Windsurfing Era Cup 2002: Trzecia edycja zakończona

Mistrzostwa Polski w Juracie, Puchar Europy w Międzyzdrojach i wreszcie Puchar Świata w Formule Windsurfing w Łebie - cykl zawodów Windsurfing Era Cup dobiegł końca.

Do Polski zjechała światowa elita tego sportu. Dorota Staszewska (AZS Era UW) i Wojtek Brzozowski (MOS Era Warszawa) znowu stanęli na podium. Po raz pierwszy w historii zawody Formuła Windsurfing znalazły się w kalendarzu najważniejszej, światowej organizacji windsurfingowej - Professional Windsurfers Association (PWA).

Trzecia edycja Windsurfing Era Cup została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu windsurfingowego 2002 roku. Gospodarze zawodów - sieć Era oraz najlepsi polscy windsurferzy - sponsorowani przez Erę Dorota Staszewska i Wojtek Brzozowski- gościli profesjonalistów i entuzjastów tego widowiskowego sportu w pięknych nadbałtyckich miejscowościach: Międzyzdrojach, Juracie i Łebie. Gwiazdy windsurfingu z całego świata walczyły o prestiż oraz wspaniałe nagrody, których łączna wartość wyniosła 450 000 złotych. W czasie zawodów w Łebie pierwszy raz w historii windsurfingu w jednym miejscu spotkali się wszyscy najlepsi zawodnicy świata. Prezes PWA, Phil McGain po zawodach w Łebie powiedział: - To bardzo udane wydarzenie. Mieliśmy dużo wyścigów w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Organizacja, zarówno na wodzie, jak i na lądzie, była pierwszej klasy. Zawody reprezentowały sobą wszystko, o co chodzi w windsurfigu.

Cykl składał się z trzech zawodów. Najpierw, w Międzyzdrojach, między 10 a 14 lipca, odbyły się zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy. Zwyciężyli Polacy - Wojtek Brzozowski (MOS Era Warszawa) i Dorota Staszewska (AZS Era UW). Ta sama dwójka znalazła się na pierwszych miejscach również podczas Mistrzostw Polski w Juracie (17 -20 lipca). Na drugiej pozycji wśród mężczyzn znalazł się Michał Polanowski, zaś wśród kobiet - Marta Hlavaty.

Ukoronowaniem Windsurfing Era Cup były największe zawody w Łebie zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w Formule Windsurfing, które zostały rozegrane w dniach 7-11 sierpnia. Udział wzięło ponad 100 zawodników z całego świata. Tutaj Polacy również znaleźli się na podium. W stawce kobiet na pierwszej pozycji uplasowała się Dorota. Wojtek był trzeci, tym samym w Pucharze Świata znalazł się przed swoimi konkurentami wyprzedzającymi go w Mistrzostwach Świata. Antoine Albeau - Wicemistrz i Kevin Pritchard - Mistrz Świata zajęli czwartą i piątą lokatę. Pierwsze miejsce w klasyfikacji mężczyzn zajął Steve Allen z Australii. Doskonale wypadli także inni polscy zawodnicy. Jarek Miarczyński znalazł się na 10 miejscu, jego brat Przemek uplasował się na 11 pozycji. Michał Polanowski był 12, Aleks Grynis zajął 14 miejce. Zawody w Łebie zostały w tym roku objęte patronatem prestiżowej organizacji windsurfingowej PWA, co dodatkowo podniosło ich rangę i uczyniło z Łeby jedno ze światowych centrów windsurfingu.

Organizator zawodów, sieć Era, zadbała o odpowiednią oprawę zawodów. Wszystkie wyścigi były na bieżąco komentowane przez dziennikarzy. Codziennie organizowano dla kibiców liczne dodatkowe atrakcje, takie jak aerobik na plaży, puszczanie latawców, czy konkursy dla dzieci. Każdy, kto chciał dowiedzieć się czegoś więcej o windsurfingu mógł zasięgnąć porady obecnych na miejscu instruktorów. Na zakończenie każdych zawodów odbywały się niezapomniane Beach Parties, na których kibice bawili się wspólnie z zawodnikami.

Oficjalne wyniki klasyfikacji Pucharu Świata w Formule Windsurfing przedstawiają się następująco: