Rosyjskie podium chodu, pewna Włodarczyk

Rosyjskie podium w chodzie kobiet na 20 km w centrum Barcelony, który był pierwszą konkurencją drugiego dnia 20. mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. Wygrała mistrzyni olimpijska z Pekinu Olga Kaniskina - 1.:27.44, przed Anisją Kirdjapkiną i Wierą Sokołową.

W gronie 22 zawodniczek wystartowały dwie Polki. Agnieszka Dygacz (AZS AWF Katowice) zajęła 12. miejsce - 1:34.51. a Paulina Buziak (Sokół Mielec) na 16 km została zdyskwalifikowana za niezgodny z regulaminem chód.

Jej los podzieliła Włoszka Sibilla di Vincenzo, a cztery inne zawodniczki same zrezygnowały z walki.

Swoje zadanie wykonała Anita Włodarczyk. Mistrzyni i rekordzistka świata zakwalifikowała się do finału rzutu młotem. Startując z numerem jeden w kwalifikacjach osiągnęła wynik 71,17 m.

Do finału nie udało się zakwalifikować startującej w grupie B Małgorzacie Zadurze (AZS AWF Warszawa). Uzyskała 16. rezultat eliminacji 65,45. Minimum ustalone przez organizatorów wynosi 69 m.

Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) i Adam Kszczot (RKS Łódź) wystąpią w czwartkowym półfinale biegu na dystansie 800 m.

Lewandowski wynikiem 1.49,78 wygrał pierwszą serię eliminacyjną, a w trzeciej Kszczot był trzeci z czasem 1.50,08.

Dwie Polki - Wioletta Frankiewicz (AZS AWF Kraków) i Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek) zakwalifikowały się do piątkowego finału biegu na 3000 m z przeszkodami.

Frankiewicz wygrała w środę pierwszą serię eliminacyjną wynikiem 9.46,38, a w drugiej Kowalska była trzecia z czasem 9.41,14.

Marika Popowicz zajęła w biegu na 100 m siódme miejsce w swej serii kwalifikacyjnej i nie awansowała do półfinału. Sprinterka SL WKS Zawisza Bydgoszcz pokonała dystans w czasie 11,80 s.

Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) uzyskał 24. czas - 52,54 w środowych kwalifikacjach i nie awansował do półfinału biegu na 400 m przez płotki. Najlepszy wynik - 49,35 miał reprezentant Wielkiej Brytanii Rhys Williams.

Skład finałowego konkursu rzutu młotem kobiet według wyników kwalifikacji (piątek, godz. 20.20):