Raiders nie zagrają w Super Bowl!

To miała być wielka futbolowa gala dla fanów Raiders, szampany już mroziły się w szatni Raiders. Do ich otwarcia potrzeba było tylko pokonać rywali. Ponad 64000 widzów przybyło na Network Associate Coliseum, by świętować awans drużyny Sebastiana Janikowskiego, Oakland Raiders do Super Bowl. Rywalem Oakland była ekipa Baltimore Ravens słynąca z najlepszej linii defensywnej w całej NFL. I właśnie po bardzo dobre grze w obronie, Baltimore Ravens pokonali Oakland Raiders 16-3 (0-0,10-0,3-3,3-0).

Gracze Ravens popsuli zabawę fanom Raiders, bo w niedzielę w Oakland zagrali fantastyczne spotkanie. Na szczególne uznanie zasłużyła wspomniana juz formacja obronna.

Po bezpunktowej pierwszej kwarcie, w której to przeważali goście, w drugiej po pomyłce obrony Oakland, 96-jardowy rajd Shannon Sharpe zakończył przyłożeniem i nieco uciszył tym szalejący stadion. Chwilę później dramat Raiders. Ich rozgrywający (quarterback) Rich Gannon, przewrócony przez rywala

doznaje kontuzji ramienia. Co prawda wystąpił jeszcze pod koniec meczu, ale nie był już tak skuteczny. Po meczu powiedział: - Nawet gdybym był zdrowy, niewiele by to zmieniło. Rywale grali znakomicie w obronie, nie pozwalając nam na nic.

Sebastian zagrzewał kolegów do boju jak mógł. Sam był cały czas w boksie, w pierwszej części spotkania w ogóle nie wychodząc na boisko. Przyczyną tego był bardzo słaby dzień ofensywy Raiders. Gracze tej formacji, szczelnie kryci przez przyjezdnych, nie byli w stanie doprowadzić piłki na odległość, z której Janikowski mógłby wyegzekwować fieldgoal. Raiders nie zdobywali również przyłożeń.

Gorąco i cierpliwie dopingujący kibice Jeźdźców, na pierwsze punkty musieli czekać aż do 35. minuty gry. Wtedy to burzą oklasków witany przez widownię Sebastian Janikowski z 24 jardów, pewnym strzałem, zdobył pierwsze 3 punkty dla Raiders. Aplauz publiczności był ogłuszający. Wówczas jeszcze nikt obecny na stadionie nie przypuszczał, że będą to jedyne punkty Raiders tego dnia.

Później kopacz Baltimore, Matt Stover jeszcze dwukrotnie celnie kopał fieldgole, podwyższając przewagę Ravens do 16-3. Wynik ten, mimo rozpaczliwych prób gospodarzy, utrzymał się do końca.

Porażka oznacza koniec sezonu dla Raiders. Każdy z graczy za występ w finale AFC, otrzyma premię w wysokości 34 500 dolarów. Zwycięzcy, Ravens, oprócz tej premii, dostana 58 000dolarów za występ w Super Bowl. W 35. wielkim finale Super Bowl, 28 stycznia w Tampa Bay na Florydzie, Baltimore Ravens podejmą Giants z Nowego Jorku, ktorzy w finale NFC rozgromili faworyzowaną wcześniej Minessottę Vikings aż 41-0.

Sebastian Janikowskipo meczu pędził do czekającej na niego mamy. Znalazł jednak moment dla nas.

- Miałeś świetny sezon jak na pierwszy rok w NFL, ale chyba nie tak wymarzyłeś sobie jego koniec?

- To prawda. Niestety, obrona gości na wiele naszym atakującym dzisiaj nie pozwoliła, tak więc i ja sobie dziś nie pokopałem.

- Jak będzie teraz wyglądało zakończenie sezonu dla ciebie?

- Jutro jeszcze mamy spotkanie w klubie. Dowiemy się, co będziemy robić w przerwie miedzysezonowej, a później wraz z mamą jedziemy odpoczywać na Florydę.

- Mało brakowało a musiałbyś zastąpić Shane'a Lechlera, który kopie z powietrza. Po przerwie przymierzałeś się nawet do tego, trenując takie wykopy.

- Tak, Shane kulał po zejściu z boiska. Naciagnął jakiś mięsień, ale po przerwie pozbierał się jakoś, więc nie musiałem go wyręczać.

- Dziękujemy, gratulujemy ci udanego sezonu.

- Ja również dziękuje. Pozdrawiam wszystkich swoich fanów.

Przy potężnym Lincolnie Navigatorze spotykamy mamę polskiej gwiazdy NFL. Pani Halina Janikowska wyraźnie niepocieszona przebiegiem meczu, powiedziała:

- Jestem załamana, przyleciałam tu na koniec świata, aby przynieść szczęście drużynie mojego syna, a tu taka porażka.

Trener Jon Gruden, po spotkaniu stwierdził:

- Baltimore Ravens ma najmocniejszą obronę w NFL. Do tego zagrała ona życiowy mecz. Aż nie mogę uwierzyć, że nie zdobyliśmy dziś więcej punktów.

Dowiedz się więcej na temat: Super Bowl