Polska - Grecja 81 : 75

Punkty: Polska: Wójcik 22, Pluta 18, Tomczyk 13, Sidor 8, Zieliński 7, Hyży 6, Jankowski 5, Korytek 2 Grecja: Diamantopoulos 24, Dikoudis 14, Papadopoulos 11, Alvertis 10, Rentzias 9, Kalaitzis 4, Papaloukas 3, Hatzivrettas 0

Selekcjoner Dariusz Szczubiał posłał do gry przeciwko Grekom piątkę bez klasycznego centra. Chodziło mu o przyspieszenie poczynań Polaków w ataku i szukanie punktów po grach jeden na jeden. I rzeczywiście, Polacy grali szybko i znacznie skuteczniej niż rywale, którzy już dawno awansowali do finałów mistrzostw Europy. Nic więc dziwnego, że Polacy, dobrze broniąc, szybko uzyskali już w pierwszej kwarcie wyraźną przewagę. Było to możliwe dzięki skutecznym akcjom Macieja Zielińskiego (7 pkt) i Radosława Hyżego, którego trener Szczubiał wystawił do gry w pierwszej piątce.

W drugiej kwarcie rosłą przewaga Polaków, którzy dzięki zmiennej obronie wybijali Greków z rytmu. Na dodatek rywale byli bardzo nieskuteczni. Jedynie Giorgos Diamatopoulos przeciwstawiał się punktowo Polakom. Mimo to biało-czerwoni systematycznie zwiększali przewagę. Po akcji z faulem Dominika Tomczyka prowadzili w 18. minucie 35:25. W końcówce zdecydowanie polski zespół zdominował wydarzenia na parkiecie, osiągając najwyższą do przerwy, 18-punktową przewagę na koniec drugiej kwarty.

Bardzo dobrze w tej odsłonie grał rezerwowy, tym razem, Andrzej Pluta, który był bardzo skuteczny (9 pkt w tej kwarcie).

Po osiągnięciu 20-punktowej przewagi na początku trzeciej kwarty (48:28 po kontrze Pluty) Polacy, niestety, zaczęli grać znacznie gorzej w ataku. Wprawdzie cały czas wysoko prowadzili, ale nie bronili już tak agresywnie jak wcześniej. Wykorzystali to Grecy, którzy w trzeciej kwarcie w pewnym momencie trafili 9 punktów z rzędu, przy zerowym dorobku Polaków (54:45). Trener Szczubiał wziął czas, by uspokoić podopiecznych i zmusić ich do konsekwencji w grze. Kapitalnie w ostatniej sekundzie gry zachował się Krzysztof Sidor, który trafił z dystansu, ustalając wynik na 63:50. Mimo to zbyt często Polacy pozwalali rywalom na ponawianie ataków.

Ostatnia kwartę zaczął bardzo skutecznie grający Adam Wójcik rzutem z dystansu (66:52) i mimo tego, że Grecy niebezpiecznie zbliżali się do biało-czerwonych (71:63), to jednak Wójcik. Tomczyk i Pluta kontrolowali przebieg gry.

Spotkanie, tak udane dla Polaków, zakończył skutecznym rzutem z połowy boiska najlepszy grecki koszykarz, Diamatopoulos, ale jego zespół doznał pierwszej porażki w eliminacjach. Od Polaków zaś oddalała się konieczność gry w letnich preeliminacjach do następnych mistrzostw Europy. Niestety, tych, które odbędą się dopiero w 2003 roku.

I kwarta

1. min - Na początek "3" Hyżego

2. min - Blok Tomczyka i przy kontrze faul na Hyżym, który trafia jednego wolnego

3. min - Punkty Diamantopoulosa. Celne wolne Wójcika

4. min - Strata Wójcika.

5. min - Wolne trafia Zieliński (8:4). W rewanżu punkty Diamnatopoulosa

6. min - Ładna asysta Sidora do Hyżego, który trafia.

7. min - Strefa (2-3) Polaków i strata Greków. Pluta trafia zza linii 6,25

8. min - Wolne Rentziasa celne, w rewanżu Jankowski trafia

9. min - Dwa wolne Diamantopoulosa

10. min - Punkty Jankowskiego, celny wolny Papadopoulosa.

10. min - Korytek nie trafia wolnych i koniec I kwarty (22:15)

II kwarta

11. min - Strata Polaków w ataku, w rewanżu piłkę tracą też Grecy

12. min - "3" Alvertisa po ładnej akcji w ataku. Punkty Pluty

13. min - Strata Polaków i skuteczna kontra Diamantopoulosa

14. min - "3" Pluty, w rewanżu punkty spod kosza zdobywa Papadopoulos

15. min - Celne wolne Tomczyka, po chwili trafia Sidor i przewaga rośnie (33:22)

16. min - Punkty spod kosza Papadopoulosa

17. min - Akcja Sidor - Tomczyk i ten ostatni trafia

18. min - Pluta trafia z półdystansu

19. min - "3" Wójcika i punkty Sidora. Polska prowadzi 16 punktami

20. min - Punkty Pluty, po chwili trafia Tomczyk i koniec II kwarty (46:28)

III kwarta

21. min - Przechwyt Pluty i skuteczna kontra. W rewanzu spod kosza trafia Papadopoulos

22. min - Blok Kalaitzisa na atakującym kosz Plucie. Skuteczna akcja Wójcika

23. min - Trafia Papadopulos, po chwili skuteczna kontra Kalaitzisa

24. min - Łatwe punkty Dikoudisa, w rewanżu trafia wolne Tomczyk

25. min - Dobitka Papadopulosa

26. min - 5 punktów z rzędu Diamantopoulosa i Polska prowadzi tylko 54:43

27. min - Kolejna dobitka Greków (Dikoudis)

28. min - Trzy wolne Wójcika (po faulu) celne

29. min - Dobitka Wójcika i znów prowadzimy 14 punktami (59:45)

30. min - Wolny Wójcika, w odpowiedzi "3" Diamantopoulosa

30. min - W ostatniej sekundzie trafia z daleka Sidor i koniec III kwarty (63:50)

IV kwarta

31. min - Kwartę otwiera punktami Diamantopoulos, a Wójcik popełnia błąd kroków

32. min - "3" Wójcika

32. min - Strata Polaków i kontra zakończona przez Diamantopoulosa

33. min - Po faulu Alvertis trafia 3 wolne i 9 punktów przewagi Polaków (66:57)

34. min - Punkty spod kosza Wójcika. Sidor trafia wolnego

35. min - Celny layup Papaloukasa (71:61), błąd 24 sekund Polaków

36. min - Skutecznie wolne wykorzystuje Pluta

37. min - Wolny Jankowskiego celny, w rewanżu Alvertis również 1 wolny

38. min - "3" Tomczyka i przewaga rośnie do 15 punktów (79:64)

39. min - Dwa wolne Pluty celne. 4 punkty z rzędu Rentziasa

40. min - Rentzias trafia spod kosza, Diamantopoulos trafia z połowy