MŚ w pięcioboju nowoczesnym - do Moskwy po olimpijskie kwalifikacje

Uzyskanie kwalifikacji olimpijskich to główny cel polskich pięcioboistów nowoczesnych podczas mistrzostw świata, które w czwartek rozpoczną się w Moskwie.

Ekipa biało-czerwonych będzie także broniła tytułu wywalczonego w sztafetach mieszanych przed rokiem w chińskim Chengdu. Wówczas ta konkurencja debiutowała w MŚ. Na najwyższym stopniu podium stanęli wtedy Sylwia Czwojdzińska (obecnie po mężu Gawlikowska) oraz Remigiusz Golis. Oboje są w składzie reprezentacji również i teraz.

Reklama

Po trzech najlepszych pięcioboistów i pięcioboistek wywalczy awans do igrzysk w trakcie czempionatu globu. Nie będą liczyć się już jednak ci, którzy uzyskali kwalifikację w mistrzostwach kontynentalnych (z Europy po osiem osób). Teoretycznie istnieje więc szansa zdobycia "biletu" do Londynu nawet z dziesiątego i niższego miejsca.

W dodatku w pięciobojowym turnieju olimpijskim będzie mogło wystąpić najwyżej po dwóch przedstawicieli jednego kraju, co jeszcze zwiększa możliwość uzyskania kwalifikacji przez sportowców z innych państw.

W przypadku wywalczenia przez rodaków więcej niż dwóch indywidualnych kwalifikacji, o tym, kto pojedzie na igrzyska zadecyduje ich narodowa federacja.

Sztab szkoleniowy pod wodzą Stanisława Pytla najbardziej liczy na dobry występ Sylwii Gawlikowskiej. 28-letnia warszawianka ma w dorobku m.in. siedem medali MŚ (w tym trzy złote), ale nigdy nie stała na podium w rywalizacji indywidualnej, która w kontekście olimpiady jest najważniejsza.

Ciekawe, jak uda się konfrontacja z najlepszymi debiutującemu na MŚ, mistrzowi Polski, Łukaszowi Klekotowi, który szturmem wdarł się do reprezentacji.

Do Moskwy wybiera się cała czołówka światowa, choć wśród wielkich nieobecnych znalazła się obrończyni tytułu, trzykrotna indywidualna złota medalistka MŚ, Francuzka Amelie Caze, która jest kontuzjowana.

Skład reprezentacji Polski na MŚ w Moskwie (trener Stanisław Pytel):

kobiety - Sylwia Gawlikowska, Katarzyna Wójcik (obie Stowarzyszenie Pięciobój Polski Legia Warszawa), Joanna Gomolińska (UKS Żoliborz Warszawa), Aleksandra Skarzyńska (UKS G-8 Bielany Warszawa);

mężczyźni - Łukasz Klekot, Szymon Staśkiewicz, Bartosz Majewski (wszyscy ZKS Drzonków), Remigiusz Golis (UKS G-8 Bielany Warszawa).

Program MŚ:

8 września - kwalifikacje kobiet

9 września - kwalifikacje mężczyzn

10 września - finał kobiet

11 września - finał mężczyzn

12 września - mikst

13 września - sztafeta kobiet

14 września - sztafeta mężczyzn

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama