Vuelta Espana: Triumf Herasa

Zwycięzcą 55. edycji kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana został Hiszpan Roberto Heras z grupy Kelme. Ostatni, 21. etap - jazdę indywidualną na czas na dystansie 38,5 km wokół Madrytu, wygrał jego rodak Santos Gonzales z grupy ONCE. Heras końcowe zwycięstwo zapewnił sobie już w po sobotnim etapie, którego był zwycięzcą.

Przed startem do ostatniego odcinka miał 4.26 przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej - rodakiem Angelem Casero z Festiny. Trudno było się spodziewać, aby lider pozwolił sobie odebrać prowadzenie. Na niedzielnej czasówce Heras zajął dziewiąte miejsce, tracąc do zwycięzcy 1.29. "Wygrać taki wyścig to coś wspaniałego" - powiedział 26-letni Hiszpan, dla którego było to pierwsze tak znaczące zwycięstwo w karierze. Swoją wysoką formę w tym roku zaprezentował podczas Tour de France, gdzie w klasyfikacji końcowej zajął piąte miejsce. Heras jest trzecim Hiszpanem, który wygrał Vueltę w ostatnich dziesięciu latach. Wcześniej spośród jego rodaków na najwyższym stopniu podium stawali: Abraham Olano w 1998 roku i Melchor Mauri w 1991 roku. Jeżdżący w grupie Banesto Tomasz Brożyna w niedzielnej jeździe na czas zajął 42. miejsce ze stratą 4.16 do zwycięzcy. Polak w klasyfikacji generalnej zajął 53. pozycję, tracąc do Herasa 1:33.32. Na wysokim piątym miejscu uplasował się jeżdżący do niedawna w polskiej grupie Mróz Litwin Raimondas Rumsas. "Królem Gór" tegorocznej Vuelty został inny Hiszpan Carlos Sastre z grupy Once. Heras zajął drugie miejsce. Klasyfikację punktową wygrał Heras (136 pkt), który wyprzedził dwóch Włochów - odpowiednio Giovanni Lombardiego z Telekomu (123) i Alessandro Petacchiego z Fassy (116). Brożyna zajął 58. miejsce (14). Najlepszym sprinterem okazał się Włoch Gianni Faresin (Mapei). Klasyfikację drużynową wygrali kolarze z Kelme, drugie miejsce zajęła grupa Vitalicio Seguros, a trzecie Euskaltel. Zespół Brożyny Banesto uplasował się na ósmej pozycji.

Wyniki XXI etapu (jazda ind. na czas, 38,5 km): 1. Santos Gonzalez (Hiszpania/ONCE) 45.26. 2. Angel Casero (Hiszpania/Festina) strata 6 s 3. Abraham Olano (Hiszpania/ONCE) 1.01 4. Serhij Honczar (Ukraina/Liquigas) 1.05 5. Paweł Tonkow (Rosja/Mapei) 1.19 6. Rafael Diaz Justo (Hiszpania/ONCE) 1.28 7. Jose Gutierrez (Hiszpania/Kelme) 1.50 8. Martin Hvastija (Słowenia/Alessio) 1.59 9. Roberto Heras (Hiszpania/Kelme) 1.59 10. Roberto Laiseka (Hiszpania/Euskaltel) 2.03 ... 42. Tomasz Brożyna (Polska/Banesto) 4.16.

Klasyfikacja generalna: 1. Roberto Heras (Hiszpania/Kelme) 70:26.14 2. Angel Casero (Hiszpania/Festina) strata 2.33 3. Paweł Tonkow (Rosja/Mapei) 4.55 4. Sanros Gonzalez (Hiszpania/ONCE) 5.52 5. Raimodas Rumsas (Litwa/Fassa) 7.38 6. Roberto Laiseka (Hiszpania/Euskaltel) 10.16 7. Fernando Escartin (Hiszpania/Kelme) 11.17 8. Carlos Sastre (Hiszpania/ONCE) 12.16 9. Massimiliano Gentili (Włochy/Cantina) 13.10 10. Haimar Zubeldia (Hiszpania/Euskaltel) 13.14 ... 53. Tomasz Brożyna (Polska/Banesto) 1:33.32

Dowiedz się więcej na temat: hiszpan | triumf | Hiszpania