UEFA ukarała Legię za obraźliwy transparent

Dziesięć tysięcy euro musi zapłacić Legia Warszawa za wywieszenie przez jej kibiców transparentu "Jihad Legia" podczas meczu Ligi Europejskiej z Hapoelem Tel Awiw, który odbył się 29 września - poinformowano w biurze prasowym UEFA.

Na trybunie zajmowanej przez najbardziej zagorzałych fanów z Łazienkowskiej pojawił się wielki transparent "Jihad Legia". Napis wykonano czcionką stylizowaną na alfabet arabski. Kibice nie zareagowali na apele spikera o powstrzymanie się od zachowań o charakterze rasistowskim.

Reklama

Przepisy UEFA zabraniają podczas meczów manifestacji o charakterze "obraźliwym, prowokacyjnym i politycznym". Legii groziła nie tylko kara finansowa, ale i rozgrywanie meczów bez udziału publiczności.

W kulturze islamu "dżihad" oznacza dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i islamu. Termin ten często jest jednak tłumaczony jako "święta wojna". Do dżihadu nawiązuje też kilka organizacji o charakterze militarno-terrorystycznym - m.in. Palestyński Islamski Dżihad. Nazwa ta była też wykorzystywana przez libańską grupę Hezbollah.

Wszczęcia dochodzenia w tej sprawie odmówiła śródmiejska prokuratura, uznając, że czyn był oburzający, ale nie był przestępstwem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: transparenty | Tel Awiw | jihad legia | Legia Warszawa | UEFA

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama