Urbańczyk i Korzeniowski na podium!

"Srebro" Aleksandry Urbańczyk na 200 m stylem zmiennym i "brąz" Pawła Korzeniowskiego na 400 kraulem to medalowy dorobek Polski w pierwszym dniu rozgrywanych w Wiedniu mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie.

17-letnia Urbańczyk osiągnęła czas 2.10,64, poprawiając rekord kraju należący od listopada 2002 roku do Otylii Jędrzejczak (2.11,55) i przegrała tylko z Niemką Teresą Rohmann - 2.09,40. Z kolei Korzeniowski uzyskał 3.41,36, bijąc o 0,49 własny rekord Polski.

Reklama

Wyścig na 400 m stylem dowolnym wygrał Włoch Massimiliano Rosolino - 3.39,66, wyprzedzając Rosjanina Jurija Prilukowa - 3.40,65. Czwarty był drugi z Polaków startujących w finale, Przemysław Stańczyk - 3.43,26.

W półfinałach odpadli pozostali startujący w czwartek reprezentanci Polski. Katarzyna Dulian była 16. na 50 m st. klas. (32,56), Sławomir Kuczko zajął 10. miejsce na 100 m st. klas. (1.00,38), Łukasz Gąsior uplasował się na 12. pozycji na 50 m st. dow. (22,17), a Maciej Lewandowski zakończył półfinał na 100 m st. mot. na 15. miejscu (53,94).

Gwiazdą czwartkowych finałów był Austriak Markus Rogan. Wicemistrz olimpijski z Aten był pierwszy na 200 m st. grzb. i 200 m st. zm. Na tym pierwszym dystansie zawodnik gospodarzy ustanowił rekord Europy.

Rogan uzyskał 1.51,24, poprawiając własny rekord z 27 marca tego roku o 0,13. Austriacki sportowiec mijającego roku pokonał Słoweńca Blaza Medveseka i Rosjanina Jewgienija Aleszina.

Około 45 minut później 22-letni Rogan znowu był pierwszy, ustanawiając rekord mistrzostw Europy na 200 m st. zm. Austriak przepłynął dystans w 1.55,15 i wyprzedził Węgra Laszlo Cseha i Litwina Vytautasa Janusaitisa.

W świetnym stylu złoto na 4x50 m stylem zmiennym wywalczyła sztafeta niemiecka. Thomas Rupprath, Mark Warnecke, Fabian Friedrich i Carsten Dehmlow osiągnęli wynik 1.34,56, zaledwie o 0,10 gorszy od rekordu świata, należącego od roku właśnie do Niemców. Drugie miejsce zajęli Ukraińcy, a trzecie Finowie.

W piątkowych porannych eliminacjach wystartuje troje reprezentantów Polski - Aleksandra Urbańczyk na 50 m st. mot. i 100 m st. zm., Katarzyna Dulian na 200 m st. klas. i Łukasz Wójt na 400 m st. zm.

Wyniki czwartkowych finałów:

kobiety

200 m stylem zmiennym

1. Teresa Rohmann (Niemcy)              2.09,40 
2. Aleksandra Urbańczyk (Polska)        2.10,64 - RP
3. Julie Hjorth-Hansen (Dania)          2.13,03
4. Anja Klinar (Słowenia)               2.13,64
5. Hinkelien Schreuder (Holandia)       2.13,84
6. Katinka Hosszu (Węgry)               2.14,34
7. Sara Perez (Hiszpania)               2.15,51
8. Louise Jansen (Dania)                2.19,03

200 m stylem motylkowym

1. Martina Moravcova (Słowacja)         2.06,68 
2. Mette Jacobsen (Dania)               2.06,99
3. Caterina Giacchetti (Włochy)         2.07,11
4. Eva Risztov (Węgry)                  2.08,17
5. Francesca Segat (Włochy)             2.09,01
6. Petra Zahrl (Austria)                2.09,52
7. Maria Pelaez (Hiszpania)             2.09,68
8. Mireia Garcia (Hiszpania)            2.10,44

50 m stylem klasycznym

1. Sarah Poewe (Niemcy)                   31,09 
2. Jelena Bogomosowa (Rosja)              31,46
3. Kate Haywood (W.Brytania)              31,52
4. Mirna Jukic (Austria)                  31,56
5. Hanna Dżerkal (Ukraina)                31,58
6. Simone Weiler (Niemcy)                 31,66
7. Anne Mari Gulbrandsen (Norwegia)       32,09
8. Petra Chocova (Czechy)                 32,19

mężczyźni

400 m stylem dowolnym

1. Massimiliano Rosolino (Włochy)       3.39,66
2. Jurij Prilukow (Rosja)               3.40,65
3. Paweł Korzeniowski (Polska)          3.41,36 - RP
4. Przemysław Stańczyk (Polska)         3.43,26
5. Jacob Carstensen (Dania)             3.45,46
6. David Davies (W.Brytania)            3.46,02
7. David Carry (W.Brytania)             3.46,08
8. Sebastien Rouault (Francja)          3.48,55

200 m stylem grzbietowym

1. Markus Rogan (Austria)               1.51,24 - RE
2. Blaz Medvesek (Słowenia)             1.52,39
3. Jewgenij Aleszin (Rosja)             1.53,71
4. Gordon Kozulj (Chorwacja)            1.54,35
5. Razvan Florea (Rumunia)              1.54,79
6. Marko Strahija (Chorwacja)           1.55,27
7. Derya Buyukuncu (Turcja)             1.56,62
8. Pavel Suskov (Litwa)                 1.57,69

200 m stylem zmiennym

1. Markus Rogan (Austria)               1.55,15 
2. Laszlo Cseh (Węgry)                  1.55,36
3. Witautas Janusaitis (Litwa)          1.57,45
4. Tamas Kerekzarto (Węgry)             1.57,92
5. Sierhiej Sierhiejew (Ukraina)        1.58,32 
6. Kamil Kasprowicz (Niemcy)            1.58,88
7. Aleksiej Zacepin (Rosja)             2.00,43
8. Kresimir Cac (Chorwacja)     dyskwalifikacja

50 m stylem dowolnym

1. Mark Foster (W.Brytania)               21,50 
2. Mark Veens (Holandia)                  21,72
3. Eduard Lorente (Hiszpania)             21,75
4. Oleksander Wołyniec (Ukraina)          21,82
5. Frederick Bousquet (Francja)           21,89
6. Lorenzo Vismara (Włochy)               21,99
7. Johan Kenkhuis (Holandia)              22,12
8. Carsten Dehmlow (Niemcy)               22,22

4x50 m stylem zmiennym

1. Niemcy (Thomas Rupprath, Mark Warnecke, 
   Fabian Friedrich, Carsten Dehmlow)   1.34,56 
2. Ukraina (Wiaczesław Szirszow, Oleh Łysohor,
   Sierhiej Breus, Oleksander Wołyniec) 1.34,94 
3. Finlandia (Tero Raty, Jarno Pihlava,
   Jere Hard, Matti Rajakyla)           1.35,89 
4. Szwajcaria                           1.36,20
5. Rosja                                1.36,87
6. Hiszpania                            1.37,64
7. Holandia                             1.37,72
8. Szwecja                              1.37,87
INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje