Wisła poległa w Gdyni

W meczu na szczycie 13. kolejki, kończącej pierwsza rundę pierwszego etapu ekstraklasy koszykarek, mistrz Polski Wisła Can Pack Kraków przegrał w Gdyni z wicemistrzem Lotosem PKO BP Gdynia 63:72. Gdynianki zawdzięczają sukces dobrej defensywie w drugiej połowie spotkania.

Porażka przerwała zwycięską passę wiślaczek, które w lidze wygrały dziewięć ostatnich meczów z rzędu i goryczy przegranej po raz ostatni zaznały 24 września. W Wiśle zabrakło dwóch podstawowych zawodniczek, kontuzjowanych Anny Wielebnowskiej i Chamique Holdsclaw.

13. kolejka była pechowa dla zespołu lidera tabeli KSSSE PWSZ Gorzów Wlkp. Gorzowianki doznały pierwszej porażki w sezonie, przegrywając po zaciętym spotkaniu w Polkowicach z CCC 63:65. Mimo porażki zespół z Gorzowa Wlkp. nie stracił pierwszego miejsca w tabeli. Zawodniczki CCC wygrały walkę pod tablicami 40:22.

"Na treningach bardzo dużo pracujemy nad obroną i to właśnie defensywa przyniosła nam sukces w meczu z gorzowiankami. Graliśmy obronę +każdy swego+ i była ona bardziej skuteczna od strefowej defensywy rywalek. Wygrana nad liderem cieszy szczególnie, tym bardziej, że prowadziliśmy w zasadzie przez całe spotkanie, za wyjątkiem kilku minut. Gratuluję dziewczynom i myślę, że one, podobnie jak ja, odczuwają coraz większą satysfakcję. Po słabszym początku sezonu, gdy mieliśmy zaległości przedsezonowe spowodowane moją nieobecnością i meczami reprezentacji Polski w eliminacjach, gramy coraz lepiej i powolutku pniemy się do góry. Dziewczyny poznały mój styl pracy, ja ich najlepsze strony i te, nad którymi każda musi popracować, by grać jeszcze lepiej" - powiedział PAP trener CCC Krzysztof Koziorowicz.

Los sprawił, że w ostatniej kolejce doszło do derbów Poznania i województwa łódzkiego. Emocje były tylko w sobotę w Pabianicach, gdzie odbyły się 101. derby. Ostatecznie PTK Aflofarm Vicard pokonał ŁKS Siemens Łódź 68:65, w czym największa zasługa Czeszki Leony Jankowskiej - 21 punktów i Anity Szemraj - 20 punktów. Było to 52 drugie zwycięstwo zespołu z Pabianic w derbach województwa łódzkiego. Wygrana Aflofarmu nie zmienia faktu, że obydwie drużyny z okręgu łódzkiego zamykają ligową tabelę.

Emocji nie było w niedzielę w Poznaniu. Faworyt INEA AZS pokonał młody zespół MUKS Poznań 78:54.

Lotos PKO BP Gdynia - Wisła Can Pack Kraków 72:63 (15:16, 12:19, 24:13, 21:15)