Zaskakująca porażka Raiders!

Murowany faworyt, zespół Oakland Raiders po dogrywce uległ na własnym stadionie Arizonie Cardinals 31-34 w spotkaniu 12. serii National Football League.

Po sześciu minutach gry Raiders prowadzili po touchdownie Tima Browna i strzale Janikowskiego 7-0. Cardinals szybko jednak wyrównali.

Przy stanie 7-7, tuż na początku drugiej kwarty Janikowski, kopiąc z 41. jarda na śliskiej murawie poślizgnął się i po raz drugi w tym roku spudłował. Goście objęli prowadzenie (14-7), na 4 minuty przed przerwą Bill Gramatica field goalem z 23 jardów podwyższył prowadzenie Arizony do 17-7. Nieoczekiwanie to przyjezdni całkowicie panowali na boisku i po raz pierwszy w tym sezonie gwizdami fani Raiders żegnali swych graczy schodzących na przerwę, po tym jak Gramatica zdobył kolejne punkty strzałem z 26 jardów i Cardinals wygrywali 20-7.

Po przerwie Zack Crockett w swoim stylu, przeskakując przez obrońców, wylądował na murawie głową w dół, ale zdobył przyłożenie. Janikowski dodał punkt i przewaga przyjezdnych zmalała do 6 punktów.

"Kardynałowie" po ostrych starciach z taranami z Oakland padali jak ścięci. Show gladiatorów trwał aż do momentu, gdy dwóch z odważnych graczy z Arizony wyjechało ze stadionu na wózku do transportu rannych.

Raiders po kilku udanych zagraniach głównie doświadczonego Tima Browna doprowadzili do stanu 21-23, ale wciąż by wygrać musieli zdobyć punkty przynajmniej z field goala. Na 1.47 s przed końcem Sebastian Janikowski wprawił w szal radości 46 tysięcy widzów, kiedy to jego strzał z 25 jardów wylądował miedzy słupkami bramki Cardinals.

Jednak to wcale nie zniechęciło ambitnych graczy gości. 30 sekund później David Boston po 50-jardowym rajdzie dotarł z piłką do pola punktowego Raiders, zdobywając przyłożenie. Aby dobić miejscowych Cardinals przeprowadzili akcje za 2 punkty (2-punktową conversion) i na 70 sekund do końca na tablicy był sensacyjny rezultat 31-24 dla Cardinals.

Raiders nie dawali za wygraną. Po nieprawdopodobnie dramatycznym finiszu na 12 sekund przed końcem quarterback Raiders Rich Gannon wreszcie dostrzegł Jerrego Rice'a w polu punktowym. Janikowski skutecznie wykonał swój najważniejszy w sezonie punkt dodatkowy i widowisko zaczęło się od nowa. Dogrywka, o której nawet nikt przed meczem nie myślał, zaczęła się od szczęśliwego dla Raiders rzutu monetą, gdyż wylosowali oni piłkę. Niewiele im to dało, bo po trzech minutach to Cardinals znów przejęli futbolówkę. Woził wilk razy kilka, powieźli i wilka. Sebastian kilka razy kończył mecze zwycięskim field goalem, a tym razem to kicker gości Bill Gramatica strzałem z 35 jardów wykonał wyrok na "Jeźdźcach".

Fatalny dzień mieli obrońcy Raiders. Być może wpływ na to miała przedmeczowa wiadomość z centrali NFL. Władze ligi podały, że test na zażywanie narkotyku "extasy" dał wynik pozytywny w przypadku jednego z podstawowych obrońców zespołu z Oakland Darrella Russella. Nie po raz pierwszy Russell ma kłopoty z NFL związane z narkotykami. Tym razem grozi mu roczne zawieszenie w prawach zawodnika, ale jego agent odwołuje się od decyzji władz ligi.

- Nie możemy pozwolić sobie na to, by u siebie zdobyć 31 punktów i przegrać. Na porażkę złożyło się wiele naszych błędów. Zagranie Dunna, który wypuścił piłkę i rywale strzelili zwycięskiego field goala jest niedopuszczalne w tak krytycznym momencie. Powinien był ją utrzymać - mówił wyraźnie zawiedziony Jon Gruden, szkoleniowiec Raiders.

Wyniki 12. serii NFL (gospod. wersalikami)
Philadelphia Eagles - KANSAS CITY CHIEFS 23-10
BALTIMORE RAVENS - Indianapolis Colts    39-27
CHICAGO BEARS - Detroit Lions            13-10
Tampa Bay Buccaners - CINCINNATI BENGALS 16-13 (dogr)
Tennessee Titans - CLEVELAND BROWNS      31-15
MIAMI DOLPHINS - Denver Broncos          21-10
NEW ORLEANS SAINTS - Carolina Panthers   27-23
New England Patriots - NEW YORK JETS     17-16