Żużlowa GP: Złoto dla Rickardssona, brąz Golloba

Tony Rickardsson, wygrywając finał pocieszenia podczas żużlowej GP Szwecji rozgrywanej na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie zdobył czwarty w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata w jeździe na żużlu.

Tomasz Gollob zajął trzynaste miejsce i zdobył w mistrzostwach świata brązowy medal. Wicemistrzem został Australijczyk Jason Crump.

Reklama

GP Szwecji, ostatnią eliminację indywidualnych mistrzostw świata wygrał Jason Crump, drugi był M. Karlsson, a trzeci Sulivan.

Gollob rozpoczynał ściganie w eliminacjach, w których musiał jechać po raz pierwszy w tym sezonie.

Pojawił się już w pierwszym biegu obok Jonssona Kaspera i Ferjana. Tomasz dobrze wystartował, ale Jonsson już po pierwszym wirażu wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca biegu. Gollob nie starał się za wszelką cenę gonić Szweda, pilnując drugiego miejsca.

W biegu drugim wystąpił Piotr Protasiewicz, który od startu do mety jechał na ostatniej pozycji, ale do słabych występów w GP pan Piotr zdołał już przyzwyczaić. Bieg wygrał Niki Pedersen.

"Protaś" pojawił się następnie w biegu piątym. Znów został na starcie, ale po chwili zdołał wyprzedzić Louisa i to było wszystko na co było stać Piotra w GP Szwecji. Bieg wygrał Kasper przed Gustafssonem.

W biegu ósmym jechał ponownie Tomasz Gollob, a wraz nim Klingberg, Peter Karlsson i Pedersen. Po powtórzonym starcie (upadek Karlssona) Golloba objechali wszyscy i mimo prób przedarcia się do przodu ukończył bieg na ostatnim miejscu i musiał jechać w biegu ostatniej szansy z Jonssonem, Kasperem, Smithem. Wyszedł spod taśmy jako drugi, za Jonssonem, ale za chwilę wyprzedził go i mimo ataków Szweda dowiózł zwycięstwo do mety i awansował do turnieju głownego.

Gollob następnie pojechał w biegu 14. z Holtą, Hamillem i Klingbergiem. Po starcie Holta spowodował przerwanie biegu i został wykluczony. Ze startującej ponownie trójki najlepiej wyszedł Hammil. Klingberg przez trzy okrążenia odpierał ataki Golloba, ale na początku czwartego wyprzedził Polaka i zajął drugie miejsce. Gollob nawet nie ukończył biegu zjeżdżając do parku maszyn.

W biegu 16 Gollob pożegnał się z GP Szwecji. Jechał z Wiltshirem Loramem i Hancockiem. Polak z Loramem pewnie wyszli ze startu i przez dwa okrążenia jechali razem. Na trzecim Hancock, który cały czas atakował Golloba wyprzedził naszego reprezentanta i wyeliminował go z dalszej jazdy. Gollob zdobył w GP Szwecji 6 punktów i zdobył brązowy medal.

Wyniki turnieju GP Szwecji:

Pierwszy półfinał:

1. Jason Crump (Australia)

2. Mark Loram (Anglia)

3. Tony Rickardsson (Szwecja)

4. Greg Hancock (USA)

Drugi półfinał:

1. Mikael Karlsson (Szwecja)

2. Ryan Sullivan (Australia)

3. Leigh Adam (Australia)

4. Carl Stonehewer (W.Brytania)

Finał:

1. Crump 25 pkt

2. M. Karlsson 20

3. Sullivan 18

4. Loram 16

Finał pocieszenia:

1. Rickardsson 15 pkt

2. Adams 14

3. Stonehewer 12

4. Hancock 10

Dalsza kolejność:

9. Billy Hamill (USA) 8

10. Petr. Karlsson (Szwecja) 8

11. Miklas Klingberg (Szwecja) 7

12. Andreas Jonsson (Szwecja) 7

13. Tomasz Gollob (Polska) 6

14. Nicky Pedersen (Dania) 6

15. Todd Wildshire (Australia) 5

16. Rune Holta (Norwegia) 5

17. Andy Smith (W.Brytania) 4

18. Stefan Andersson (Szwecja) 4

19. Henrik Gustafsson (Szwecja) 3

20. Antonin Kasper (Czechy) 3

21. Piotr Protasiewicz (Polska) 2

22. Brian Andersen (W.Brytania) 2

23. Chris Louis (W.Brytania) 1

24. Matej Ferjan (Słowenia) 1

Klasyfikacja końcowa mistrzostw świata:

1. Rickardsson 121 pkt

2. Crump 113

3. Gollob 89

4. Sullivan 80

5. Adams 69

6. Hamill 61

7. M. Karlsson 59

8. Wildshire 56

9. Loram 54

10. Klingberg 54 - wszyscy mają zapewnione prawo startu w przyszłorocznym cyklu GP

...

16. Grzegorz Walasek 34

20. Piotr Protasiewicz 20

25. Jarosław Hampel 7

30. Krzysztof Cegielski 5

Dowiedz się więcej na temat: bieg | starcie | Australia | Tomasz Gollob | finał | złoto | brąz | Szwecja | złoto | gollob

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama