Pluszczenko prosi o interwencję rosyjską federację

Słynny rosyjski łyżwiarz figurowy Jewgienij Pluszczenko, dożywotnio zdyskwalifikowany za starty w rewiach zawodowych, poprosił rodzimą federację o pomoc w odzyskaniu statusu amatora, co umożliwiłoby mu występ na igrzyskach olimpijskich w Soczi.

"Napisałem dziś list do prezesa federacji Aleksandra Gorszkowa. Poprosiłem naszą federację o interwencję w ISU (Międzynarodowej Unii Łyżwiarstwa), aby został mi przywrócony status amatora" - powiedział Pluszczenko cytowany przez media rosyjskie.

Reklama

W czerwcu ISU zdyskwalifikowała łyżwiarza na czas nieokreślony, a karę potwierdziła 24 sierpnia. Powodem były jego występy w marcu i kwietniu w dobrze płatnych spektaklach na lodzie, na co nie miał zgody rodzimej federacji. Na dodatek w tym samym czasie zrezygnował ze startu w mistrzostwach świata w Turynie.

Pluszczenko nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odwołania się od decyzji ISU, na co miał 21 dni. Teraz łyżwiarz poprosił o pomoc rosyjską federację, ale z rewii nie rezygnuje.

"Otrzymałem zaproszenie na ten weekend od organizatorów w Japonii. Przygotowuję się do występu i mam nadzieję, że ISU pozwoli mi tam wystartować" - dodał.

Pluszczenko jest trzykrotnym mistrzem świata (2001, 2003, 2004) i sześciokrotnym mistrzem Europy (2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010). W igrzyskach olimpijskich w Turynie (2006) zdobył złoty medal, po czym prawie na cztery lata przerwał karierę amatorską, by powrócić do rywalizacji tuż przed igrzyskami w Vancouver. W Kanadzie wywalczył jednak tylko srebro.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje