Zepter Idea Śląsk Wrocław - Lietuvos Rytas Wilno 74 : 92

Punkty: Zepter: Miglinieks 4, Adomaitis 14, Zieliński 6, Wójcik 17, Marks 1, McNaull 14, Tomczyk 11, Avlijas 5, Kościuk 2 Lietuvos: Javtokas 10, Kazlauskas 7, Giedraitis 17, Elliott 12, Siskauskas 9, Sestokas 22, Macijauskas 15, Slezas 0

O wygranej Litwinów zadecydowała bardzo dobra skuteczność w trzeciej i czwartej kwarcie, w których rzucili ponad 30 punktów, trafiając w drugich 20 minutach aż siedmiokrotnie za trzy punkty (w całym meczu rywale trafili 9 razy zza linii 6,25m). Zawodnicy Zeptera przegrali ważny mecz, w którym zwycięstwo zapewniało im już awans do fazy play off SuproLigi.

Pierwszy mecz rozegrany w Wilnie zakończył się zwycięstwem Zeptera 101:91. Wydawało się więc, że i we Wrocławiu o sukces nie będzie trudno. Jednak przed tygodniem Lietuvos sprawił niespodziankę wygrywając w Wilnie z Panathinaikosem Ateny 87:78. Jak się okazało w Hali Ludowej, nie była to wygrana przypadkowa.

W Hali Ludowej goście zademonstrowali bardzo dobrą, a przede wszystkim bardzo skuteczną grę, także "jeden na jeden" z którą w żaden sposób nie mogli sobie prowadzić gospodarze - mimo że w ich szeregach, po dłuższej absencji spowodowanej kolejnymi kontuzjami, zagrał ulubieniec publiczności, Joseph McNaull.

W drugiej kwarcie wydawało się, że Zepter wreszcie złapał właściwy rytm gry. Po dwóch rzutach wolnych Adama Wójcika i rzucie Aleksandra Avlijasa za trzy punkty, gospodarze prowadzili już ośmioma punktami (26:18), a potem 29:20. Sukces w tej fazie gry wrocławianie zawdzięczali skutecznej obronie. Pod koniec kwarty skutecznie zagrał rozgrywającego gości Erik Eliot, dzięki któremu Lietuvos zdołał zniwelować przewagę mistrzów Polski do dwóch punktów.

Pomimo, że początek trzeciej kwarty należał do Zeptera, który po efektownym wsadzie piłki do kosza McNaulla i rzucie wolnym prowadził 34:29, kolejne minuty były popisem rywali. Na nic się zdała ambitna, zacięta gra wrocławskich koszykarzy i zmiany, których dokonywał trener Andrej Urlep. W trzeciej i czwartej kwarcie drużyna wrocławska pod każdym względem ustępowała dobrze wyszkolonym i grającym z pasją przeciwnikom i nie potrafiła znaleźć sposoby na obronę strefową gości.

W 24 minucie na tablicy pojawił się pierwszy remis 42:42, a w kilkadziesiąt sekund później po niecelnym rzucie Miglinieksa za trzy punkty i kontratakach Litwinów rywale prowadzili 46:42. W 26 minucie po kolejnych sześciu punktach z rzędu Sestokasa, Lietuvos uzyskał prowadzenie 51:44.

Kolejny rzut za trzy punkty Sestokasa, dał koszykarzom Lietuvos na otwarcie czwartej kwarty 10 punktowe prowadzenie.

Gdy w 35 min. goście prowadzili 74:59 stało się już jasne, że tylko mistrzowie Litwy mogą odnieść zwycięstwo we Wrocławiu. W końcówce rywale mieli niemalże stuprocentową skuteczność, a wrocławianie nie trafiali z dystansu i rzadko decydowali się na indywidualne akcje.

Relacja minuta po minucie

I kwarta

1. min - Nieudana akcja Marksa, w rewanżu nie trafił Kazlauskas

2. min - Pierwsze punkty zdobywa Wójcik. Wolny Javtokasa celny (2:1)

3. min - Indywidualna skuteczna akcja Miglinieksa

4. min - Niecelna "3" Wójcika

5. min - Punkty z wolnych zdobywa Siskauskas

6. min - Kolejne punkty Wójcika, po chwili trafia Adomaitis

7. min - Akcja Giedraitisa 2+1, w rewanzu trafia Adomaitis

8. min - Wolny McNaulla celny

9. min - Skuteczna indywidualna akcja Zielińskiego

10. min - Punkty Javtokasa, w tuż przed końcem wolny Marksa i koniec I kwarty (14:13)

II kwarta

11. min - Punkty zdobywa Zieliński.

12. min - Skuteczna kontra Macijauskasa

13. min - Dobra akcja dwójkowa Zieliński - Tomczyk, w rewanżu "3" Sestokasa

14. min - Punkty z półdystansu zdobywa Kościuk

15. min - Celne wolne Wójcika, w rewanżu niecelna "3" Sestokasa

16. min - Po trafieniu Avlijasa przewaga Zeptera rośnie do 8 punktów.

17. min - "3" Avlijasa, w rewanżu strata gości (29:20)

18. min - Wolne Giedraitisa celne

19. min - Punkty Giedraitisa, w odpowiedzi Wójcika

20. min - "3" Elliotta, w rewanżu błąd 24 sekund Zeptera i koniec II kwarty (31:29)

III kwarta

21. min - Punkty McNaulla i Wójcika, w odpowiedzi Macijauskas za trzy

22. min - Skuteczna akcja Wójcika

23. min - W rewanżu Sestokas "3"

24. min - Celna "3" Macijauskasa. po chwili trafia Elliott i remis (42:42)

25. min - Punkty Giedraitisa, Seskotasa i Litwini prowadzą (42:46)

26. min - "3" Sestokasa i 5 punktów przewagi Litwinów

27. min - Siskauskas trafia spod kosza

28. min - Asysta Miglineksa do McNaulla. W rewanżu wolne Giedraitisa celne

29. min - "3" Adomaitisa i już tylko punkt straty Zeptera (52:53)

30. min - "3" Kazlauskasa w ostatniej sekundzie i koniec III kwarty (53:60)

IV kwarta

31. min - "3" Sestokasa na początek kwarty i 10 punktów przewagi Lietuvos

32. min - "3" Tomczyka

33. min - Kontra zakończona przez Adomaitisa. Strata Wójcika

34. min - Layup Sestokasa, po chwili "3" Elliotta

35. min - Przewaga Lietuvos rośnie do 15 punktów

36. min - Punkty Zileińskiego z półdystansu

37. min - Celne wolne Wójcika, w rewanżu "3" Siskauskasa

38. min - Giedraitis trafia z półdystansu, w rewanzu spod kosza McNaull

39. min - Udana dobitka McNaulla, w rewanżu Macijauskas 2+1 (72:85)

40. min - 5 "oczek" z rzędu Javtokasa, punkty w ostatnich sekundach Sestokasa i koniec meczu

Dowiedz się więcej na temat: kościuk | skuteczność | Wrocław | wójcik | idea | Śląsk | Wilno