Pływackie MŚ: Jędrzejczak w półfinale

Otylia Jędrzejczak awansowała z trzecim czasem do popołudniowych półfinałów na 200 metrów stylem motylkowym podczas pływackich mistrzostw świata, które rozgrywane są w Barcelonie. Finał odbędzie się w czwartek.

Polka płynęła w ostatniej, ósmej serii eliminacyjnej, którą wygrała, uzyskując czas 2.10,30. Jędrzejczak, do której należy rekord świata (2.05,78) na tym dystansie, jest faworytem tej konkurencji.

Lepsze od naszej rodaczki wyniki w eliminacjach osiągnęły: Amerykanka Mary Descenza - 2.09,08 i Węgierka Eva Risztov - 2.09,32.

Przed dwoma dniami Jędrzejczak wywalczyła srebrny medal na dystansie o połowę krótszym. Obroniła w ten sposób tytuł wicemistrzowski zdobyty przed dwoma laty w japońskiej Fukuoce. W Barcelonie wystartuje jeszcze na jednym dystansie, 400 m st. zmiennym, zaplanowanym na niedzielę, ostatni dzień mistrzostw.

Trener naszej najlepszej pływaczki Paweł Słomiński powiedział przed startem, że nie rozmawia z Otylią o medalu, ale o dobrym przepłynięciu dystansu.

- My tutaj specjalnie nie rozmawiamy o medalu. Rozmawiamy z Otylią tylko o tym, aby dobrze wykonała to, co ma do wykonania, a więc rozkład tempa, to z kim płynie w serii itp. - powiedział Słomiński w rozmowie z RMF FM. - Natomiast oczywiście ma ogromne szanse odegrania tutaj znaczącej roli i mam nadzieję, że taką też rolę odegra na 200 metrów delfinem. Ja nigdy nie dzielę medali przed startem, ale wierzę w to, że będzie dobrze - stwierdził z nadzieją trener Otylii Jędrzejczak.

Posluchaj wypowiedzi Pawła Słomińskiego w rozmowie z Pawłem Sikorą z RMF FM

Słaby występ odnotował w środę Bartosz Kizierowski (LKS Delfin Połaniec), który nie zakwalifikował się do półfinału na 100 m st. dowolnym. Polak uzyskał 44. czas eliminacji - 51.21, gorszy 0 1,66 s od należącego do niego rekordu kraju (49,55).

Kizierowski wystąpi w stolicy Katalonii jeszcze w piątek, w sprincie na 50 m st.

Najlepszy wynik eliminacji na 100 m - 48,86 miał Pieter van den Hoogenband, który dzień wcześniej zdobył srebrny medal na dystansie dwukrotnie dłuższym.

Holender, posiadacz rekordu świata, wyprzedził Amerykanina Jasona Lezaka - 48,93 i Rosjanina Alexandra Popowa - 48,94, który z ekipą Rosji zdobył w Barcelonie złoto w sztafecie 4x100 m st. dow.

Dopiero czwarty czas - 49,19 odnotował Ian Thorpe. Australijczyk zdobył we wtorek tytuł mistrzowski na 200 m, pokonując van den Hoogenbanda i swojego rodaka Granta Hacketta.

W eliminacjach na 50 m st. grzbietowym najlepsza była Czeszka Ilona Hlavackova - 28,67, a rekordzistka świata - Niemka Sandra Voelker zajęła piąte miejsce - 29,02.

Natomiast zwycięstwo w klasyfikacjach na 200 m st. klasycznym, z nowym rekordem MŚ - 2.10,66, odniósł Kosuke Kitajima. W poniedziałek Japończyk ustanowił rekord świata - 59,78 na dystansie o połowę krótszym.

W środę wieczorem zostaną rozegrane cztery finały: na 200 m st. dowolnym kobiet, 50 m st. grzb., i 200 m stylem motylkowym oraz sztafeta 4x200 m st. dow. mężczyzn.