Rosjanki surowym egzaminatorem Polek

W drugiej grze turnieju olimpijskiego Polki doznały prawdziwej klęski w konfrontacji z wicemistrzyniami świata, Rosjankami. Podopieczne Tomasza Herkta przegrały aż 46:84. To zły prognostyk przed kolejnym turniejowym meczem, tym razem z Koreą. A Koreanki łatwo wygrały z Nową Zelandią. W ostatnim meczu naszej grupy USA łatwo wygrały z Kubą 90:61 (48:42).

Polki rozpoczęły drugi mecz w turnieju w: Sylwia Wklaźlak i Beata Predehl na obwodzie, Joanna Cupryś, Welżbieta Trześniewska, Małgorzata Dydek.

Grę Rosjanek prowadziła grająca do tej pory w Wiśle Kraków Eugenia Nikonowa. Jej partnerki to: Anna Archipowa, Elen Szakirowa i Jelena Chudaszowa. Właśnie ta ostatnia zdobyła pięć punktów dla Rosjanek już w drugiej minucie spotkania. Gdy trafiła Nikonowa, było już 0:7 w 4. minucie. Polki fatalnie rozgrywały akcje w ataku i nie mogły przebić się przez agresywną defensywę rywalek.

Dopiero w 4. minucie trafiła Elżbieta Trześniewska (2:7). Kolejne punkty dodała Joanna Cupryś (4:7), ale Polki zepsuły trzy kolejne zagrywki w ataku. Trener Tomasz Herkt musiał poprosić o czas. Niestety, niewiele to zmieniło, jeśli chodzi o atak. Rosjanki prowadziły 12:5 w 9. minucie. Trener Herkt jeszcze raz wezwał do siebie swoje podopieczne. Te miały w tym momencie 7 strat na koncie przy zerowej liczbie błędów Rosjanek. Wiele ożywienia do gry wniosła Maria Stiepanowa (201 cm wzrostu), która świetnie grała w ataku. Podobnie jak znacznie bardziej doświadczona jej partnerka z zespołu, Natalia Zasulska.

Wreszcie trafiła Sylwia Wlaźlak i było 7:18 w 11. minucie, bo Eugenia Nikonowa od razu odpowiedziała punktami. Po rzutach Cupryś i wolnych Dydek i znowu Cupryś Polki odrobiły nieco straty (13:18). Jednak rywalki znowu szybko odskoczyły (13:22) po akcji z faulem Szakirowej. Fatalnie grała Małgorzata Dydek, która nie trafiła żadnego z pięciu rzutów z gry. Defensywa też nie byłą jej najmocniejszą stroną. Dopiero w 19.minucie zdobyła "Ptyś" pierwsze punkty z gry (18:29). Za moment to powtórzyła (20:29). Jednak ostatnie fragmenty należały do Rosjanek, które do przerwy prowadziły 34:20! Głównie dlatego, że Polki zbierały nieliczne piłki (Dydek zaliczyła 5 zbiórek i 1 blok) na własnej tablicy, a w ataku w ogóle im się to nie udało. Ba, trafiły tylko 7 z 25 rzutów z gry, mając 9 strat na koncie.

Po przerwie na parkiecie pojawiły się te same piątki Polek i Rosjanek. Niesiety, rywalki zaczęły podobnie jak w pierwszej odsłonie, szybko zdobywając 5 punktów z rzędu (20:39). Gdy Pszikowa trafiła z dystansu, Polki przegrywały już 22:44, zdobywając 2 punkty przez przeszło 5 minut gry w drugiej połowie. Dydek rzucała fatalnie, głównie obok kosza. Wreszcie z dystansu trafiła Predehl (25:50), ale tak samo odpowiedziała Irina Rutkowska (27:53). Po rzucie Stiepanowej Rosjanki prowadziły 30 punktami (27:57)! Mimo to trener Herkt nie zdejmował z boiska wyraźnie zmęczonej Małgosi Dydek.

Polki nie zastawiały, w ataku brakowało zasłon i wyjść na pozycję. Rywalki z kolei prawie wszystko trafiały, a jeśli nie, to ponawiały akcje w ataku po zbiórkach na polskiej tablicy. Po rzutach Stiepanowej było już 34:68 w 33. minucie.

Nikonowa z kontry zdobyła punkty, które dały Rosjankom przewagę 40 punktów (36:76 w 36. minucie). To prawdziwa klęska Polek, które straciły także kontuzjowaną Beatę Predehl. Ostatecznie Polki przegrały aż 46:84.

W innym meczu "polskiej grupy" koszykarki Korei Południowej pokonały zespół Nowej Zelandii 101:62 (48:25). Właśnie Koreanki będą najbliższym przeciwnikiem Polek.