Powstrzymać Shaquille O'Neal`a

W jaki sposób powstrzymać Shaquille O'Neal`a? Oczywiście faulować go i tym samym zmusić do rzucania rzutów osobistych, które gwiazda NBA wykonuje nadzwyczaj nieskutecznie.

Metodę tą próbował zastosować coach zespołu Dallas Mavericks Don Nelson w meczu Los Angeles Lakers - Dallas Mavericks. Jednak doskonały strateg Phil Jackson, wie co należy robić w takich momentach i posadził Shaqa na ławce, kiedy gracze z Dallas próbowali zmusić O'Neal'a do wykonywania rzutów wolnych. O'Neal w tym meczu zdobył 25 punktów i zaliczył 14 zbiórek. Jednak z rzutów wolnych zdobył tylko 5 punktów na 19 prób. Po meczu nie miał pretensji do trenera, że nie pozwolił mu grać.

- Uważam, że to było dobre posunięcie Phila. Nasza siła drzemie w zespole. Wręcz bajkowo zagrał znów Kobe, a także pozostali gracze zagrali dobry mecz - powiedział Shaquille O'Neal.

Kiedy Shaq siadał na ławce ciężar gry brał na siebie Kobe Bryant. Zdobył on w meczu z Mavericks 38 punktów z czego 23 w drugiej części meczu. Całe spotkanie wygrali Lakers 99:97. Najskuteczniejszym koszykarzem w zespole z Dallas był Dirk Nowitzki, który zdobył 25 punktów i zaliczył 11 zbiórek.

Rekord sezonu w liczbie zdobytych punktów ustanowiony przez Antawna Jamisona z Golden State Warriors nie pomógł "Wojownikom" w odniesieniu zwycięstwa nad Seattle. "Ponaddźwiękowcy" pokonali rywali we własnej hali 118:102.

Jamison był nie do upilnowania dla graczy "Sonics" i zdobył połowę punktów dla swego zespołu - 51. Skrzydłowy "Wojowników" na swym koncie zapisał również 14 zbiórek. Tym samym poprawił rekordowy wynik kolegi z drużyny uniwersyteckiej North Carolina, a obecnie zawodnika Toronto Raptors, Vince'a Cartera, który w meczu przeciwko Milwaukee rzucił 48 punktów.

Podopieczni Nate'a McMillana swój sukces zawdzięczają głównie grze Gary'ego Paytona, który zdobył 38 "oczek". Swój najlepszy mecz w sezonie rozgrywający "Ponaddźwiękowców" udokumentował również siedmioma zbiórkami.

W Phoenix miejscowe "Słońca" po pasjonującej końcówce meczu pokonały Portland Trail Blazers 84:79. Na niespełna dwie minuty przed końcem gry goście prowadzili jeszcze 79:74, ale do końcowej syreny nie zdołali już umieścić piłki w koszu gospodarzy.

Liderem Phoenix był w tym meczu Jason Kidd. Rozgrywający "Słońc" zdobył 29 punktów, z czego 23 uzyskał w dwóch ostatnich kwartach. Cliff Robinson zapisał na swym koncie 20 "oczek", miał też siedem zbiórek i dziewięć asyst.

W zespole Portland najlepiej zagrał Rasheed Wallace, zdobywca 16 punktów. Była to pierwsza porażka w ostatnich czterech wyjazdowych grach Trail Blazers.

Autorami jedynej wyjazdowej wygranej w niedzielnej serii spotkań byli koszykarze San Antonio Spurs. "Ostrogi" pokonały w Vancouver Grizzlies 97:79.

Najlepszym strzelcem u zwycięzców był Tim Duncan, który zdobył 30 pkt. Łupem Duncana stało się także 10 zbiórek. Najlepszym graczem gospodarzy był Shareef Abdur-Rahim, zdobywca 16 punktów.