Jaśkowiec najszybsza w Himalajach

W środę do kraju wróciła ekipa AWF Katowice, która wzięła udział w niedzielnym Mount Everest Marathon. Sylwia Jaśkowiec, biegaczka narciarska AZS AWF Katowice, ustanowiła rekord trasy w kategorii zawodników zagranicznych - 5:34.06.

- Z Szerpami nie można się równać. To zupełnie niezwykłe, jak biegają, jak stawiają stopy na tych ścieżkach pełnych kamieni. Ciężko było sobie wyobrazić bieg na takiej wysokości (start - 5400 m, meta - 3400 m). Mnie przerażało, że jest tam tak mało tlenu. To się dało odczuć. Płuca piekły, brakowało tlenu w mięśniach - powiedziała Jaśkowiec, która na mecie była pierwsza z obcokrajowców.

Reklama

- Nie dało się uzyskać większej prędkości. To zupełnie cos innego niż maraton w dolinie, po płaskiej trasie. Nie ma co porównywać takiego biegu z biegiem narciarskim, bo przecież na nartach ścigamy się najwyżej na wysokości 1800 metrów. Starałam się nadrabiać straty na płaskich odcinkach - dodała zawodniczka, mająca "na koncie" trzy płaskie maratony w Katowicach.

Ponad ośmiu godzin potrzebował na pokonanie trasy rektor katowickiej AWF i prezes Polskiego Związku Biathlonu Zbigniew Waśkiewicz.

- Rano, kiedy startowaliśmy, była mgłą i minus 10 stopni. Na mecie - sucho i plus 25 stopni. W dodatku to wcale nie jest tak, że biegnie się cały czas w dół. Na trasie było mnóstwo podbiegów. Wystartowało około setki osób, z czego połowa to mieszkający w Himalajach Szerpowie. Z nimi na tej trasie nikt inny nie ma szans. Zwycięzca miała czas w granicach 3:40. Najgorzej było z powietrzem, zatykało strasznie - wspominał Waśkiewicz.

Ekipa z uczelni była w Nepalu dwa tygodnie, razem z dziewięciorgiem dzieci z Fundacji Ulica w ramach akcji "Z hałdy w Himalaje", zorganizowanej wspólnie z wojewodą śląskim. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak żyją ludzie w ekstremalnych, górskich warunkach. Wcześniej grupa nepalskiej młodzieży gościła na Śląsku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mount Everest

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje