bardziej wybacza błędy. Poza tym nie ma co się łudzić - naukę jazdy trzeba przypłacić upadkami, a podnoszenie się po nich jest prostsze na miękkiej desce.

Jeśli już zdecydowaliśmy czy miękka czy twarda, to kolejnym parametrem podczas wybierania deski jest jej wysokość. Mogą pomóc nam tabele, które pokazują jak dopasować długość dechy do wagi snowboardera. Jednak jeśli jesteś blondynką ważącą 50 kg, to wcale nie oznacza, że koniecznie musisz kupić deskę o długości 145 cm. Najlepiej zasięgnąć rady w profesjonalnym sklepie.

W przypadku wiązań także mamy do wyboru miękkie i twarde. Te drugie trzymają but według podobnych zasad, jak wiązania narciarskie. Prostszy patent stosuje się w miękkich - but przytrzymywany jest najczęściej przez dwa paski z klamerkami. Twardych używają alpejczycy, ale są mniej wygodne i droższe, więc zdecydowana większość snowboarderów wybiera miękkie.

Do miękkich wiązań miękkie buty. Wyglądają jak solidne zimowe trepy. Są o wiele wygodniejsze od twardych. Nie tylko muszą być ciepłe i nieprzemakalne, ale przede wszystkim dobrze spasowane. Powinny mocno trzymać stopę, aby nie odrywała się od podeszwy i nie "chodziła" na boki.

Jeśli dopiero chcesz zacząć jeździć na desce, wybierając się po sprzęt pamiętaj, że najdroższy wcale nie musi zagwarantować ci szybkiej i bezbolesnej nauki. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w specjalistycznym sklepie, gdzie nie tylko mamy duży wybór, ale również możemy liczyć na fachową poradę.

RODZAJE DESEK

All mountain (FS/FR) - Uniwersalne deski, polecane zwłaszcza dla początkujących. Ich zaletą jest umiarkowana cena.

Boardercross (BX) - Specyficzna deska dla wyczynowców. Przystosowana zarówno do skoków, jak i ostrej, szybkiej jazdy.

Freeride (FR) - Optymalna dla tych, którzy nie boją się zbaczać z ubitych tras i wjeżdżać w miękki śnieg.

Freestyle (FS) - Najbardziej przydatna dla początkujących, ale równie dobrze nadaje się do wykonywania skoków i jazdy w niezbyt głębokim puchu.

Race - Długa, wąska, sztywna o ostrych krawędziach. Najlepsza do bardzo szybkiej jazdy na zbitej, oblodzonej nawierzchni.

Dowiedz się więcej na temat: deska | jazdy | sprzęt | snowboard

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama