Sędzia uważa, że nie wypaczył wyniku walki Jackiewicza

Polski sędzia Leszek Jankowiak uważa, że nie wypaczył wyniku walki Rafała Jackiewicza z Dejanem Zaveckiem o mistrzostwo świata IBF w wadze półśredniej. Wytypował remis, podczas gdy dwaj inni arbitrzy orzekli zdecydowaną wygraną na punkty słoweńskiego boksera.

"Po pojedynku przeglądałem punktację u supervisora z ramienia IBF. W pięciu rundach punktowałem identycznie jak Bośniak Zdrovko Milojević i Anglik Howard Foster, a w pozostałych ani razu nie zdarzyło się, aby mój werdykt nie pokrywał się z oceną jednego z nich" - powiedział Jankowiak, która za swą pracę w Lublanie zebrał sporo słów krytyki na forach internetowych w obydwu krajach.

Reklama

"To nie była jednostronna walka. Zaveck był bardziej aktywny w ringu, zadawał dużo ciosów, ale znaczna ich ilość spadła na rękawice, na szczelną gardę Jackiewicza. Moim zdaniem, w sześciu rundach lepszy był słoweński pięściarz, sześć wygrał Polak. Żadnej nie oceniłem na remis" - podkreślił mieszkający w podkrakowskiej wsi Masłomiąca Jankowiak, który na co dzień jest kierownikiem ds. kluczowych klientów w znanej firmie zajmującej się m.in. sprzedażą sprzętu AGD.

Leszek Jankowiak po raz drugi sędziował potyczkę o mistrzostwo świata IBF. Na początku tego roku był arbitrem punktowym w konfrontacji pomiędzy Niemcem Sebastianem Sylvestrem z Amerykaninem Billym Lyellem, do której doszło w Neubradenburgu. Stawką był pas kategorii średniej. Zawodnik gospodarzy triumfował na punkty, a Jankowiak - podobnie jak dwaj inni sędziowie - wytypował zdecydowane zwycięstwo Niemca.

"W Lublanie byłem w niewdzięcznej sytuacji. Lokalni promotorzy bokserscy i menedżerowie Zavecka byli zdziwieni, że IBF zgodziła się na sędziego z Polski. Ja też byłem zdziwiony. Nie spotkałem się z podobną sytuacją w Europie, gdy w walce mistrzowskiej w gronie sędziów jest osoba z kraju pięściarza występującego w roli gościa" - zakończył.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: remis | sędzia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje