Pływanie: Złoto dla Krayzelburg, Kovac, de Bruijn i Rossolino

Lenny Krayzelburg po raz drugi triumfował na igrzyskach olimpijskich. Drugi złoty krążek Amerykanin wywalczył na dystansie 200 m stylem grzbietowym, bijąc rekord olimpijski czasem 1.56,76 min. Mistrzynią na 200 m stylem klasycznym została Agnes Kovac z Węgier, Inge de Bruijn wygrała na 100 m stylem dowolnym, a Massimiliano Rossolino zwyciężył w wyścigu na 200 m stylem zmiennym.

Dla urodzonego na Ukrainie Krayzelburga (wyemigrował w wieku 11 lat) jest to już drugi złoty medal w tych igrzyskach. Wcześniej triumfował na dwukrotnie krótszym dystansie. - Jestem szczęśliwy, ale też bardzo zmęczony. Tuż po wyścigu czułem się bardzo źle -

podczas płynięcia łapały mnie skurcze i nie mogłem kontrolować swoich ruchów - powiedział zawodnik USA.

Na 100 m stylem motylkowym triumfowała Holenderka Inge De Bruijn, która także zdobyła w Sydney drugi złoty medal. Ma już na koncie zwycięstwo na 100 m stylem motylkowym. - To wspaniałe uczucie płynąć przed 17-tysięczną widownią. Australijczycy nazywają mnie królową pływania. Chciałabym wygrać jeszcze 50 metrów stylem dowolnym. Hat trick byłby czymś fenomenalnym - powiedziała mistrzyni.

Na tym dystansie wręczono dwa brązowe medale. Jeden z nich wywalczyła Amerykanka Jenny Thompson, która w ten sposób stała się rekordzistką w ilości zdobytych medali olimpijskich w pływaniu. Ta 27-letnia zawodniczka ma koncie już dziewięć medali z igrzysk. Wcześniej po osiem zdobyły Australijka Dawn Fraser, Niemka Kornelia Ender i Amerykanka Shirley Babashoff.

Do grona złotych medalistów zapisała się w czwartek także Węgierka Agnes Kovacs, która wygrała 200 m stylem klasycznym. - Na nawrocie byłam piąta. Potem zmusiłam się do maksymalnego wysiłku. Dałam z siebie chyba wszystko, co mogłam - powiedziała Kovacs, dla której jest to pierwsze olimpijskie "złoto" w karierze.

Dowiedz się więcej na temat: złoty | pływanie | złoto | złoto