Trzy gole Klosego to za mało!

To była gorąca piłkarska środa! Na 24 boiskach europejskie zespoły walczyły o punkty w eliminacjach MŚ 2010. W Helsinkach, gdzie Finowie podejmowali Niemców, niespodzianka była bardzo blisko.

Gospodarze trzykrotnie wychodzili na prowadzenie, ale za każdym razem ripostą popisywał się Miroslav Klose i Niemcy uratowali remis (3:3).

Reklama

Drużyna Joachima Loewa od początku spotkania nie mogła sobie poradzić z ofensywnie grającymi Finami. Najbardziej zawiedli obrońcy. Heiko Westermann i Serdar Tasci nie dawali sobie rady z wysokimi piłkami posyłanymi przez konsekwentnie grających rywali.

Słabo zaprezentowali się także występujący na skrzydłach Piotr Trochowski i Lukas Podolski.

Po raz ostatni Niemcy dali sobie strzelić trzy bramki 17 października 2007 roku, kiedy przegrali z obecnymi grupowymi rywalami Polaków Czechami 0:3.

Kolejne spotkanie Niemcy rozegrają 11 października w Dortmundzie. Zmierzą się z Rosją, która w środę pokonała Walię 2:1.

Wyniki

GRUPA 1

Szwecja - Węgry 2:1 (0:0)

Bramki: dla Szwecji - Kim Kallstroem (55.), Samuel Holmen (64.); dla Węgier - Gergery Rudolf (90. + 3).

Szwecja: Andreas Isaksson, Olof Mellberg, Daniel Majstorovic, Petter Hansson, Mikael Nilsson, Sebastian Larsson, Kim Kallstroem, Daniel Andersson, Samuel Holmen, Henrik Larsson, Zlatan Ibrahimovic (81. Markus Rosenberg).

Węgry: Gabor Babos, Roland Juhasz, Vilmos Vanczak, Zoltan Szelesi, Zoltan Gera, Tamas Hajnal, Pal Dardai (70. Gergely Rudolf), Krisztian Vadocz, Boldizsar Bodor (80. Balazs Dzsudzsak), Sandor Torghelle, Szabolcs Huszti.

Albania - Malta 3:0 (1:0)

Bramki: Erion Bogdani (45.), Klodian Duro (84.), Armend Dallku (90.).

Sędziował Robert Schoergenhofer (Austria).

Albania: Arjan Beqaj, Ervin Bulku (55. Elvin Beqiri), Ansi Agolli, Armend Dallku, Debatik Curri, Lorik Cana, Klodian Duro (86. Besart Berisha), Jahmir Hyka, Ervin Skela, Altin Lala, Erjon Bogdani (73.

Hamdi Salihi).

Malta: Justin Haber, Aaron Xuereb, Shaun Bajada, Barbara Etienne (46. Cleavon Frendo), Luke Dimech, Gilbert Agius (86. Terence Scerri), Roderick Briffa, Michael Mifsud, Kevin Sammut, Andre Schembri, Jamie Pace.

Portugalia - Dania 2:3 (1:0)

Bramki: dla Portugalii - Nani (42), Deco (86-karny); dla Danii -

Nicklas Bendtner (83), Christian Poulsen (89), Daniel Jensen

(90+2). Sędziował Howard Webb (Anglia).

Portugalia: Quim - Bosingwa, Ricardo Carvalho, Pepe, Paulo Ferreira - Raul Meireles, Deco, Maniche, Simao (72-Danny) - Hugo Almeida (72-Nuno Gomes), Nani (88-Joao Moutinho).

Dania: S. Andersen - Andreasen (88-Bernburg), Laursen, Agger, Jacobsen (46-Silberbauer) - D. Jensen, Tomasson, Poulsen, Rommedahl - Bendtner, Lovenkrands (71-Borring).

GRUPA 2

Szwajcaria - Luksemburg 1:2 (1:1)

Bramki: dla Szwajcarii - Blaise Nkufo (43.); dla Luksemburga - Jeff Strasser (28.), Alphonse Leweck (86.).

Sędzia: Dejan Filipovic (Serbia).

Szwajcaria: Diego Benaglio, Alain Nef (72-Johan Vonlanthen), Ludovic Magnin, Stephane Grichting, Johan Djourou, Valentin Stocker, Tranquillo Barnetta, Gokhan Inler, Alexander Frei (65-Almen Abdi), Hakan Yakin (65-Mauro Lustrinelli), Blaise Nkufo.

Luksemburg: Jonathan Joubert, Kim Kintziger, Ben Payal, Eric Hoffmann, Benoit Lang (45-Fons Leweck), Rene Peters, Jeff Strasser, Gilles Bettmer, Claudio Lombardelli (76-Lars Gerson), Mario Mutsch, Joel Kitenge (66-Aurelien Joachim)

Mołdawia - Izrael 1:2 (1:2)

Bramki: dla Mołdawii - Igor Picusciac (1.); dla Izraela - Omer Golan (39.), Klemi Saban (45.).

Czerwona kartka: Victor Golovatenco (Mołdawia, 64.)

Sędzia: Cesar Muniz Fernandez (Hiszpania).

Mołdawia: Stanislav Namasco, Alexandru Epureanu, Victor Golovatenco, Serghei Lascencov, Radu Rebeja, Andrei Corneencov (27. Alexei Savinov), Vitalie Bordian, Victor Comlionoc (76. Valeriu Andronic), Alexandru Suvorov, Viorel Frunza (68. Serghei Alexeev), Igor Picusceac.

Izrael: Dudu Aouate, Shmuel Kozokin (38. Kleimi Saban), Tal Ben Haim, Yoav Ziv, Dekel Keinan, Tamir Cohen (67. Kayal Beram), Yossi Benayoun, Maor Buzaglo, Salim Toema, Omer Golan, Ben Sahar.

Łotwa - Grecja 0:2 (0:1)

Bramki: Fanis Gekas (10., 49.).

Sędzia: Tony Chapron (Francja).

Łotwa: Andris Vanins, Igors Stepanovs, Vitalijs Astafjevs, Kaspars Gorkss, Juris Laizans, Oskars Klava, Deniss Kacanovs, Genadijs Solonicins (65-Andrejs Rubins), Maris Verpakovskis, Andrejs Pereplotkins (79-Aleksejs Visnakovs), Girts Karlsons (60-Kristaps Grebis).

Grecja: Konstantinos Chalkias, Giourkas Seitaridis, Vasileios Torosidis, Sotirios Kyrgiakos, Traianos Dellas, Avraam Papadopoulos, Konstantinos Katsouranis, Georgios Samaras (88-Nikos Liberopoulos), Angelos Charisteas, Georgios Karagounis (62-Angelos Basinas), Fanis Gekas (77-Dimitrios Salpingidis).

GRUPA 3

San Marino - Polska 0:2 (0:1)

Bramki: Euzebiusz Smolarek (36.), Robert Lewandowski (67.).

Sędziował Christoforos Zografos (Grecja). Widzów: 2 374.

Irlandia Północna - Czechy 0:0

Sędziował Ivan Bebek (Chorwacja).

Irlandia Północna: Taylor - McCartney, Craigan, Hughes, Evans - Baird, Brunt, Gillespie (84-Shiels), Clingan (46-O'Connor) - Feeney (73-Paterson), Healy.

Czechy: Cech - Grygera, Ujfalusi, Rozehnal, Jankulovski - Kovac - Sionko (67-Pospech), Plasil, Polak, Sirl - Baros (78- Slepicka).

Słowenia - Słowacja 2:1 (1:0)

Bramki: dla Słowenii: Milivoje Novakovic (23., 82.); dla Słowacji - Martin Jakubko (83.).

Sędziował Svein Oddvar Moen (Norwegia).

GRUPA 4

Finlandia - Niemcy 3:3 (2:2)

Bramki: dla Finlandii - Jonathan Johansson (33.), Mika Vayrynen (43.), Daniel Sjolund (53.); dla Niemiec - Miroslav Klose (38., 45., 83.).

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry).

Finlandia: Jussi Jaaskelainen, Veli Lampi, Petri Pasanen, Sami Hyypia, Toni Kallio, Roman Eremenko, Markus Heikkinen, Jonatan Johansson, Mika Vayrynen (75. Njazi Kuqi), Joonas Kolkka, Mikael Forssell (41. Daniel Sjolund).

Niemcy: Robert Enke, Clemens Fritz (82. Andreas Hinkel), Serdar Tasci, Heiko Westermann, Philipp Lahm, Simon Rolfes (82. Patrick Helmes), Bastian Schweinsteiger, Thomas Hitzlsperger, (69. Mario Gomez), Piotr Trochowski, Miroslav Klose, Lukas Podolski.

Azerbejdżan - Liechtenstein 0:0

Sędziował: Cwetan Georgiew (Bułgaria).

Azerbejdżan: Kamran Agajew; Raul Melikow, Sasza Junisoglu, Elmar Bakszijew, Machmud Gurbanow (72. Zejnal Zejnałow), Aleksandr Czertoganow, Samir Abbasow, Branimir Subasic, Wagif Jawadow (46. Jawid Chusejnow), Raszad Sadygow, Elwin Mammadow (63. Leandro Gomes)

Liechtenstein: Peter Jehle - Marco Ritzberger (20. Yves Oehri), Fabio D'Elia, Andreas Gerster, Martin Stocklasa, Benjamin Fischer, Mario Frick, Franz Burgmeier, Martin Buechel, Mathias Christen (68. Thomas Beck), Michele Polverino (46. Raphael Rohrer).

Rosja - Walia 2:1 (1:0)

Bramki: dla Rosji - Roman Pawliuczenko (22. karny), Paweł Pogrebniak (81.); dla Walii - Joe Ledley (67.). Sędziował Damir Skomina (Słowenia).

GRUPA 5

Turcja - Belgia 1:1 (0:1)

Bramki: dla Turcji - Emre Belozoglu (74. karny); dla Belgii - Wesley Sonck (31.).

Sędziował Stephane Lannoy (Francja).

Turcja: Volkan Demirel, Servet Cetin, Caglar Birinci, Gokhan Zan, Emre Belozoglu, Gokhan Gonul, Semih Senturk, Arda Turan, Mehmet Topal (69. Mevlut Erdinc), Tuncay Sanli (13. Halil Altintop), Kazim Kazim (46. Mehmet Topuz).

Belgia: Stijn Stijnen, Timmy Simons, Vincent Kompany, Steven Defour (46. Gaby Mudingayi), Wesley Sonck (85. Tom De Sutter), Thomas Vermaelen, Gill Swerts, Marouane Fellaini-Bakkiou, Jan Vertonghen, Moussa Dembele, Axel Witsel (77. Filip Daems).

Bośnia i Hercegowina - Estonia 7:0 (2:0)

Bramki: Zvjezdan Misimović (25., 30. karny, 56.), Zlatan Muslimović (58.), Edin Dzeko (60., 73.), Senijad Ibricić (89.).

Sędziował Pavel Balaj (Rumunia).

Bośnia i Hercegowina: Kenan Hasagic, Dzemal Berberovic, Emir Spahic, Samir Muratovic (74. Senijad Ibricic), Elvir Rahimic, Dario Damjanovic, Zlatan Muslimovic (72. Vedad Ibisevic), Zvjezdan Misimovic (69. Miralem Pjanic), Edin Dzeko, Safet Nadarevic, Sejad Salihovic

Estonia: Pavel Londak (72. Mihkel Aksalu), Taavi Rahn, Alo Barengrub, Aleksandr Dmitrijev (68. Kaimar Saag), Ats Purje, Andres Oper, Joel Lindpere (68. Dmitri Kruglov) Martin Vunk, Konstantin Vassiljev, Ragnar Klavan, Enar Jaager.

Hiszpania - Armenia 4:0 (2:0)

Bramki: Joan Capdevila (7), David Villa (16, 79), Marcos Senna (82).

Sędziował Tony Asumaa (Finlandia).

GRUPA 6

Chorwacja - Anglia 1:4 (0:1)

Bramki: dla Chorwacji - Mario Mandzukic (78.); dla Anglii - Theo Walcott (26., 59., 82.), Wayne Rooney (63.).

Sędzia: Lubos Michel (Słowacja).

Chorwacja: Stipe Pletikosa, Josip Simunic, Robert Kovac, Vedran Corluka, Danijel Pranic, Ivan Rakitic, Mladen Petric (55-Dario Knezevic), Niko Kovac (62-Nikola Pokrivac), Darijo Srna, Luka Modric, Ivica Olic (73-Mario Mandzukic).

Anglia: David James, Wes Brown, Ashley Cole, Gereth Barry, Rio Ferdinand, John Terry (89-Matthew Upson), Theo Walcott (85-David Beckham), Frank Lampard, Emile Heskey, Wayne Rooney, Joe Cole (55- Jermaine Jenas)

Kazachstan - Ukraina 1:3 (0:1)

Bramki: dla Kazachstanu - Sergiej Ostapenko (22.); dla Ukrainy - Serhij Nazarenko (45., 80.), Andrij Szewczenko (53.).

Sędziował: Felix Brych (Niemcy).

Kazachstan: Dawid Lorija; Samat Smakow, Jegor Azowskij, Aleksandr Kuczma, Farchadbek Irismetow, Andriej Karpowicz, Uługbek Assanbajew (73. Maksat Bajżanow), Sergiej Skorych, Rusłan Baltijew (87. Roman Uzdenow), Nurbol Żumaskalijew, Sergiej Ostapenko.

Ukraina: Andrij Piatow; Oleksandr Kuczer, Anatolij Tymoszczuk, Grygorij Jarmasz, Oleksandr Alijew, Jewgienij Sieliezniow (86. Wołodimir Homeniuk), Wiaczesław Szewczuk, Jewgienij Lewczenko, Taras Michalik, Serhij Nazarenko (81. Sergij Krawczenko), Andrij Szewczenko (88. Andrij Woronin).

Andora - Białoruś 1:3 (0:1)

Bramki: dla Andory - Marc Pujol (66. karny); dla Białorusi - Dmitrij Wierchowcow (36.), Witalij Rodionow (78.), Wiaczesław Hleb (89.).

Sędzia: Simon Evans (Walia).

Andora: Koldo Alvarez; Josep Ayala, Jordi Escura, Oscar Sonejee, Antoni Lima, Ildefons Lima, Marc Pujol (81. Joan Toscano), Marcio Vieira (58. Marc Vales), Fernando Silva (84. Sergi Moreno), Manel Jimenez, Xavier Andorra.

Białoruś: Sergiej Wieremko; Aleksandr Kulczi, Jegor Filipienko, Sergiej Omeliańczuk, Aleksandr Pawłow (55. Witalij Rodionow), Władimir Korytko, Witalij Bułyga (60. Wiaczesław Hleb), Aleh Strachanowicz (86. Paweł Sitko), Aleksander Hleb, Witalij Kutuzow, Dmitrij Wierchowcow.

GRUPA 7

Francja - Serbia 2:1 (0:0)

Bramki: dla Francji - Thierry Henry (54.), Nicolas Anelka (64.); dla Serbii - Branislav Ivanović (76.).

Sędziował Olegario Benquerenca (Portugalia).

Francja: Steve Mandanda, Bakary Sagna, Eric Abidal, William Gallas, Gael Clichy; Jeremy Toulalan, Lassana Diarra, Yoann Gourcuff (90. Mathieu Flamini); Sidney Govou (83. Alou Diarra), Karim Benzema (46. Nicolas Anelka), Thierry Henry.

Serbia: Vladimir Stojković, Branislav Ivanović, Nemanja Vidić, Mladen Krstajić; Dusko Tosić, Ivan Ergić (57. Nikola Zigić), Dejan Stanković (5. Gojko Kacar), Zdravko Kuzmanović, Bosko Janković, Miralem Sulejmani (69. Milos Krasic), Marko Pantelić.

Wyspy Owcze - Rumunia 0:1 (0:0)

Bramka: Razvan Vasilic (59.). Czerwona kartka: Sorin Ghionea (Rumunia, 49). Sędziował Marijo Strahonja (Chorwacja).

Wyspy Owcze: Jakup Mikkelsen, Paetur Dam Jacobsen (79. Bogi Lokin), Egil Bo, Jon Roi Jacobsen, Johann Davidsen, Jakup Borg (90. Bartal Eliasen), Atli Danielsen, Mikkjal Thomassen, Christian Jacobsen, Simun Samuelsen, Andrew Flotum (76. Bardur Olsen)

Rumunia: Bogdan Lobont, Cosmin Contra, Mirel Radoi (18. Sorin Ghionea), Dorin Goian, Mihai Nesu, Paul Codrea, Costin Lazar, Marian Aliuta (68. Cosmin Moti), Razvan Vasilic, Marius Niculae (89. Florin Bratu), Florin Costea.

Litwa - Austria 2:0 (0:0)

Bramki: Tomas Danilevicius (51., 57.).

Sędziował Paolo Tagliavento (Włochy).

Litwa: Zydrunas Karcemarskas - Deividas Semberas, Ignas Dedura, Marius Stankevicius, Irmantas Zelmikas, Tomas Danilevicius, Saulius Mikoliunas, Arunas Klimavicius, Audrius Ksanavicius (75. Marius Zaliukas), Linas Pilibaitis (72. Edgaras Cesnauskis), Deividas Cesnauskis (66. Mindaugas Kalonas).

Austria: Alexander Manninger - Martin Stranzl, Emanuel Pogatetz, Christian Fuchs, Rene Aufhauser (55. Juergen Saeumel), Stefan Maierhofer, Andreas Ivanschitz, Martin Harnik, Gyorgy Garics, Sebastian Proedl, Paul Scharner (66. Erwin Hoffer).

GRUPA 8

Czarnogóra - Irlandia 0:0 (0:0)

Sędzia: Stem Kaldma (Estonia).

Czarnogóra: Vukasin Poleksic, Milan Jovanovic, Savo Pavicevic, Radoslav Batak, Jovan Tanasijevic, Stevan Jovetic, Mirko Vucinic, Elsad Zverotic, Milorad Pekovic, Vladimir Bozovic (54. Simon Vukcevic), Nikola Drincic.

Irlandia: Shay Given, Steve Finnan, Kevin Kilbane, John O'Shea, Richard Dunne, Glenn Whelan, Aidan McGeady, Steven Reid, Kevin Doyle, Robbie Keane, Stephen Hunt.

Włochy - Gruzja 2:0 (1:0)

Bramki: Daniele De Rossi (16., 89.).

Sędzia: Thomas Einwaller (Austria).

Włochy: Gianluigi Buffon - Gianluca Zambrotta, Andrea Dossena, Nicola Legrottaglie, Fabio Cannavaro - Daniele De Rossi, Antonio Di Natale (55. Alessandro Del Piero), Andrea Pirlo (46. Angelo Palombo), Mauro Camoranesi, Alberto Aquilani, Luca Toni (60. Vincenzo Iaquinta).

Gruzja: Giorgi Loria - Ucza Łobianidze, Łasza Salukwadze, Kacha Kaładze, Zaal Eliawa (46. Dawid Kwirkwelia), Lewan Chmaładze, Zurab Menteszaszwili (58. Dawid Odikadze), Lewan Kobiaszwili, Lewan Kenia, Aleksandre Iaszwili, Lewan Mchedlidze (54. Dawid Siradze).

GRUPA 9

Macedonia - Holandia 1:2 (0:0)

Bramki: dla Macedonii - Goran Pandev (77. karny); dla Holandii - John Heitinga (46.), Rafael van der Vaart (59.).

Sędziował Grzegorz Gilewski (Polska).

Macedonia: Petar Milosevski, Nikolce Noveski, Goce Sedloski, Igor Mitreski, Slavco Georgievski, Velice Sumulikoski, Goran Maznov (61. Darko Tasevski), Goran Pandev, Ilco Naumoski, Vlade Lazarevski (57. Robert Petrov), Vanco Trajanov (82. Stevica Ristic).

Holandia: Maarten Stekelenburg, John Heitinga, Andre Ooijer (28. Khalid Boulahrouz), Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst, Mark van Bommel, Robin van Persie (70. Dirk Kuyt), Nigel De Jong, Klaas Huntelaar, Rafael van Der Vaart, Arjen Robben (81. Ibrahim Afellay).

Islandia - Szkocja 1:2 (0:1)

Bramki: dla Islandii - Eidur Gudjohnsen (76. karny); dla Szkocji - Kirk Broadfoot (18.), Barry Robson (59.).

Czerwona kartka: Stephen McManus (Szkocja, 75). Sędziował Serge Gumienny (Belgia).

Islandia: Kjartan Sturluson - Birkir Saevarsson (78. Veigar Gunnarsson), Bjarni Eiriksson (46. Indridi Sigurdsson), Kristjan Sigurdsson, Gretar Steinsson, Aron Gunnarsson (63. Palmi Palmason), Hermann Hreidarsson, Stefan Gislason, Eidur Gudjohnsen, Heidar Helguson, Emil Hallfredsson.

Szkocja: Craig Gordon - Kirk Broadfoot, Gary Naysmith, Stephen Mcmanus, Gary Caldwell, Scott Brown, Darren Fletcher, Shaun Maloney (78. Alexander Graham), James McFadden (81. Paul Hartley), Barry Robson, Kris Commons (62. Kenny Miller).

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje