Żużlowa GP Polski: Wielki triumf Golloba!

W Bydgoszczy odbył się drugi z dziesięciu turniejów o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu. Turniej zakończył się wielkim sukcesem Tomasza Golloba, który nie dał szans rywalom, pokazując w trakcie imprezy, że nadal należy do światowej czołówki.

W Grand Prix Polski startowało sześciu Polaków: Tomasz Gollob, Grzegorz Walasek, Krzysztof Cegielski, Sebastian Ułamek i dwaj zawodnicy z "dzikimi kartami" Piotr Protasiewicz i Jarosław Hampel.

Reklama

Pierwszy z turniejem pożegnał się w piątym biegu Grzegorz Walasek. W kolejnym biegu to samo spotkało Hampela, ale zaraz potem Gollob, Protasiewicz i Ułamek awansowali do turnieju głównego.

Do odpadających dołączył także Cegielski. Bardzo dobrze jechali dwaj bydgoszczanie - Gollob i Protasiewicz, którzy awansowali do fazy ćwierćfinałowej.

Przypomnijmy, że w norweskim Hamar w pierwszym turnieju wygrał Szwed Tony Rickardsson.

Krzysztof Cegielski, Scott Nicholls, Jarosław Hampel i Mark Loram - to stawka pierwszego biegu, w którym kapitalnie pojechał Cegielski. Na dystansie próbował go wyprzedzić Loram, ale Polak przyjechał jako pierwszy. Hampel był ostatni.

Piotr Protasiewicz jechał z Andreasem Jonssonem, Gregiem Hancockiem i Andym Smithem. Ten ostatni został na starcie. Polak wystartował ostatni, ale na pierwszym wirażu zaataował po wewnętrznej i przegrywał tylko z Jonssonem. Za nimi do mety dojechał Hancock.

W pierwszym swoim starcie Gollob, jadący z pierwszego pola, startował z Lukasem Drymlem, Duńczykiem Nickim Pedersenem i Słoweńcem Matejem Ferjanem. Polak wygrał start, ale za moment przewrócił się Pedersen i bieg przerwano. Powtórzono go w pełnym składzie. Najszybszy był tym razem Pedersen, za nim jechał Ferjan, a dopiero trzeci był Gollob. Jednak na dystansie Polak wyprzedzał rywali i minął linię mety jako pierwszy.

Niklas Klingberg, Grzegorz Walasek, Sebastian Ułamek i Norweg z polskim paszportem, Rune Holta to skład ostatniego biegu eliminacyjnego. Wyścig wygrał Ułamek, a Walasek był ostatni.

Walasek musiał szukać szansy w kolejnym biegu z Nichollsem, Smithem i Drymlem. By zostać w turnieju Walasek musiał zająć miejsce w pierwszej dwójce. Niestety, tym razem też się nie popisał i jechał ostatni. Wyprzedził wprawdzie na dystansie Drymla, ale Smitha już nie zdążył, chociaż niewiele mu zabrakło. Walasek pożegnał się z GP Polski. To samo spotkało Drymla.

W kolejnym biegu Hampel jechał z Ferjanem, Hancockiem i Holtą. Hampel atakował drugiego w stawce Hancocka, ale mimo kilku prób, nie udało mu się. Pierwszxy przyjechał Holta i on z Amerykaninem awansowali dalej.

Tym razem Gollob jechał w jednym biegu z innym bydgoszczaninem, Protasiewiczem. Razem z nimi startowali Cegielski i Klingberg. Kapitalnie wyjechał spod taśmy Gollob, a zaraz na początku Protasiewicz wyprzedził Cegielskiego. Dwaj pierwsi awansowali już do turnieju głównego.

W ósmym biegu Ułamek także szukał szansy na awans do turnieju głównego. Jechał z Loramem, Jonssonem i Pedersenem. Ułamek niezbyt dobrze wystartował, ale na dystansie wyprzedził drugiego, Pedersena. Przed nimi jechał Loram, ostatni Jonsson. Tym samym Ułamek także znalazł się już w fazie głównej GP Polski.

Mistrz świata, Tony Rickardsson pokazał się w dziewiątym biegu. Startował z Jasonem Crumpem, Leigh Adamsem i Toddem Wiltshirem. Oczywiście już na starcie Rickardsson zostawił rywali. Za nim przyjechał Crump, który wyprzedził Wiltshire'a i Adamsa.

W biegu jedenastym Cegielski jechał przeciwko Jonssonowi, Nichollsowi i Hancockowi. Polak spóźnił start i szybko spadł na ostatnia pozycję. Wygrał Jonsson przed Nichollsem, którzy awansowali do turnieju głównego. Odpadli Polak i Amerykanin.

Tomasz Gollob zmierzył się w trzynastym biegu z mistrzem świata, Rickardssonem. Razem z nimi startowali Mikael Karlsson i Holta. Gollob został na starcie i atak do wewnętrznej na pierwszym wirażu nie udał się. Do przodu odjechali Rickardsson i Holta. Gollob nie wyprzedził nawet Karlssona. Gollob przyjechał czwarty i musiał czekać na osiemnasty bieg.

Crump, Smith i Hamill byli rywalami Protasiewicza w piętnastym biegu. Polak jechał z trzeciego toru, ale spóźnił start. Próbował rozpędzić się po zewnętrznej, ale wystarczyło to tylko na trzecie miejsce. Wygrał Hamill, który był też najlepszy w GP w Bydgoszczy w 2000 roku, przed Crumpem.

Sullivan, Adams i Jonsson jechali z Ułamkiem. I tym razem Polak jechał z kiepskiego tego dnia, trzeciego pola startowego. Ułamek został na starcie, ale przez moment przedarł się na drugie miejsce. Za chwile jednak by już ostatni i na dystansie wyprzedził jedynie Jonssona. Szwed cały czas atakował Polaka, który skutecznie te ataki odpierał. Do pewnego momentu, bo wreszcie Jonsson wyprzedził Polaka. Wygrał bieg Leigh Adams.

W siedemnastym biegu Polacy - Protasiewicz (drugie pole) i Ułamek (pole zewnętrzne) jechali przeciwko Stonehewerowi i Karlssonowi. Polacy dobrze startowali. Protasiewicz szybko plasował się za plecami prowadzącego Karlssona, a za nim jechał Ułamek. Na dystansie Protasiewicz wyprzedził Szweda i wygrał bieg. Ułamek pożegnał się z turniejem.

Zaraz po Protasiewiczu w biegu ostatniej szansy startował Gollob i to z trzeciego pola. Jego rywalami był Nicholls, Jonsson i Smith. Kapitalnie jechał Gollob, który najpierw był drugi, a za moment wyprzedził także prowadzącego Jonssona. Później Polak kontrolował już przebieg wydarzeń na torze. Za nim przyjechali Jonsson, Smith i Nicholls.

W kolejnym biegu do półfinału awansowali Crump i Loram. Dla Anglika był to już piąty awans do GP w Bydgoszczy. Wcześniej do tej fazy awansowali Sullivan i Rickardsson.

Rywalami Protasiewicza w walce o półfinał byli: Hamill, Holta i Jonsson. Dwóch ostatnich w tym biegu kończyło turniej w Bydgoszczy. Polak startował z trzeciego pola. Wyjechał spod taśmy zdecydowanie ostatni. Na dystansie wyprzedził Jonssona, ale Szwed później zrewanżował się Polakowi. Prowadził Holta przed Hamillem atakowanym przez Jonssona. Turniej zakończyli Jonsson i ostatni w tym biegu Protasiewicz.

Gollob szukał miejsca w półfinale z Wiltshirem, Adamsem i Karlsson. I on, jak Protasiewicz, jechał z trzeciego pola. Polak źle wyjechał spod taśmy, ale kapitalnie walczył na dystansie i przyjechał na metę jako drugi. Wcześniej, na ostatnim okrążeniu, wywrócił się Karlsson, ale biegu nie przerwano. W tym momencie Gollob był już przed Szwedem. Wygrał Adams i razem z Polakiem awansował do półfinału. W tym biegu Gollob pokazał wielką klasę.

W następnym biegu potwierdził ją. Gollob walczył już o finał. Jechał z zewnętrznego pola przeciwko Holcie, Loramowi i Sullivanowi. Polak kapitalnie wystartował i szybko po zewnętrznej wyprzedził wszystkich rywali. Za nim trwała walka o drugą pozycję wygrana przez Lorama. Najważniejsze jednak,

że Gollob odjeżdżał rywalom i zdecydowanie wygrał, awansując do finału.

Po nim o finał walczyli najlepsi - Rickardsson, Crump, Hamill i Adams. Mistrz świata jechał z pierwszego pola i chociaż przegrywał na dystansie z Adamsem, to ostatecznie wygrał. Z kolei na ostatnich metrach Crump wyprzedził Adamsa, awansując ze Szwedem do finału.

Po losowaniu wiadomo było, że Tomasz Gollob miał jechać z trzeciego pola. Niezbyt udane było więc to losowanie. Z pierwszego pola jechał Loram. Obok niego Rickardsson. Z zewnętrznego pola startował Crump. Kapitalnie wystartował Gollob i chociaż zaciekle atakował go Rickardsson to Polak dojechał do mety jako pierwszy. Za nim przyjechali: Szwed, Loram i Crump.

Finał

1. Tomasz Gollob (Polska) 25 pkt Grand Prix

2. Tony Rickardsson (Szwecja) 20

3. Mark Loram (W. Brytania) 18

4. Jason Crump (Australia) 16

Dalsza kolejność:

5. Ryan Sullivan (Australia) 13

6. Leigh Adams (Australia) 13

7. Billy Hamill (USA) 11

8. Rune Holta (Norwegia) 11

9. Todd Wildshire (Australia) 8

10. Andreas Jonsson (Szwecja) 8

11. Mikael Karlsson (Szwecja) 7

12. Piotr Protasiewicz (Polska) 7

13. Andy Smith (W. Brytania) 6

14. Sebastian Ułamek (Polska) 6

15. Scott Nichols (W. Brytania) 5

16. Carl Stonehewer (W. Brytania) 5

17. Greg Hancock (USA) 4

18. Nicki Pedersen (Dania) 4

19. Niklas Klingberg (Szwecja) 3

20. Krzysztof Cegielski (Polska) 3

21. Grzegorz Walasek (Polska) 2

22. Jarosław Hampel (Polska) 2

23. Lukas Dryml (Czechy) 1

24. Matjan Ferjan (Słowenia) 1

Klasyfikacja Grand Prix po dwóch turniejach:

1. Tony Rickardsson (Szwecja) 45 pkt

2. Ryan Sullivan (Australia) 33

3. Jason Crump (Australia) 32

4. Tomasz Gollob (Polska) 32

5. Leigh Adams (Australia) 26

6. Mark Loram (W. Brytania) 26

7. Mikael Karlsson (Szwecja) 25

8. Billy Hamill (USA) 22

9. Todd Wiltshire (Australia) 19

10. Carl Stonehewer (W. Brytania) 18

11. Greg Hancock (USA) 12

12. Rune Holta (Norwegia) 12

13. Andreas Jonsson (Szwecja) 11

14. Andy Smith (W. Brytania) 10

15. Grzegorz Walasek (Polska) 9

16. Niklas Klingberg (Szwecja) 8

17. Scott Nicholls (W. Brytania) 8

18. Sebastian Ułamek (Polska) 8

19. Krzysztof Cegielski (Polska) 7

20. Piotr Protasiewicz (Polska) 7

21. Nicki Pedersen (Dania) 6

22. Lukas Dryml (Czechy) 6

23. Lars Gunnerstad (Norwegia) 6

24. Kai Laukannen (Finlandia) 6

22. Matjas Ferjan (Słowenia) 2

23. Jarosław Hampel (Polska) 2

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje