Albański ciężarowiec zdyskwalifikowany na dwa lata za doping

Albański sztangista Hysen Pulaku, który jako pierwszy został skreślony z listy startowej igrzysk w Londynie za stosowanie dopingu - sterydu anabolicznego stanozololu, został zdyskwalifikowany na dwa lata przez Światową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF).

19-letni zawodnik, szósty na mistrzostwach Europy w 2012 roku w kategorii 77 kg, przyłapany 23 lipca podczas treningu, nie będzie mógł startować do 27 lipca 2014.

Do początku listopada MKOl potwierdził dziewięć przypadków dopingu u uczestników igrzysk olimpijskich w Londynie. Dwojgu zawodnikom odebrano medale.

Złoty straciła triumfatorka konkursu pchnięcia kulą Białorusinka Nadieżda Ostapczuk, a otrzymała go Nowozelandka Valerie Adams. Z kolei brązowy, zdobyty w stylu wolnym w kategorii 74 kg, oddał zapaśnik Sosłan Tigijew z Uzbekistanu.

W organizmie Uzbeka wykryto znajdującą się na liście zabronionych substancji methylexaneaminę, natomiast u Ostapczuk - metenolon. Białorusinka została zdyskwalifikowana tylko na rok przez swój narodowy komitet olimpijski, który uwierzył jej zapewnieniom, że nie wiedziała o przyjmowaniu niedozwolonych środków. Ostapczuk była badana dzień przed rywalizacją w Londynie, a także dzień po zwycięstwie.

Do ich podawania bez wiedzy zawodniczki przyznał się trener Aleksander Jefimow, za co został zdyskwalifikowany na cztery lata.