Turniej o Puchar Gdyni - Wenta: Rozpoczynamy przygotowania do ME

Reprezentujemy Polskę, a to zobowiązuje. Chcemy wygrać tę imprezę - powiedział trener polskich piłkarzy ręcznych Bogdan Wenta przed rozpoczynającym się w piątek Turniejem o Puchar Gdyni. W trzydniowej imprezie zagrają także Rosja, Austria i Białoruś.

- Do tego turnieju, którym rozpoczynamy przygotowania do styczniowych mistrzostw Europy w Serbii, przystąpimy niemalże z marszu. Powołaliśmy zawodników sprawdzonych oraz takich, którzy stawiają pierwsze kroki w kadrze. Każdy z chłopaków powinien dostać szansę zaprezentowania się w tej imprezie - dodał Wenta.

Reklama

W Turnieju o Puchar Gdyni zagra 20 polskich zawodników, w tym czterech bramkarzy. Debiutantami są bramkarz Rafał Stachera (SPR Chrobry Głogów) oraz obrotowy Kamil Syprzak (SPR Wisła Płock).

- Pod względem warunków fizycznych Syprzak prezentuje się znakomicie i w niczym nie ustępuje potężnym Rosjanom. Pewniaków do udziału w mistrzostwach Europy jest sporo, a dodatkowych kandydatów do gry w Serbii szukamy głównie na kole i prawym skrzydle. Dlatego też powołanie otrzymał Zbyszek Kwiatkowski. A w odwodzie pozostali Daniel Żółtak i Piotr Grabarczyk, który ma pęknięty nadgarstek - wyjaśnił 50-letni szkoleniowiec.

W Gdyni Polacy nie zagrają w najsilniejszym składzie. Kontuzjowany jest duet płockiej Wisły: rozgrywający Piotr Chrapkowski i prawoskrzydłowy Arkadiusz Miszka. Największym osłabieniem będzie jednak z pewnością absencja dochodzącego do zdrowia leworęcznego Marcina Lijewskiego.

- Powszechnie wiadomo, jaką rolę odgrywa Marcin w naszym zespole. I nie mam tutaj na myśli tylko jego walorów sportowych, ale także pozytywnego wpływu na kolegów. To chłopak do bitki i... wypitki. Starszy z braci Lijewski rozpoczął treningi lekkoatletyczne i ma oglądać grę naszej drużyny z trybun. Bardzo na niego liczę i wierzę, że w styczniu będzie gotowy do gry w mistrzostwach Europy - przyznał Wenta.

Do Gdyni "Biało-czerwoni" przyjadą z COS w Cetniewie, gdzie od poniedziałku przebywają na zgrupowaniu.

- Podczas tego krótkiego obozu i turnieju chcemy sobie przypomnieć pewne rzeczy oraz przećwiczyć różne warianty gry. Wiadomo, w jakich układach czujemy się najlepiej, ale czasami sprawdzone schematy nie wychodzą i trzeba spróbować czegoś innego. Generalnie bronimy strefą 6-0, ale tym razem chcemy także przećwiczyć defensywę 5-1. Niezależnie jednak od planowanych prób i błędów zrobimy wszystko, aby wygrać gdyńskie zawody. Reprezentujemy Polskę, a to zobowiązuje do określonej postawy - stwierdził szkoleniowiec reprezentacji.

Trener kadry nie potrafi ocenić, w jakiej dyspozycji są aktualnie jego zawodnicy. - Jesteśmy w szczycie sezonu ligowego. Reprezentacja oparta jest na zawodnikach dwóch klubów, z Płocka i Kielc, które nie mogą narzekać na małą intensywność rozgrywanych spotkań. Moja drużyna Vive Targi cztery ostatnie tygodnie spędziła w autokarze. Drogi są co prawda w Polsce coraz lepsze, ale czasami pokonanie dystansu 100 kilometrów stanowi wielki problem. Rozegraliśmy w tym okresie 10 meczów i o treningach nie było praktycznie mowy. Właściwe przygotowania do mistrzostwa Europy rozpoczniemy 2 stycznia i najważniejsze jest dla mnie, aby na pierwszy trening wszyscy zawodnicy stawili się zdrowi - ocenił trener Wenta.

W gdyńskim turnieju wezmą także udział drużyny Rosji Austrii i Białorusi. Ten ostatni team zastąpił awizowanych wcześniej Egipcjan, którzy chcieli wystawić reprezentację juniorów. Głównym rywalem gospodarzy do końcowego zwycięstwa będą z pewnością Rosjanie (to drugi uczestnik ME w Serbii), z którymi "Biało-czerwoni" zmierzą się w niedzielę.

- Sborna oparta jest właściwie o zawodników jednego klubu, Czechowskich Niedźwiedzi. Ich zawodnicy to rzeczywiście są prawdziwe niedźwiedzie. Rosjanie imponują siłą i warunkami fizycznymi, a próba przeciwstawienia się im tymi samymi walorami na niewiele może się zdać. W konfrontacji z nimi trzeba będzie wykazać się pomysłem i uciec do innych elementów, takich jak spryt i szybkość - podsumował Wenta.

Program Turnieju o Puchar Gdyni:

piątek: 17.30 Rosja - Białoruś, 20 Polska - Austria;

sobota: 15 Austria - Rosja, 17.30 Polska - Białoruś;

niedziela: 15 Białoruś - Austria, 17.30 Polska - Rosja.

Reprezentacja Polski:

Bramkarze: Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce), Adam Malcher (Zagłębie Lubin), Rafał Stachera (SPR Chrobry Głogów), Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy);

rozgrywający: Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski (obaj Rhein-Neckar Loewen), Bartłomiej Jaszka (Fuesche Berlin), Michał Jurecki, Tomasz Rosiński, Grzegorz Tkaczyk, Mateusz Zaremba (wszyscy Vive Targi), Mariusz Jurkiewicz (Atletico Madryt);

skrzydłowi: Patryk Kuchczyński, Bartłomiej Tomczak (obaj Vive Targi), Robert Orzechowski (MMTS Kwidzyn), Tomasz Tłuczyński (TuS N-Luebbecke), Adam Wiśniewski (Wisła Płock);

obrotowi: Bartosz Jurecki (S.C Magdeburg), Zbigniew Kwiatkowski, Kamil Syprzak (obaj Wisła).

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje