"Srebro" dla Kołeckiego!

Szymon Kołecki zdobył na pomoście w Sydney srebrny medal olimpijskim w kategorii do 94 kilogramów przegrywając "złoto" z Grekiem Akakiosem Kakiaszwilisem tylko różnicą ciężaru ciała. Zarówno 19-letni Polak jak i Kakiaszwilis uzyskali w dwuboju ten sam - rezultat 405 kg. Kołecki jest jednak cięższy od Greka i złoty medal przypadł Kakaszwilisowi.

Szymon Kołecki wspaniale zaprezentował się już w rwaniu, które jak wiadomo, nie jest jego najmocniejszą stroną. Wydawało się, że jeśli udźwignie 180 kg, to niewiele straci do Greka Kakiaszwilisa. Polak podniósł więcej niż przypuszczano - 182,5 kg. Wprawdzie Grek gruzińskiego pochodzenia podniósł 185 kg, ale strata Kołeckiego była nieznaczna. Dosyć niespodziewanie ten bój zakończył się zwycięstwem Irańczyka Bagheri, który podniósł 187,5 kg.

Reklama

Polak rozpoczął od 177,5 kg. Później podniósł 180 i 182,5 kg.

Wielkie problemy z ciężarem 180 kg miał jeden z faworytów tej wagi, Rosjanin Aleksiej Pietrow, który dopiero za trzecim podejściem uporał się z tym ciężarem. Wcześniej nie utrzymał w górze sztangi, a w drugiej próbie tańczył z ciężarem, opuszczając pomost. Próba nie mogła być więc zaliczona.

W podrzucie Pietrow nadal miał problemy, chociaż w drugiej próbie dźwignął 222,5 kg. Kakiaszwilis podniósł w pierwszej próbie 220 kg, ale uczynił to z pewnym trudem. Polak rozpoczął od 222,5. Zaliczył próbę. W kolejnej próbie, przy ciężarze 227,5 kg, poddał się sztandze. Na dodatek wszystko wskazywało na to, że Kołecki skręcił nogę. Za moment Pietrow podszedł do tego samego ciężaru. Pierwszą fazę miał udaną, ale nie ustał ze sztangą.

Niestety, trenerzy Kołeckiego wycofali go z trzeciego podejścia. Kontuzja okazała się poważniejsza niż początkowo sądzono. Tym samym mistrzem olimpijskim został Greg Akakios Kakiaszwilis. W dwuboju uzyskał 405 kg. Kołecki zdobył srebrny medal - 405, zaś trzeci był Pietrow - 402,5 kg.

W tym boju nie liczył się Irańczyk Bagheri, który w podrzucie dźwignął tylko 215 kg.

Dowiedz się więcej na temat: Witalij Pietrow | szymon | Szymon Kołecki | medal | kołecki | srebro | srebro

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama