TdF: Boonen po raz drugi

Tom Boonen jest na razie królem sprinterów. Kolarz Quick Step wygrał w poniedziałek trzeci etap 92. Tour de France o długości 212,5 km, który prowadził z La Chataingneraie do Tours. Dla Belga była to już drugie zwycięstwo w tegorocznej "Wielkiej Pętli" - poprzednio najszybszy był w niedzielę.

W Tours etap kończył się długą, blisko trzykilometrową prostą Avenue de Grammont. Boonen nie był najlepiej ustawiony na finiszu, ale mimo to dał sobie radę, przebił się na czołowe miejsce i wyraźnie wyprzedził Austriaka Petera Wrolicha.

Reklama

Trzeci linię mety minął Australijczyk Robbie McEwen, ale decyzją jury został przesunięty na koniec peletonu za niebezpieczną jazdę - na ostatnich metrach niemal położył się na swoim rodaku Stuarcie O'Gradym.

Poniedziałkowy etap miał identyczny scenariusz co poprzedni odcinek. Na 32. kilometrze oderwało się od peletonu trzech zawodników: Holender Erik Dekker, Francuz Nicolas Portal i Szwajcar Rubens Bertogliati. W połowie etapu przy strefie bufetu zmierzono im przewagę 5 minut i 30 sekund, ale od tego momentu dystans między uciekającymi a zasadniczą grupą stopniowo się zmniejszał.

Najaktywniej w czołówce jechał zwycięzca październikowego klasyku Paryż-Tours - Dekker. W końcówce etapu towarzyszył mu już tylko Portal. Przez dłuższy czas Holender i Francuz znajdowali się w zasięgu wzroku peletonu, który jednak nie kwapił się ze zlikwidowaniem ucieczki. Obaj zostali doścignięci dopiero na początku Avenue de Grammont, 2 kilometry przed metą.

Dekkerowi na pocieszenie pozostała biała koszulka w czerwone grochy dla najlepszego "górala", bowiem wygrał po drodze dwie górskie premie.

We wtorek żółtą koszulkę lidera najprawdopodobniej założy sześciokrotny zwycięzca Tour de France - Lance Armstrong. Jego zespół Discovery Channel jest zdecydowanym faworytem jazdy drużynowej na czas z Tours do Blois, na dystansie 66 km.

Wyniki 3. etapu, La Chataigneraie - Tours (212,5 km):

 1. Tom Boonen (Belgia/Quick Step)      - 4:36.09
 2. Peter Wrolich (Austria/Gerolsteiner)
 3. Stuart O'Grady (Australia/Cofidis)
 4. Bernhard Eisel (Austria/Francaise des Jex)
 5. Allan Davis (Australia/Liberty)
 6. Robert Foerster (Niemcy/Gerolsteiner)
 7. Magnus Backstedt (Szwecja/Liquigas)
 8. Anthony Geslin (Francja/Bouygues Telecom)
 9. Thor Hushovd (Norwegia/Credit Agricole)
10. Angelo Furlan (Włochy/Domina Vacanze)
..
87. Lance Armstrong (USA/Discovery Channel)

klasyfikacja generalna:

 1. David Zabriskie (USA/Team CSC)      - 8:48.31
 2. Lance Armstrong (USA/Discovery Channel) strata  2 s
 3. Laszlo Bodrogi (Węgry/Credit Agricole)     47 
 4. Aleksander Winokurow (Kazachstan/T-Mobile)   53 
 5. George Hincapie (USA/Discovery Channel)     57 
 6. Floyd Landis (USA/Phonak)           1.02 
 7. Fabian Cancellara (Szwajcaria/Fassa Bortolo) 1.02     
 8. Jens Voigt (Niemcy/Team CSC)         1.04 
 9. Władimir Karpiec (Rosja/Illes Balears)    1.05 
10. Igor Gonzalez Galdeano (Hiszpania/Liberty)  1.06
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: tour de france | tour | france | Armstrong | lance armstrong | Discovery | etap | USA | TdF | Tom Boonen

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje