Puchar Polski siatkarzy: Trofeum dla Mostostalu

Mistrzowie Polski siatkarze Mostostalu Azoty Kędzierzyn Koźle zdobyli Puchar Polski siatkarzy, pokonując 3:0 (25:15, 25:19, 25:23) Galaxię Jurajska AZS Bank Częstochowa w finale rozgrywek w Kędzierzynie.

Spotkanie trwało 53 minut i szczególnie w pierwszych dwóch partiach było jednostronne. Mostostal zakończył mecz za drugim meczbolem. Zdobywca Pucharu Polski otrzymał 50 000 złotych, a finalista - 7000.

Rozkochani w siatkówce kibice w Kędzierzynie byli bardzo szczęśliwi po zwycięstwie ich pupili, ale wielu opuszczało halę w uczuciem niedosytu - w finałowym meczu nie było praktycznie walki. Siatkarze Galaxii kompletnie zawiedli. Dawid Murek, Siergiej Orlenko oraz ich koledzy tylko momentami byli w stanie podjąć walkę z doskonale dysponowanym rywalem.

Pierwszy set skończył się po upływie niespełna kwadransa. W drugim Mostostal szybko uzyskał kilkupunktową przewagę, prowadząc m.in. 16:11. Kilka błędów gospodarzy i Galaxia zmniejszyła swoją stratę do jednego punktu (16:17).

Trener Mostostalu Waldemar Wspaniały wziął czas. Przypomniał swoim podopiecznym, że mecz trwa co najmniej trzy sety i żeby zwyciężyć muszą grać tak jak w pierwszym. Słowa szkoleniowca poskutkowały. Po chwili było już 21:17 dla Mostostalu, który ostatecznie wygrał 25:19.

W secie trzecim Galaxia nawet potrafiła objąć prowadzenie 20:19, ale ostatecznie przegrała go 23:25. Ostatni punkt zdobył Marcin Prus po przepychance nad siatką z Siergiejem Orlenką.

- Całkowicie panowaliśmy nad sytuacją przez dwa i pół seta - powiedział trener Mostostalu Waldemar Wspaniały, który po raz czwarty w swojej karierze zdobył Puchar Polski. - Zespół przystąpił do gry maksymalnie zmobilizowany i zaangażowany. Czy oba zespoły spotkają się w finale play off Polskiej Ligi Siatkówki? Do tego czasu czeka nas wszystkich jeszcze wiele gier i dużo może się wydarzyć, ale na chwilę obecną są to dwie najlepsze polskie drużyny.

Na rewanż z udziałem obu zespołów nie trzeba będzie długo czekać. Do ich meczu dojdzie w Częstochowie 6 stycznia, w 12. kolejce Polskiej Ligi Siatkówki, po przerwie świąteczno-noworocznej.

W poniedziałek rano siatkarze Mostostalu wyjadą do Wiednia na mecz trzeciej kolejki w Lidze Mistrzów z Hotvolleys. - Jeżeli Mostostal zagra tak jak w finale Pucharu Polski, to ma szanse na zwycięstwo i awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów - powiedział trener reprezentacji Polski, Ryszard Bosek.

Składy

Mostostal: Gerymski, Papke, Prus, Świderski, Musielak, Szczerbaniuk, Kubica (libero) oraz Lipiński

Galaxia: Żygadło, Murek, Szewiński, Orlenko, Gołaś, Kostandinovic, Ignaczak (libero) oraz Szymański, Panas, Kokociński.

Dowiedz się więcej na temat: mecz | Mostostal | siatkarze | polscy siatkarze | Puchar Polski | Puchar