PŚ w F. Windsurfing: Nasi na podium!

Dobiegły końca zawody Windsurfing Era Cup, zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w klasie Formuła Windsurfing.

Pierwsze miejsce wśród mężczyzn zdobył Steve Allen z Australii, najlepszy z Polaków Wojtek Brzozowski zajął trzecie miejsce.

Wśród kobiet zwyciężyła Dorota Staszewska, aktualna Mistrzyni Świata. Doskonale w zawodach wypadli także inni polscy zawodnicy. Jarek Miarczyński (SKŻ Hesta Sopot) znalazł się na wysokim 10 miejscu, jego brat Przemek uplasował się na 11 pozycji. Michał Polanowski (MOS Warszawa) był 12, Aleks Grynis zajął 14 miejsce.

Po raz pierwszy w Polsce miały miejsce zawody o tak wysokiej randze (Puchar Świata), ponadto jako jedyne w naszym kraju zostały objęte patronatem PWA (Professional Windsurfers Association). W zawodach brała udział rekordowa liczba 102 zawodników, w tym 12 kobiet i aż 90 mężczyzn. W zawodach rozdzielono najwyższą pulę nagród, jaka do tej pory były przeznaczona w Polsce na windsurfing. Wynosiła ona 220 tys. PLN i została podzielona między 16 zawodników.

Zawody były zorganizowane na bardzo wysokim poziomie, jednym słowem "first class". W Łebie zawodnicy mogli pokazać wachlarz swoich możliwości ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe, w jakich mięli okazję pływać. - Regaty zaliczam do bardzo udanych - powiedział Phil McGain, Prezes PWA.

Po niezwykle emocjonujących dwóch wyścigach mężczyzn dzisiejszego dnia, odbywających się przy średniej sile wiatru ok. 12 -14 węzłów swoją pozycję lidera z wczoraj ugruntował Australijczyk Steve Allen. W końcowej klasyfikacji regat najlepszy Polak w klasie formuła windsurfing Wojtek Brzozowski (MOS Era UW) znalazł się na wysokiej trzeciej lokacie. W sumie podczas regat Windsurfing Era Cup odbyło się 13 wyścigów mężczyzn.

W pierwszym wyścigu Steve Alllen przypłynął drugi za Amerykaninem Micah Buzianisem, trzeci linię mety przepłynął Antoine Albeau z Francji. Wojtek Brzozowski (MOS Era Warszawa) był ósmy. W drugim wyścigu pierwszy na linii mety był Steve Allen, na drugiej pozycji przypłynął Brytyjczyk Ross Williams, jako trzeci Sam Ireland z Kanady. Tym razem Wojtek Brzozowski przypłynął dopiero na 13 pozycji.

Wśród kobiet dzisiaj odbył się tylko jeden wyścig (w sumie 12 wyścigów regat), w którym zwyciężyła Lucy Horwood z Wielkiej Brytanii, na drugim miejscu przypłynęła tryumfatorka tych regat, obecna Mistrzyni Świata Dorota Staszewska (AZS Era UW), na trzeciej pozycji Verena Fauster z Włoch. Niestety zaplanowany 13 wyścig kobiet został odwołany ze względu na słabnącą siłę wiatru.

Końcowa klasyfikacja (nieoficjalne wyniki)