Pływanie: Pięć rekordów świata w Sydney

Jana Kłoczkowa i Ian Thorpe ustanowili rekordy świata w wyścigach finałowych w pierwszym dniu pływackich zawodów olimpijskich. Najlepsze wyniki na świecie osiągnęły także: kobieca sztafeta USA i męska Australii w finałach 4x100 m dowolnym oraz Michael Klim, płynący na pierwszej zmianie sztafety Australii.

Ukrainka Kłoczkowa zdobyła złoty medal na 400 metrów stylem zmiennym z czasem 4.33,59. Poprzedni rekord - 4.34,79 należał do Chinki Chen Yan i został ustanowiony w 1997 roku w Szanghaju.

Po raz kolejny fenomenalnie zaprezentował się reprezentant gospodarzy Ian Thorpe uzyskując najlepszy wynik na świecie 3.40,59. Jednocześnie 17-letni pływak zdobył pierwsze "złoto" dla Australii.

Poprzedni rekord należał do tego samego zawodnika, wynosił 3.41,33, a został ustanowiony 13 maja tego roku.

Sztafeta pływaczek amerykańskich zdobyła złoty medal olimpijski i ustanowiła rekord świata na dystanie 4x100 metrów czasem 3.36,61. Poprzedni rekord należał do pływaczek Chin i wynosił 3.37,91.

Australijczycy ustanowili rekord świata na dystansie 4x100 metrów stylem dowolnym - 3.13,67. Michael Klim, płynący na pierwszej zmianie sztafety Australi, także wywalczył rekord świata wynikiem 48,18. Wcześniejszy rekord został ustanowiony 18 czerwca 1994 w Monte Carlo przez Aleksandra Popowa (Rosja) i wynosił 48,21.

Dowiedz się więcej na temat: sztafeta | Michael | medal | złoty medal | rekord świata | złoty | Ian Thorpe | pływanie | sydney | rekord