Zepter Idea Śląsk Wrocław - Alba Berlin 76:85

Punkty: Zepter: McNaull 20, Zieliński 13, Wójcik 12, Avlijas 10, Miglinieks 9, Adomaitis 5, Marks 5, Kościuk 2 Alba: Alexis 22, Phelps 17, Koturovic 16, Ozturk 12, Lutcke 8, Rodl 8, Pesic 2, Papic 0

Koszykarze mistrza Polski przegrali z Albą Berlin 76:85 w meczu sezonu, który w dużej mierze miał zadecydować o zajęciu przez wrocławian piątego miejsca w tabeli grupy A SuproLigi przed play off. Przed tym spotkaniem Alba zajmowała piąte, a Zepter siódme miejsce.

Ponieważ w Berlinie Zepter przegrał po dogrywce ośmioma punktami (78:86), we Wrocławiu trzeba było koniecznie zwyciężyć różnicą ponad ośmiu punktów. Tego trudnego zadania gospodarze nie byli w stanie zrealizować.

Za twardą, nieustępliwą walkę w dramatycznej końcówce koszykarze Zeptera zasłużyli na pochwałę. Dążyli wówczas za wszelką cenę do wygrania tego meczu i choć to się im nie udało ponad 5 tysięczna widownia gorąco za to podziękowała.

Gospodarze wystąpili w tym niezwykle ważnym meczu bez kontuzjowanego Dominika Tomczyka, któremu lekarz nie zezwolił na grę. Przy okazji konfrontacji wyszło na jaw, że Zepter przeżywa obecnie poważne kłopoty kadrowe. Brak mu zwłaszcza silnych, wysokich obrońców.

Na początku tego niezwykle interesującego meczu prowadzenie dwa razy się zmieniało. Potem goście szybko wyszli na prowadzenie 10:4. Zwracała uwagę idealna gra Dejana Koturovica, który w siódmej minucie spowodował, że na tablicy pojawił się już wynik 18:10 dla Alby. Gospodarze z trudem powstrzymywali napór wysokich, świetnie rzucających, zarówno spod kosza jak i z daleka, gości z Berlina. Alba stale prowadziła 10 pkt.

Przez pierwszych 18 minut wrocławianie nie wybronili pod swoim koszem żadnej akcji ofensywnej swych przeciwników. Pierwsza kwarta zakończyła się klęską Zeptera 17:28.

Nie lepiej wiodło się gospodarzom w drugiej kwarcie. Prawie 38-letni skrzydłowy Alby Wendell Alexis, wspomagany dzielnie przez potężnego Dejana Koturovica i Derricka Phelpsa, nie pudłowali ani spod kosza, ani w rzutach z dystansu. W 15 minucie Alba prowadziła 40:27 i już wówczas klęska Zeptera wisiała w powietrzu.

Dopiero w trzeciej kwarcie wrocławianie na krótki czas jakby ochłonęli, zmniejszając w 25 minucie niekorzystny dla siebie rezultat tylko do ośmiu punktów (57:50 dla Alby). Ale goście nie zamierzali rezygnować i nadal panowali nad sytuacją. Tuż przed końcem tej kwarty, za pięć przewinień osobistych, opuścił boisko czołowy zawodnik Zeptera Adam Wójcik, co jeszcze bardziej osłabiło drużynę. Ostatecznie tę kwartę wygrali wrocławianie trzema punktami.

W 35 minucie meczu dalej prowadzili goście 67:59, ale dwie minuty później gospodarze zmniejszyli ten niekorzystny dla siebie rezultat zaledwie do trzech punktów 67:64 dla Alby. Wrocławianie wychodzili dosłownie ze skóry, aby przynajmniej zremisować i doprowadzić do dogrywki. Jednak oświadczeni koszykarze z Berlina panowali nad sytuacją i nie dali odebrać sobie zwycięstwa.

I kwarta

1 min. - Wójcik dobija rzut McNaulla, ale Koturovic z Alexisem rozbijają obronę Zeptera

2 min. - Alexis trafia dwa wolne. Adomaitis nie trafia za trzy, chwilę później Zieliński również pudłuje z dystansu

3 min. - Alexis ponownie trafia, w rewanżu Wójcik za dwa punkty

4 min. - Adomaitis trafia po asyście Miglinieksa. Wójcik trafia dwa wolne

5 min. - Rodl celnie z pod samego kosza. Phelps za trzy i jeszcze jest faulowany

6 min. - Marks celnie tylko jeden rzut wolny

7 min. - Koturovic 2+1. Wójcik zdobywa kolejne dwa punkty

8 min. - Lutcke za dwa, przy zupełnie biernej postawie obrońców Zeptera i już 10 punktów przewagi Alby

9 min. - Wójcik zdobywa punkt z wolnych. Strata Marksa po podaniu Miglinieksa

10 min. - Ozturk trafia za trzy i to samo czyni Avlijas i koniec I kwarty

II kwarta

11. min - Nieudane akcje w ataku z obu stron

12. min - Z dystansu trafia Alexis, w rewanżu punkty McNaulla

13. min - "3" Avlijasa, ale w odpowiedzi "3" Alexisa. Trzy wolne Alexisa

14. min - Przewaga Alby rośnie do 15 "oczek"

15. min - Punkty Phelpsa, po chwili trafia Wójcik

16. min - Trzecia w meczu "3" Avlijasa, celne wolne Koturovicia

17. min - Zieliński nie trafia "3", skuteczna kontra Ozturka

18. min - Punkty Ozturka i Phelpsa i przewaga Alby rośnie do 16 punktów

19. min - Faul w ataku Zielińskiego, "3" Lutcke

20. min - Punkty Zielińskiego i Marksa tuż przed syreną. Koniec II kwarty (40:55)

III kwarta

21. min - Layup Phelpsa, w rewanżu "3" Miglinieksa

22. min - Łatwe punkty McNaulla i strata Zeptera maleje do 10 pkt

24. min - Trafia Miglinieks

25. min - Po celnym wolnym McNaulla 7 pkt straty

26. min - Kolejne nieskuteczne akcje Alby w ataku

27. min - W końcu trafia Koturovic, a po chwili "3" Lutcke

28. min - Akcja 2+1 Phelpsa

29. min - Ładne wejście pod kosz Kościuka, za 5 fauli "spada" Wójcik

30. min - Wolne Rodla celne i koniec III kwarty (55:67)

IV kwarta

31. min - Punkty McNaulla, strata wrocławian

32. min - Marks trafia spod kosza

33. min - Niecelne wolne Marksa

34. min - Błąd 24 sekund Alby

35. min - Punkty McNaulla, i 6 "oczek" straty

36. min - "3' Zielińskiego, a w rewanzu trafia Alexis

37. min - Dobitka McNaulla celna

38. min - "3" Adomaitisa i Zepter traci do Alby tylko 4 punkty

39. min - Wolny celny Koturovicia i McNaulla

40. min - Miglinieks nie trafia za trzy i koniec meczu (76:85)

Dowiedz się więcej na temat: phelps | goście | Wrocław | koszykarze | idea | Śląsk | Berlin | Alexis | wójcik | alba berlin