Dostal mistrzem, Sikora 5.

Czech Roma Dostal zdobył złoty medal w biegu indywidualnym na dystansie 20 km biathlonowych mistrzostw świata rozgrywanych w austriackiej miejscowości Hochfilzen. Bardzo dobrze zaprezentował się Tomasz Sikora, który zajął 5. miejsce.

Pozostałe miejsca na podium przypadły reprezentantom Niemiec. Srebrny medal wywalczył Michael Greis, a brązowy Ricco Gross.

Zawody toczyły się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych przy gęsto padającym śniegu, co przeszkadzało zawodnikom zwłaszcza na strzelnicy.

Zwycięstwo 34-letniego Dostala jest sensacją. Dotąd nigdy jeszcze nie stał na podium zawodów PŚ, a po środowym biegu zajmuje w tym cyklu 37. miejsce. W MŚ najwyżej uplasował się na piątej pozycji w Chanty-Mansijsku w 2003 roku. Jest dopiero trzecim medalistą światowego czempionatu z Czech.

Dostal wysoką pozycję zawdzięcza znakomitemu strzelaniu. Czech pomylił się tylko raz, Greis ani razu, ale słabiej biegł.

Sikora świetnie zaczął. Podczas pierwszej próby strzeleckiej reprezentant Polski nie pomylił się i zajmował drugą lokatę. Niestety podczas kolejnych wizyt na strzelnicy nie było już tak wspaniale. W sumie do czasu zawodnika Dynamitu Chorzów doliczono trzy karne minuty. Mimo kapitalnego biegu (trzeci czas w biegu za Ole Einarem Bjoerndalenem i Svenem Fischerem), Polakowi nie udało się wywalczyć miejsca na podium i nie obronił tytułu wicemistrza świata w tej konkurencji z Oberhofu. Przypomnijmy, że Sikora przez długi czas zmagał się z kontuzją barku i przez ponad półtora miesiąca nie startował. Na pewno nie pozostało to bez wpływu na dyspozycję naszego najlepszego biathlonisty.

Dobry występ zanotowali także Krzysztof Pływaczyk i Wiesław Ziemianin. Zwłaszcza na podkreślenie zasługuje postawa Pływaczyka, który po raz pierwszy zdobył punkty Pucharu Świata. Pływaczyk stracił do zwycięzcy nieco ponad 5 minut (3 błędy na strzelnicy) i został sklasyfikowany na 24. pozycji. Ziemianin również zapisał na swoim koncie kolejne punkty PŚ zajmując 27. miejsce. Ostatni z Polaków, Michał Piecha uplasował się na 61. miejscu.

Nieudany występ miał obrońca tytułu mistrzowskiego z Oberhofu, aktualny wicelider PŚ Raphael Poiree. Francuz co prawda zarobił tylko dwie karne minuty, ale słabiej pobiegł i uplasował się na ósmej pozycji.

Aż pięciokrotnie pudłował dwukrotny złoty medalista mistrzostw w Hochfilzen, trzeci w tej konkurencji w Oberhofie, Norweg Ole Einar Bjoerndalen, który mimo to ukończył zawody na szóstym miejscu, tuż za Sikorą.

W czwartek dzień przerwy. W piątek odbędzie się bieg sztafetowy kobiet, a w sobotę bieg sztafetowy mężczyzn. W niedzielę, na zakończenie mistrzostw świata, zaplanowano biegi ze startu wspólnego kobiet i mężczyzn (bierze w nich udział 30 najlepszych zawodniczek i zawodników klasyfikacji generalnej PŚ).

Czołówka biegu indywidualnego (20 km, 4 strzelania):

1. Roman Dostal (Czechy) czas 1:00:24.5 (1)
2. Michael Greis (Niemcy)         strata 9.4 (0)
3. Ricco Gross (Niemcy)               + 26.9 (2)
4. Sven Fischer (Niemcy)            + 1:05.2 (3)
5. Tomasz Sikora (Polska)        + 1:55.0 (3)
6. Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia) + 2:01.7 (5)
7. Vesa Hietalahti (Finlandia)      + 2:22.1 (2)
8. Raphael Poiree (Francja)         + 2:26.3 (2)
9. Michal Slesinger (Czechy)        + 2:41.6 (3)
10. Wilfried Pallhuber (Włochy)     + 3:10.8 (3)
...
24. Krzysztof Pływaczyk (Polska)    + 5:02.4 (3)
27. Wiesław Ziemianin (Polska)      + 5:19.1 (4)
61. Michał Piecha (Polska)          + 9:18.3 (5)