Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o MMA

Mariusz Pudzianowski kontra Marcin Najman to najdroższa i najbardziej medialna walka polskiego MMA. O godz. 22 do ringu wejdą debiutanci w formule MMA, ale też mężczyźni, którzy nie boją się wyzawań!

PUDZIAN - NAJMAN I INNE WALKI NA ŻYWO U NAS! JUŻ OD GODZ. 20:40!

Reklama

Wiemy kim jest "Pudzian", znamy też "El Testosterona". Ale co to takiego MMA? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, wyjaśniając podstawy tej formuły. Chcąc rozszyfrować owiany tajemnicą skrót MMA i rozwiać wątpliwości związane z tym rodzajem walki, przygotowaliśmy listę 10 pytań, na które każdy początkujący fan chciałby znać odpowiedź. Pudzian grozi Najmanowi: Ta ręka może zabić, a drugiej sam się boję!

Dla niewtajemniczonych może to również posłużyć za przewodnik po piątkowej gali Konfrontacji Sztuk Walki, której ozdobą będzie wspomniane starcie "Pudziana" z Najmanem. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do dyskusji na temat starcia siłacza z pięściarzem.

ZOBACZ FILM Z OFICJALNEGO WAŻENIA:

Co oznacza skrót MMA?

- MMA to anglojęzyczny skrót od mixed martial arts, czyli mieszanych sztuk walki. To dyscyplina sportowa (jest również wersja uliczna, ale tej - będąc redakcją sportową - nie polecamy), w której rywalizujący ze sobą zawodnicy stosują szeroki wachlarz technik, znanych z innych sztuk i sportów walki.

Jakie techniki można stosować w tej formule?

- Esencją MMA jest walka zawodników reprezentujących odmienne style, co sprzyja atrakcyjności widowiska. I tak oto w mieszanych sztukach walki dostępne są różnego rodzaju rzuty i dźwignie, a także kopnięcia, ciosy, duszenia i walka w parterze.

Czy są jakieś reguły?

- Tak, MMA to nie bezmyślne "mordobicie". Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, reguły MMA są tak sprecyzowane, aby zminimalizować zagrożenie zdrowia zawodników. Zabronione są m.in. gryzienie (ciekawe co na to Mike Tyson?), atakowanie palcami lub podbródkiem (w parterze) oczu, wkładanie palców do ust i nosa, ataki na krocze i krtań, uderzanie w kręgosłup oraz zakładanie dźwigni na palce. Wiele organizacji określa własne reguły, dodatkowo chroniące zawodników.

Na ile została zakontraktowana walka "Pudzian" - Najman?

- Każda walka gali KSW trwać będzie dwie rundy po 5 minut. Jeżeli po nich nie poznamy zwycięzcy, to wyłoni go trwająca 3 minuty dogrywka. Po każdej rundzie nastąpi minutowa przerwa.

Kiedy wyłoniony zostaje zwycięzca?

- Walkę można wygrać na kilka sposobów. Pierwszym i najbardziej spektakularnym jest nokaut (KO), kolejnymi to nokaut techniczny (TKO, czyli decyzja sędziego ringowego, lekarza, lub sekundanta), poddanie (jeden z zawodników odklepuje dwa razy lub więcej w matę, albo krzyczy), dyskwalifikacja i decyzja sędziów (po zsumowaniu punktów).

Czy istnieje podział na kategorie wagowe?

- Tak, istnieją takie podziały. Federacja KSW, organizator piątkowej gali, przyjęła następujące limity wagowe dla poszczególnych kategorii wagowych: kategoria średnia (75 kg), kategoria półciężka (85 kg), kategoria lekkociężka (95 kg), kategoria ciężka(105 kg), kategoria superciężka (120 kg). Limit wagowy nie będzie dotyczył starcia "Pudzian" - Najman, bo nie jest to walka turniejowa.

Jaka jest najbardziej popularna taktyka walki?

- Ze względu na to, że zawodnicy wywodzą się z różnych stylów w MMA wyróżnić możemy trzy główne techniki rozgrywania pojedynków: w parterze (dążenie do obalenia partnera i rozstrzygnięcia walki w parterze), w stójce (wymiana ciosów na stojąco), w formie zapasów (klincz w stójce oraz wymiana ciosów w parterze).

Jaką taktykę mogą przyjąć "Pudzian" i Najman?

- Pięciokrotny mistrz świata strongman przyznaje, że jego ręce działają jak kombinerki: jak coś ścisną, to już nie puszczą. Dlatego też "Pudzian" powinien dążyć do obalenia rywala i "stłamszenia" go w parterze. Natomiast "El Testosteron" zapewne przyjmie odmienną strategię. Siłą Najmana jest przewaga szybkości i przygotowanie bokserskie. Powinien zatem jak najdłużej walczyć w stójce i trzymać rywala na dystans. Tyle teorii, zobaczymy co z tego wyjdzie w praktyce...

Czy w MMA walczą jedynie mężczyźni?

- Nie, mieszane sztuki walki mogą wydawać się brutalne, ale to nie odstrasza przedstawicielek płci pięknej. Panie oczywiście nie są tak sowicie opłacane, a tym samym równie popularne, jak panowie, ale kilka z nich - np. Gina Carano i Cris Cyborg - zrobiły sporą karierę. Piękna i niebezpieczna Gina Carano na zdjęciach - zobacz!

Czy zdarzają się wypadki śmiertelne?

- Tak. Jak dotąd potwierdzono trzy takie przypadki. Najbardziej znanym jest historia zmarłego przed dwoma laty Sama Vasqueza. 35-letni Amerykanin przegrał przez TKO z Vince'm Libardim. Krótko po walce stracił przytomność i został przewieziony do szpitala. Przeszedł dwie operacje usunięcia zakrzepu krwi. Po drugiej doznał udaru i zapadł w śpiączkę, z której już się nie obudził.

Najman kontra Pudzian! Dyskutuj na forum!

Zobacz także:

Najman: Pudzianowski nie ma kondycji. Dostanie w łeb

Zawrotna kasa dla "Pudziana" za walkę w MMA

Kto będzie faworytem piątkowej walki?

Dowiedz się więcej na temat: reguły | sport

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama