Pływackie MŚ: Złota Otylia !

Otylia Jędrzejczak (AZS AWF Warszawa) zdobyła złoty medal na dystansie 200 metrów stylem motylkowym podczas 10. MŚ w pływaniu w Barcelonie. Polka w wyścigu finałowym osiągnęła czas 2.07,56 i wyprzedziła Węgierkę Evę Risztov oraz Japonkę Yuko Nakanishi.

Dla Jędrzejczak to pierwszy złoty i trzeci medal w MŚ na 50-metrowym basenie. Poza srebrem zdobytym w poniedziałek na 100 m stylem motylkowym, zawodniczka pochodząca z Rudy Śląskiej wywalczyła srebrny medal na 100 m motylkiem podczas MŚ w Fukuoce w 2001 roku.

Złoty medal Jędrzejczak jest drugim złotym medalem MŚ na 50-metrowym basenie w historii polskiego pływania. Pierwszy zdobył Rafał Szukała w Rzymie w 1994 roku na dystansie 100 metrów stylem motylkowym.

W finale Polka zaczęła spokojnie i po 50 m zajmowała 4. pozycję - liderem była Niemka Annika Mehlhort. O jedno miejsce awansowała po 100 m - prowadziła mająca świetny początek Nakanishi przed Mehlhort. Na 50 m przed metą Jędrzejczak była już druga (za Japonką) i stało się jasne, że finisz powinien należeć do niej. Tak też się stało.

Na mecie nasza rodaczka była pierwsza przed doskonale finiszującą Risztov oraz Nakanishi. Dopiero czwarta była Amerykanka Mary Descenza.

Tytułu zdobytego przed dwoma laty w Fukuoce nie broniła Petria Thomas. Australijka nie przyjechała do Barcelony, ponieważ leczy kontuzję barku.

W Barcelonie Jędrzejczak wystartuje jeszcze na jednym dystansie, 400 m st. zmiennym, zaplanowanym na niedzielę, w ostatnim dniu mistrzostw.