Polacy prowadzą przed ostatnim wyścigiem

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki prowadzą po pięciu z sześciu wyścigów żeglarskich mistrzostw świata klasy Star, które odbywają się u wybrzeży Miami na Florydzie.

W piątym wyścigu Polacy zajęli czwarte miejsce, ale ponieważ odrzucono już ich najgorszy wynik (44. miejsce w trzecim wyścigu), awansowali na pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej. Nad zajmującymi drugie miejsce Włochami Diego Negri i Luigi Viale mają osiem punktów przewagi.

Reklama

- Początek wyścigu był dla nas bardzo trudny. Najpierw, zanim jeszcze wystartowaliśmy, wiatr zmienił się zupełnie - bardzo osłabł i zmienił kierunek o ponad 30 stopni. Raz w prawo a później w lewo. W momencie startu zostaliśmy niestety mocno z tyłu. Nie chcieliśmy ryzykować falstartu i wypływać do przodu tak jak wielu obok nas. I całe szczęście, że się na czas opanowaliśmy, ponieważ 4 łódki obok nas zostały później zdyskwalifikowane właśnie za falstart. Przez dłuższy czas żeglowaliśmy w zakłóconym wietrze, dużo wolniej od pozostałych. Wokół nas były dziesiątki innych łódek, więc sporo czasu zajęło nam wydostanie się na czysty wiatr. Później też nie było różowo ? nie mogliśmy żeglować tak, jak chcieliśmy, bo co chwila ktoś zakłócał nam wiatr i zmuszał do kolejnego zwrotu, w niekorzystną stronę. Dość powiedzieć, że górny znak mijaliśmy mniej więcej na 50. miejscu, w dużej odległości za czołówką.

- I od tego momentu rozpoczęliśmy koncertową żeglugę. Na każdym kursie odzyskiwaliśmy po kilka, kilkanaście miejsc. Wykorzystywaliśmy każdą zmianę wiatru, każdy szkwał i wreszcie błędy przeciwników do tego, żeby odrabiać straty. W międzyczasie znów pojawił się bardzo silny wiatr, co wymogło na nas maksymalną pracę fizyczną. Daliśmy z siebie wszystko, a przyniosło to później niesamowity efekt i wielką radość na mecie. Czwarte miejsce w wyścigu dało nam prowadzenie w klasyfikacji generalnej - relacjonowali Życki i Kusznierewicz.

Klasyfikacja po pięciu wyścigach:

1. Mateusz Kusznierewicz, Dominik Życki (Polska) 9 pkt

2. Diego Negri, Luigi Viale (Włochy) 17

3. Robert Scheidt, Bruno Prada (Brazylia) 29

4. Hamish Pepper, Carl Williams (Nowa Zelandia) 32

5. Marc Pickel, Ingo Borkowski (Niemcy) 34

6. Mark Mendelblatt, Mark Strube (USA) 36

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama