Socha i Koniusz mistrzami Polski

Szabliści Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa) i Marcin Koniusz (AZS AWF Katowice) zdobyli złote medale mistrzostw Polski, które w czwartek rozpoczęły się w Śremie.

W turnieju mężczyzn doszło do małej niespodzianki, bowiem do ćwierćfinału nie awansował broniący tytułu - Patryk Pałasz (KKSz Konin). W pojedynku 1/8 finału Pałasz przegrał z kolegą z drużyny - Albertem Stanisławskim, a po walce, niezadowolony z sędziowania, rzucił szablę i maskę. Za niesportowe zachowanie został zdyskwalifikowany i nie uwzględniony w klasyfikacji mistrzostw.

W finale Marcin Koniusz z AZS AWF Katowice pokonał klubowego rywala - Jakuba Ceranowicza 15:12.

Finał turnieju pań był również wewnętrzną sprawą jednego klubu. Aleksandra Socha z AZS AWF Warszawa pokonała Irenę Więckowską 15:9. - Jestem bardzo zadowolona, bo to już mój czwarty tytuł, ale chyba jeszcze bardziej jestem zmęczona, wręcz wyczerpana. Ostatnie dwa tygodnie stanowiły dla wszystkich kadrowiczek tułaczkę. Najpierw Włochy, później Algieria, gdzie w Pucharach Świata z sukcesem walczyłyśmy o kwalifikację olimpijską w drużynie, a teraz mistrzostwa Polski. Dopiero schodzą z nas emocje, napięcie związane z walką o prawo startu w Pekinie, a jednocześnie trzeba się było skoncentrować na rywalizacji o medale MP. Tym bardziej cieszy mnie ten sukces - powiedziała Socha.

W półfinale pokonała broniącą tytułu Bognę Jóźwiak, a w finale wygrała z koleżanką klubową Ireną Więckowską. - Wykazałam mniejszą słabość niż rywalki. Wygrałam dość pewnie. Jeszcze drużynówka w piątek i pora odpocząć od szermierki. Zostawiam szablę i planszę na całe... półtora tygodnia - dodała mistrzyni Polski.

W piątek, w kolejnym dniu mistrzostw Polski rozegrane zostaną turnieje drużynowe w szabli mężczyzn i kobiet oraz indywidualny turniej w szpadzie kobiet.

Socha - Więckowska 15:9

Końcowa klasyfikacja: 1. Socha, 2. Więckowska, 3. Jóźwiak, Kozaczuk, 5. Karpińska, 6. Mejer, 7. Wątor. 8. Kędziora.

Koniusz - Ceranowicz 15:11

Końcowa klasyfikacja: 1. Koniusz, 2. Ceranowicz, 3. Dominik, Stanisławski, 5. Górski, Olejnik, 7. Broniarczyk, 8. Kacprzak.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: medale | finał | Katowice | Konin | Warszawa | Aleksandra Socha | AWF | azs awf warszawa