Wisła Kraków- FC Porto 0:0

W pierwszym meczu drugiej rundy Pucharu UEFA Wisła Kraków zremisowała bezbramkowo na własnym boisku z wicemistrzem Portugalii FC Porto.

Mimo, iż trener krakowian Orest Lenczyk zaordynował nader defensywne ustawienie zespołu przy ulicy Reymonta, w strugach deszczu, to Wiślacy częściej przebywali przy piłce. W pierwszej jedenastce Wisły wybiegł na boisko jeden nominalny napastnik Olgierd Moskalewicz, a lider klasyfikacji strzelców polskiej ekstraklasy Tomasz Frankowski zagrał tylko drugie 45 minut.

Sprawdziły się jednak przedmeczowe spekulacje o szczelnej obronie rywali krakowskiej drużyny i tylko dwukrotnie wicemistrzowie Polski mieli klarowne sytuacje do strzelenia bramki. W pierwszej połowie znakomitą szansę zmarnował najaktywniejszy w szeregach "Białej Gwiazdy" Olgierd Moskalewicz. Niestety mając przed sobą tylko bramkarza Porto krakowski napastnik strzałem z trzech metrów posłał piłkę wysoko ponad poprzeczką. W drugiej połowie ten sam zawodnik bliski był zdobycia bramki, karcąc niefrasobliwość rosyjskiego bramkarza Porto Siergieja Owczynnikowa. Piłka kopnięta przez bramkarza gości trafiła w nogi Moskalewicza i o centymetry minęła prawy słupek Porto. W końcówce meczu w powietrznej walce groźnego urazu nosa doznał Marek Zając i opuścił boisko na noszach.

Na pomeczowej konferencji trener gości Fernando Santos nie krył zdziwienia defensywnym ustawieniem Wisły. Dodał również, iż mokra murawa nie pozwoliła zademonstrować jego graczom pełni technicznych umiejętności.

Szkoleniowiec krakowian Orest Lenczyk chwalił za pewną grę blok defensywny. Bronił też swej asekuranckiej taktyki, twierdząc, iż Frankowski miał być asem z rękawa wprowadzonym w drugiej połowie na "podmęczonych" rywali. Pytany o szanse w rewanżu, Lenczyk powiedział, że wierzy w remis 1:1. Rewanż za dwa tygodnie w Portugalii.

Żółte kartki: Marcin Baszczyński, Radosław Kałużny (Wisła), Siergiej Owczynnikow, Costa Candido (FC Porto). Widzów 9000. Sędziował Dami Koren (Izrael).

Wisła Kraków: Sarnat - Baszczyński, B. Zając, Moskal, Głowacki - M. Zając (89. Żurawski), Kałużny, Kulawik (46. Frankowski), Niciński, Kosowski (82. Sosin) - Moskalewicz

FC Porto: Owczynnikow - Secretario, Almeida, Alves, Araujo - Souza, Monge, Chainho, Costa (63. Rocha) - Renivaldo (89. Almeida), Drulovic (90. Oliveira)

Dowiedz się więcej na temat: Kraków | frankowski | Wisła Kraków | fc porto | Porto | Wisła