Sprawa pozytywnej kontroli antydopingowej Contadora podczas ubiegłorocznego Tour de France (w próbce moczu wykryto clenbuterol) nie została do końca wyjaśniona i czeka na rozstrzygnięcie w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu, który zajmie się nią już po zakończeniu "Wielkiej Pętli". Hiszpan, za którego niewinność ręczył sam premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero, został potraktowany w sposób wyjątkowy. Standardową karą za stosowanie clenbuterolu jest dwuletnia dyskwalifikacja (a w tym przypadku również odebranie zwycięstwa w Tour de France), ale krajowa federacja oczyściła Contadora z zarzutów, uznając jego wyjaśnienia, że zabroniony środek dostał się do jego organizmu przypadkowo, wraz ze skażonym nim mięsem wołowym. Podejrzenia jednak pozostały i ciążą na atmosferze wokół wyścigu, mimo że obecność Hiszpana w peletonie wydaje się logiczna z punktu widzenia regulaminu. Contador wystartuje więc z Wandei z numerem 1 na koszulce. Kolarz z Madrytu triumfował w Tour de France trzykrotnie (2007, 2009, 2010), a w tym sezonie prezentuje wyśmienitą formę. Wygrał wyścigi w Murcji i Katalonii, w maju niepodzielnie rządził w Giro d'Italia. Teraz stanie przed szansą wywalczenia dubletu Giro-Tour. Ostatnim zawodnikiem, któremu udało się wygrać te dwa wyścigi w jednym roku, był nieżyjący już Włoch Marco Pantani (1998). Najgroźniejszym rywalem Contadora powinien być Andy Schleck. Luksemburczyk już dwa razy kończył Tour de France na drugim miejscu. Przed rokiem przegrał z Hiszpanem tylko o 39 sekund, a gdyby nie łańcuch, który spadł mu na 15. etapie, kolejność na podium w Paryżu mogłaby być odwrotna. W tym sezonie Schleck pozostawał w cieniu, oszczędzając siły i skupiając się wyłącznie na starcie w "Wielkiej Pętli". Wśród kandydatów do podium w dalszej kolejności wymieniani są: Hiszpan Samuel Sanchez, Belg Juergen van den Broeck, Holender Robert Gesink, Australijczyk Cadel Evans, Brytyjczyk Bradley Wiggins i Włoch Ivan Basso. Temu ostatniemu pomagać będzie w ekipie Liquigas aż trzech Polaków: Sylwester Szmyd oraz debiutanci - Maciej Paterski i Marciej Bodnar. Tak licznej polskiej reprezentacji w jednym zespole jeszcze w historii Tour de France nie było. Nie można zapominać o bardzo silnej amerykańskiej drużynie Radioshack, która ma kłopot bogactwa. Aż czterech kolarzy aspiruje do wysokiej pozycji w klasyfikacji generalnej: Niemiec Andreas Kloeden, Słoweniec Janez Brajkovic oraz Amerykanie Levi Leipheimer i Chris Horner. Kto z nich zostanie liderem grupy, pokaże rozwój sytuacji na trasie. Wyścig rozpoczną płaskie etapy w zachodniej części Francji. W kolejnych dniach kolarze skierują się w stronę Pirenejów. 12. etap będzie pierwszym, którego trasa przebiega przez wysokie góry. Łącznie zaplanowano ich sześć, a cztery zakończą się wspinaczką na szczyt przełęczy (Luz-Ardiden, Plateau de Beille, Galibier, Alpe d'Huez). Emocje do samego końca może zagwarantować indywidualna jazda na czas, która odbędzie się w przedostatnim dniu wyścigu w Grenoble. W tym roku zmienione zostaną zasady w klasyfikacji punktowej. Znacznie cenniejsze będą zwycięstwa etapowe niż na lotnych premiach. Najbardziej może na tym skorzystać Mark Cavendish. Brytyjczyk, który jest uznanym sprinterem, ma w swoim dorobku 15 etapowych zwycięstw TdF, ale nigdy nie wygrał zielonej koszulki. Trasa Tour de France 2011: 2.07: etap 1. Passage du Gois - Mont des Alouettes, 191 km 3.07: etap 2. Les Essarts, 23 km (drużynowa jazda na czas) 4.07: etap 3. Olonne-sur-Mer - Redon, 198 km 5.07: etap 4. Lorient - Mur-de-Bretagne, 172 km 6.07: etap 5. Carhaix - Cap Frehel, 158 km 7.07: etap 6. Dinan - Lisieux, 226 km 8.07: etap 7. Le Mans - Chateauroux, 215 km 9.07: etap 8. Aigurande - Super-Besse Sancy, 190 km 10.07: etap 9. Issoire - Saint-Flour, 208 km 11.07: dzień przerwy w Lioran Cantal 12.07: etap 10. Aurillac - Carmaux, 161 km 13.07: etap 11. Blaye-les-Mines - Lavaur, 168 km 14.07: etap 12. Cugnaux - Luz-Ardiden, 209 km 15.07: etap 13. Pau - Lourdes, 156 km 16.07: etap 14. Saint-Gaudens - Plateau de Beille, 168 km 17.07: etap 15. Limoux - Montpellier, 187 km 18.07: dzień przerwy w la Drome 19.07: etap 16. Saint-Paul-Trois-Chateaux - Gap, 163 km 20.07: etap 17. Gap - Pinerolo (Włochy), 179 km 21.07: etap 18. Pinerolo - Galibier Serre-Chevalier, 189 km 22.07: etap 19. Modane - L'Alpe d'Huez, 109 km 23.07: etap 20. Grenoble - Grenoble, 41 km (indywidualna jazda na czas) 24.07: etap 21. Creteil - Paris Champs-Elysees, 160 km - łącznie: 3471 km