Tomasz Majewski poza ścisłym finałem w pchnięciu kulą

Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) wynikiem 20,18 zajął dziewiąte miejsce w konkursie pchnięcia kulą 13. lekkoatletycznych mistrzostw świata w koreańskim Daegu. Zwyciężył Niemiec David Storl rekordem życiowym 21,78. Żaden z czwórki startujących Amerykanów nie zdobył medalu.

Tomasz Majewski nie zdołał się nawet zakwalifikować do ścisłego finału. Rezultat 20,18 uzyskany w trzeciej próbie nie dał mu awansu do najlepszej ósemki.

Polak w swojej pierwszej próbie uzyskał dobry wynik, który dawałby mu... drugie miejsce. Niestety nasz kulomiot nie ustał w kole i jego próba została uznana za spaloną.

W drugiej serii Majewski rzucał bezpiecznie i posłał kulę na odległość 20 metrów i trzech centymetrów. To dawało mu ex aequo siódme miejsce z Ralfem Bartelsem.

Inni zawodnicy poprawiali jednak swoje wyniki i przed trzecią próbą Majewski był w trudnej sytuacji. Uzyskał wynik 20 metrów i 18 centymetrów. To było za mało. Do finałowej ósemki zabrakło 12 centymetrów. Ostatecznie Polak uplasował się na dziewiątym miejscu.

Zwyciężył rewelacyjny w tym sezonie Niemiec David Storl, który zaczynał sezon z rekordem życiowym 21,05, a w Daegu osiągnął w ostatniej kolejce 21,78, spychając z pierwszej pozycji prowadzącego Kanadyjczyka Dylana Armstronga rezultatem 21,64. Brązowy medal przypadł Białorusinowi Andriejowi Michniewiczowi - 21,40.

Słaby występ Majewskiego nie był jedyną sensacją tego konkursu. Po raz trzeci w historii tej imprezy reprezentant USA nie stanął na podium. W koreańskim Daegu najlepszy z czwórki startujących w finale był obrońca tytułu Christian Cantwell - czwarty z wynikiem 21,36.

Piąty był Reese Hoffa - 20,99, a ósmy Adam Nelson - 20,29. Na podium mistrzostw IAAF w konkursie pchnięcia kulą Amerykanów nie było także w Helsinkach 1983 i Tokio 1991.

Piątkowe wydarzenie "z koła" eksperci Królowej Sportu zaliczają - obok dyskwalifikacji za falstart w biegu na 100 m Jamajczyka Usaina Bolta - do największych niespodzianek trzynastej edycji mistrzostw świata.

Veronica Campbell-Brown została mistrzynią świata w biegu na 200 m (22,22). Reprezentantka Jamajki wyprzedziła trzy Amerykanki: Carmelitę Jeter, broniącą tytułu Allyson Felix i Shalondę Solomon oraz swą rodaczkę Kerron Stewart. W tej konkurencji startowała jedyna reprezentantka Polski Anna Kiełbasińska (AZS AWF Warszawa). Młodzieżowa mistrzyni Europy nie zdołała jednak awansować do półfinału i z czasem 23,34 uplasowała się na 25. pozycji.

Rosjanka Maria Abakumowa wynikiem 71,99 w rzucie oszczepem zdobyła złoty medal 13. lekkoatletycznych mistrzostw świata w koreańskim Daegu. Srebrny wywalczyła Czeszka Barbora Spotakova - 71,58, a brązowy Sunette Viljoen z RPA - 68,38.

Rozstrzygająca była piąta kolejka, kiedy to rekordzistka świata (72,28 m - 13 września 2008) Spotakova objęła prowadzenie odległością 71,58, by po chwili stracić je na rzecz Abakumowej, która odpowiedziała rezultatem 71,99.

Czeszka, złota medalistka olimpijska z Pekinu, została w Daegu wicemistrzynią świata, podobnie jak to miało miejsce w poprzedniej imprezie w Berlinie w 2009 roku.

Po raz drugi na najwyższym stopniu podium 13. lekkoatletycznych mistrzostw świata stanęła w koreańskim Daegu 28-letnia Kenijka Vivian Jepkemoi Cheruiyot. W sobotę, pierwszym dniu zawodów, wygrała bieg na 10 000 m, a w piątek obroniła tytuł na dystansie 5000 m. Ta konkurencja była "meczem" Kenia - Etiopia. Tylko reprezentantki tych krajów uplasowały się na miejscach 1-6.

Amerykanie zdobyli złoty medal w biegu sztafetowym 4x400 m. To ich dziesiąty triumf z rzędu, choć raz (Sewilla, 1999) zostali zdyskwalifikowani z powodu stosowania dopingu i tytuł przypadł Polakom.

Reprezentanci USA, w składzie: Greg Nixon, Bershawn Jackson, Angelo Taylor, LaShawn Merritt, uzyskali czas 2.59,31 i o 0,56 wyprzedzili sztafetę RPA oraz o 0,79 Jamajczyków.

O sukcesie Amerykanów zdecydowała świetna postawa wicemistrza świata w rywalizacji indywidualnej LaShawna Merritta, który na ostatnią zmianę wybiegł jako trzeci, a metę osiągnął pierwszy.

Za nim finiszował L.J. Van Zyl. Brązowy medalista z Deagu na tym dystansie, ale w biegu przez płotki, w finale zastąpił Oscara Pistoriusa. W półfinale z biegnącym na protezach z włókien węglowych po amputacji nóg poniżej kolan zawodnikiem reprezentanci RPA poprawili rekord kraju, lepszy o 0,1 od wyniku uzyskanego w finale przez zwycięzców.

"Niezły kanał" - skomentował Pistorius, który jednak dzięki występowi w eliminacjach otrzymał srebrny medal MŚ.

"To była decyzja kierownictwa reprezentacji. W eliminacjach nie mogłem pobiec, bo nastąpiła kolizja terminów z biegiem płotkarskim, ale w finale miałem zastąpić najwolniejszego. Okazało się, że był nim Oscar" - wyjaśnił van Zyl.