Żużlowa GP Danii: Triumf Rickardssona. Gollob 4.

Tomasz Gollob zajął czwarte miejsce w żużlowej Grand Prix Danii - trzeciej eliminacji mistrzostw świata. Zawody w Vojens wygrał Szwed Tony Rickardsson i wyprzedził Polaka w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Drugie miejsce zajął Australijczyk Jason Crump, a trzecie jego rodak Leigh Adams.

Reklama

W klasyfikacji generalnej po trzech eliminacjach MŚ prowadzi Rickardsson - 66 pkt, który o siedem wyprzedza Tomasza Golloba. Na trzecie miejsce awansował Australijczyk Jason Crump, który ma 45 punktów.

Grzegorz Walasek, który w dwóch startach zgromadził 16 pkt, zajmuje 17. pozycję, a Piotr Protasiewicz z dorobkiem 11 pkt jest klasyfikowany na 21. miejscu.

Zawody zaczęły się nieszczęśliwie - w drugim biegu groźny upadek miał Norweg Rune Holta i długo nie podnosił się z toru. Uraz nie okazał się jednak groźny i Norweg uczestniczył w następnych wyścigach. Po raz drugi Holta leżał na torze w dziesiątym wyścigu, ale w powtórce wykazał się wielką ambicją i awansował do turnieju głównego.

W trzecim biegu po raz pierwszy na tor wyjechał Piotr Protasiewicz. Dotknął jednak taśmy i został wykluczony. Ostatnią deską ratunku był dla niego wyścig szósty, ale Polak po słabym starcie jechał cały czas na ostatnim miejscu i zakończył swój udział w turnieju na przedostatniej pozycji. Zupełnie inaczej spisał się Grzegorz Walasek. W fazie eliminacyjnej jego rywale dwukrotnie oglądali plecy Polaka i po dwóch zwycięstwach zakwalifikował się do turnieju głównego.

W 12. wyścigu Walasek miał groźnie wyglądającą kolizję ze Szwedem Jimmym Nilsenem. Polak był winowajcą całego zajścia i został wykluczony z powtórki tego biegu. W decydującym o awansie do półfinału wyścigu 16. zajął trzecie miejsce i z sześcioma punktami na koncie zakończył udział w zawodach na 14. miejscu.

Tomasz Gollob w swoim pierwszym starcie zajął drugie miejsce (przegrał z Australijczykiem Adamsem) i mógł spokojnie przygotowywać się do walki o półfinał. Przez niemal cały dystans 18. wyścigu Polak walczył z Ryanem Sullivanem z Australii o drugie miejsce, które stanowiło przepustkę do najlepszej ósemki turnieju. Dopiero na ostatniej prostej okazało się, że górą będzie Gollob. W półfinale doszło do pierwszej rywalizacji żużlowca Bractwa Polonii Bydgoszcz z najgroźniejszym rywalem do tytułu mistrza świata Tonym Rickardssonem. Obaj pewnie awansowali do finału A, a tuż przed metą Szwed wyprzedził reprezentanta Polski.

W wielkim finale Rickardsson nie dał rywalom żadnych szans, pewnie wygrywając GP Danii. Gollob wystartował z najgorszego - czwartego ? pola startowego i od początku zajmował ostatnie miejsce. Czwarta pozycja to najgorsza w obecnym sezonie lokata Polaka w zawodach Grand Prix.

Następna eliminacja mistrzostw świata - GP Czech - odbędzie się w Pradze 18 sierpnia.

Zobacz rywalizację "bieg po biegu"

Dowiedz się więcej na temat: zawody | szwed | Grand Prix | triumf | Tomasz Gollob | gollob

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje